Pronat medicinale e balte të bardhë


Në mjekësinë popullore si një produkt të mirë kozmetike është përdorur gjerësisht argjile të bardhë. Plus argjilë e bardhë është e aksesit të saj e lehtë. Përdorimi i gjerë i argjile të bardhë për shkak të pronave të saj medicinale. Ndonjëherë, cosmetologists dhe dermatologists goja ju mund të dëgjoni një fjalë si "kaolinë". Pra, i quajtur balte ekspertë të bardhë gjuhësore profesionale në fushën e cosmetology dhe dermatologji. Kaolinë është për njerëzit me lëkurë me vaj dhe parandaluar aknet.
Pronat medicinale e argjile të bardhë mund të shpjegohet me faktin se është një mineral i dobishëm që përmban një lloj aluminosilicate ndryshme. Zakonisht kaolinë duket si pluhur të bardhë me ngjyrë blu, nganjëherë të verdhë, ngjyra.

Për të përgatitur balta për përdorim, ju duhet një sasi të caktuar të pluhur, i hedh pak ujë dhe me kujdes për të parandaluar. Duhet të largohen në masë plastike, i ngjan krem. Në prekjen e cilësi të marra duhet të jetë pak vaj. Balta e bardhë është e llojeve të ndryshme. Shërimi më i dobishëm dhe është Humana, e cila është minuar në Rodopit lindore në Bullgari. Balta, e cila është minuar dhe i përpunuar në mënyrë të plotë të një ngjyrë të verdhë. Kjo është për shkak se papastërtitë të pranishëm në të oksideve të hekurit balta. Në thelb, argjilë e bardhë e përdorur për pastrimin dhe tharje të lëkurës me vaj. Përveç kësaj, lëkura pas trajtimit ajo është pasuruar komponentët e dobishme që përmbahen në balta.


Kaolinë thith sebum tepërt, djersën nga lëkura dhe ndotjes të ndryshme që janë në të. Përveç kësaj, argjila e sipërme shkrin pjesë tashmë e vdekur të lëkurës, duke e ndalur trashje e saj, duke eliminuar kamedonov dhe pastrimin thellë poret. Në cosmetology dhe dermatologji argjile bardhë përdoret në formën e xhel dhe maska. Dhe në qoftë se keni nevojë për të ndihmuar fëmijën të bardhë balta, në disa raste, pluhur kaolinë mund të shtohet në sasi të vogla në pluhur baby. Balta e bardhë në formën e pluhurat, xhel dhe ointments është e madhe e përzier me substanca të tilla si zink dhe titan bardhë, talk, niseshte, oksid magnezi, të cilat janë gjithashtu të përdorur gjerësisht në kozmetikë.

Gjithashtu i njohur si katalizator kaolinë veprim baktericid shkëlqyer e shumë substancave të dëmshme. Për shkak të kësaj karakteristike prej argjile të bardhë është pjesë e shumë ointments dhe maska. Përveç kësaj, argjilë e bardhë është një pjesë e pluhurat pothuajse të gjithë thatë dhe deodorants. Në të gjitha kozmetike, me maskë të bardhë balte mund të bëni vetë në shtëpi. Duhet të theksohet se maskë prej argjile të bardhë në asnjë mënyrë nuk do të përdoret nga njerëz që kanë lëkurë të thatë. Në të vërtetë, siç u përmend më lart, një efekt të bardhë kullimit balta dhe është i përshtatshëm vetëm për njerëzit me lëkurë me vaj. Nëse ju doni të heqin qafe e gjëndrave ekstra të thatë dhe dhjamor vetëm në disa vende, maskë mund të aplikohet për fusha të veçanta të fytyrës, ballin, mjekër, hundë, etj

Tani ne do të ju tregojnë se si për të bërë një maskë e balte të bardhë të tyre në shtëpi. Për ta bërë këtë, i hedh pluhur 3 lugë të bardhë balta një sasi të vogël të ujit të pastër të distiluar ose nëse nuk ka ujë të pastër, ju mund të derdh infuzion të bimëve të tilla si celandine, kamomil, Calendula, borzilok, etj Llokoçis përzierje me ujë dhe pluhur. Arrijnë për konsistencën e përzierje ishte e ngjashme me salcë kosi. Maskë është gati. Tani pak për zbatimin e saj. Përfunduar maskë vënë në zonat yndyrore të fytyrës. Ndiqni se ishte një shtresë e hollë e butë dhe në të gjitha fushat e fytyrës.

Prisni për të maskuar tërësisht e thatë, zakonisht ndodh në 15-20 minuta. Pastaj, pije të përballet me peceta apo ujë të ngrohtë. Pas balta plotë shtyer vazhdimisht larë fytyrën tuaj me ujë të ftohtë. Pas këtyre procedurave, ju do të vini re fytyrë lëkura juaj ishte i freskët, i pastër dhe matte. Sebum tepërt dhe të shkëlqejë në fytyrën tuaj më nuk do t'ju shqetësojë. Për lëkurë të ishte i butë dhe i bleu një ngjyrë rozë në maskë me balte të bardhë dhe shtoni Mix integruar imët kastravec të vogël. Gjitha hapat e tjerë janë të njëjtë siç përshkruhet më sipër.

Pronat medicinale e maskë të bardhë balte si një aset të madh në kokë dhe flokët. Kjo maskë gjithashtu ofron kullues efekt. Prandaj, maskë është e dobishme për ata që janë rritur ëmbëlsi e flokëve me vaj dhe lëkurë e kokës. Maskë gatuaj si edhe për individët, por në sasi më të mëdha. Pasi maskë është e gatshme, me kujdes të aplikojnë atë në tërë lëvizjet fërkoni lehta flokëve. Mos harroni të vënë atë mbi përbërjen dhe flokët nga rrënja deri te maja. Lini një kryetar në këtë shtet për 40 minuta, pastaj pije i parë me ujë të ngrohtë, pastaj lani me shampon. Nëse ju vazhdimisht të kryer këtë procedurë, ju së shpejti do të furnizojë lëkurë e kokës për të marrë më të mirë, dhe ëmbëlsi dhe flokët shndrit zhduket.

Përveç maska, është e dobishme për të marrë një dush me argjile të bardhë. Plotësoni vaskë me ujë, i hedh një grusht i vogël atje pluhur të bardhë balta, për