Pronat medicinale e katranit thupër


A keni ndonjëherë të merren me katranit thupër? A e dini se të lëngshme me vaj ka shumë prona të dobishme që hapen në kohët e lashta? Ju nuk mund të di, atëherë ne do të ju them. Leh Birch është ngjyra e errët dhe i paharrueshëm, dallues, por erë jo shumë të këndshme. Megjithatë, pronat shëruese të katranit thupër në të kaluarën formuar mendimin e tij si një natyre farmaci. Ndoshta sepse në ditët e sotme përveç mjekësisë tradicionale, këto prona janë përdorur me sukses tar dhe mjekësi tradicionale dhe mjekësi veterinare. Përdorin atë dhe industrinë. Por para së gjithash katranit thupër të njohur në botë si një mjet i shkëlqyer për sëmundje të ndryshme të lëkurës (ekzema, zgjebe, psoriasis, seborrhea, herpes, skuqjen alergjike, ekzemë, pyoderma, etj).

Ai përdor tar njohuri e zakonshme sapun, baza e cila është tar. Kur nuk kishte farmaci dhe ata nuk janë shitur ointments dhe ilaçe të tjera tani, kjo thupër produkt përdoret vetëm healers vetë përgatitjen e drogës për shërimin e plagëve dhe djegie në lëkurë. Pra, interesante, dhe njerëzit e dinë se është e gjatë, duke përdorur tar thupër, plagë trajtuar asnjëherë zahnaivalas është një tjetër tipar i katranit. Struktura përfshin shumë substanca tar thupër dhe elementët gjurmë, ai është i ngopur komponente të tilla si diokso- benzinë, toluen, fenol, guaiacol, xylene, rrëshirë paqëndrueshme.


Në sajë të këtyre përbërësve katranit ka insekticide të mirë dhe veti antiseptike shëruese. Ju ndoshta keni dëgjuar të ointments Vishnevsky dhe Wilkinson? A e dini se baza e këtyre ointments është pikërisht tar thupër?! Po, kjo është ajo! Ata thonë mollë e keqe mund të prishin fuçi. Të gjithë ata që erdhën në kontakt me këtë substancë, unë mendoj, besoj në të. Përsëri, tar por ka një erë shumë të fortë dhe të pathyeshëm. Për shkak të kësaj, tar thupër nuk ka si shumë njerëz. Por ata nuk e kuptojnë se kjo kupë e katranit mund të kuruar sëmundje të ndryshme!

Nuk është çudi që ai është një nga më të mirë në mesin e të gjitha ilaçet natyrore tradicionale. Siç është përmendur tashmë, tar copes me të gjitha sëmundjet e lëkurës. Por jo vetëm të lëkurës dhe gozhdë kërpudhat, puçrra fytyre, por otitis, tuberkulozi, herpes, këmbë atleti dhe ijë, kataral dhimbje të fytit, plagë, plagë krevat, etj Ndryshme - Të gjitha fuqia për të kuruar tar thupër. Në botën e sotme në cosmetology dhe nuk mund të bëjë pa ndihmën e substancës. Sepse tar e bën të lehtë dhe të shpejtë për të hequr qafe të seborrhea, zbokth, skuqje të ndryshme të lëkurës, puçrra fytyre. Pasi mundi këto sëmundje, të ndaluar flokët bien jashtë, dhe rritja e tyre është stimuluar.

Me aftësi të tilla dhe pronat e shërimit, tar thupër ende mund të dëmtojë trupin tuaj.
Përse? Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zbuluar se ajo është e përbërë nga carcinogens që janë të dëmshme për trupin e njeriut. Pra, nuk do të jetë i pamatur dhe rregullisht përdorin tar për të hequr qafe të gjitha sëmundjeve dikur. Ekspertët rekomandojmë sferë mjekësor injorojnë dhe të mos e përdorni recetave në të cilin substanca perdoret brenda. Edhe nëse recetë thotë se tar kuruar ndonjë sëmundje. Duke tar thupër brenda, ju nuk mund vetëm të kuruar sëmundje, por shumë herë përkeqësojë shëndetin e tyre.

Edhe pse kohët e fundit ajo shpesh mori brenda ... Deri kohët e fundit, në mjekësi zyrtare, nuk ka pasur të drogës dhe substancave që trajtojnë sëmundje të tilla si psoriasis. Pasi u përpoq për të përdorur kundër tij tar thupër, e tmerrshme "reputacion" i sëmundjes ka vuajtur shumë. Në katranit ishte aftësia e mahnitshme për të ndaluar sintezën e ADN me defekte të ndryshme. Gjetja rezolutë dhe përdoret kundër psoriasis. Përveç kësaj, shkencëtarët kanë zbuluar kohët e fundit se tar është në gjendje të pengojnë në masë të madhe rritjen e qelizave në tumore të ndryshme. Tar i rafinuar dhe të përpunuara është përdorur gjerësisht në fushën e onkologjisë.

Ajo shërben si një Neutralizer të efekteve negative pas trajtimeve të ndryshme të efekteve kimioterapia protivoonkolohicheskoe të terapisë. Pronat medicinale e katranit mund të ndihmojë normalizimin e tensionit të gjakut në trupin e njeriut dhe shërim për hipertension. Përveç kësaj, përdorimi i katranit të forcuar muskujt e zemrës tuaj dhe për të përmirësuar proceset metabolike në trupin tuaj. Nëse keni studiuar me vëmendje të disa krem ​​dhe ointments shiten në farmaci, ju do të shihni se ata janë të përbërë prej katranit thupër. Dhe përqendrimi i saj në një produkt të dhënë mund të jetë nga 1% deri në 30%! Në pronat më themelore të shërimit të katranit thupër ne tha ju, kështu që nëse ju jeni duke vuajtur ose një tjetër sëmundje, përdorni pikërisht këtë stuff.

Mos harroni se tar mund të përdoret vetëm për përdorim të jashtëm. Mënyra më e sigurt për të luftuar Sëmundjet e ndryshme do të përdorni soaps tar dhe ointments dhe krem ​​që ju lehtë mund të blejnë në farmaci tuaj lokale. Para përdorim në lloje të tjera të katranit duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të shmangur situata katastrofike. Rinat Abdrahimov,