Pronat medicinale e qepë të bardhë


Ju dëgjuar dikur gati qepë të bardhë? Ndoshta ju shpesh hani atë dhe nuk e di edhe se kjo është hark të bardhë, e cila, ndryshe nga konvencionale, ka shumë prona të dobishme. Nëse ne e kemi këtë hark - një gjë e rrallë, për banorët e Azisë Qendrore, Meksika dhe Spanja, përdorni qepë të bardhë - një dukuri e zakonshme. Ai është shumë i zakonshëm në ato pjesë. Qepë të bardhë shtuar në ushqim si një përbërës edhe 4000 vjet më parë. Qepë Interesante bardhë: ai rritet egra dhe është kultivuar si një lloj të veçantë të produkteve bujqësore. Ky qëndrim ndaj hark të bardhë, sepse ajo ka shumë prona medicinale.

Këto prona medicinale e qepë të bardha janë të njohura edhe për njerëzit që nga kohët e lashta. Në kushtet e klimës Rusisë, qepë e bardhë mund të merret vetëm pas tre vjet: e parë farë vit ekstrakt - Nigella, vend i dytë Nigella dhe janë qepë të vogla, dhe më në fund, në vitin e tretë të marrë një hark të plotë të bardhë mbushur me ushqyesve. Në dobësitë qepë e bardhë është fakti se ajo është që prishet, dëmtuar lehtë nga insektet e ndryshme dhe sëmundjet. Prandaj, shpjegon përdorimin e qepë të verdhë në kuzhinë dhe dhomë ngrënie tonë, e cila është mbajtur më gjatë se të bardhë. Në anën tjetër, qepë të bardhë shije më të butë, ajo nuk është aq e mprehtë dhe djegie.


Por kjo nuk do të thotë se harkun e bardhë pa shije, në të kundërtën, shijen e qepë të ndritshme dhe më aromatik. Kudo në botë ajo është përdorur në salads këtë hark. Ndoshta të gjithë i famshëm supë qepë francez. Duhet të theksohet se ajo është e përgatitur edhe me hark të bardhë. Ky lloj i harkut të përdorura në shumë supave, sepse ajo është pjekur mirë butë dhe i jep supë një ngjyrë të veçantë. Qepë të bardhë janë të lumtur për të marrë një shumë, sepse pasi ajo është lënë në erë gojë, sikur ende i mbetur i lehtë ajo zhduket pas arre core ose majdanoz.

Nëse keni nevojë për të hequr erën e qepë qepë të bardhë, ose nga e cila sipërfaqe është vetëm çdo gjë për të zhdukur këtë lëng limoni vend ose kripë. Siç u përmend më lart, qepë që prishet, kështu që ju duhet të përdorni atë menjëherë pas prerjes. Tani e konsiderojnë vetitë terapeutike të qepë të bardhë. Onions bardhë i dobishëm për njerëz të të gjitha moshave. Në pupla të gjelbër qepë të bardhë janë vitamina të tilla si carotene dhe vitaminë C. Ata janë në të njëjtën llambë, por në sasi më të vogla. Përdorimi i qepë të bardhë është një mënyrë shumë e mirë për të parandaluar nga sëmundje të ndryshme. Nga poshtër mund të hiqet nga të njëjtit hark.

Duke stimuluar sekrecionet e stomakut lëng, hark i bardhë rrit oreksin. Svezhovyzhatyy e lëng qepë është një antibiotik natyral që natyra na ka dhënë. Ky lloj i antibiotikut është shumë e dobishme: ajo mbron nga infeksionet e ndryshme dhe ftohjet. Anëtarët e paqëndrueshme e qepë të bardhë. Këto substanca të vrarë bakteret dhe mikroorganizmave të tjera që janë dëme në trupin e njeriut. Kjo është arsyeja pse plagët e ndryshme, abscese, vlon dhe infeksionet trajtohen me një hark të bardhë. Gjithkush e di se kur prerja onions substanca të na bëjnë të qaj dhe ne padashur fillojnë padashur sharjet. Por pak dyshojnë se këto substanca janë në gjendje të vrasin në qelizat e kancerit të njeriut.

Qepë e bardhë është shumë më e lartë se sa shumë fruta ekzotike me një mbajtjen e vitaminave. Magnezi, hekur, kalcium, kalium, mangan, squfur, vajra esenciale, fluorit, fosfor, flavonoids, hlyukinin - të gjitha të përfshira në çdo llambë qepë të bardhë. hlyukinin - hormon bimore që është në gjendje për të normalizuar e sheqerit në gjak në gjak. Bow forcon sistemin imunitar, duke eliminuar anemi. Përveç kësaj, substancat e përfshira në qepë të bardhë, të prodhojë pastrimin e gjakut, tidies funksionin e sistemit të tretjes, lehtësimin e ënjtje në inde të ndryshme të njeriut. Përveç kësaj, qepë e bardhë është shumë e dobishme kur duke marrë atë brenda, ajo është shumë e zakonshme në kozmetikë tradicionale.


Me ajo bëri maska ​​të ndryshme. Një maskë të veçantë për kokë bëjnë flokët tuaj të fortë dhe më të bukur. Lëng i bardhë qepë mund të përdoret si një locion shkëlqyer që do të zbutur lëkurën, përmirësuar tonin e saj dhe për t'u dhënë më shumë fleksibilitet. Nëse ju nuk janë të përfshira në dietë përkulet tuaj të bardhë, çfarë po prisni? Sepse atë në mënyrë shumë ushqyesve! Rinat Abdrahimov,