Bimë të zakonshme medlar medicinale


Frutat medlar ha normal pjekur shërbyer për ëmbëlsirë, duke përfshirë përgatitur bllokim, jam, karamele, fruta, verë, mbushjet për çokollata. Fruta është e tharë dhe turshi. Medlar tul frutash vrazhdësi zhduket pas ngrirjes dhe ata janë të ëmbël. Rrënjët dhe lë medlar - burim për të verdhë dhe ngjyrë kafe bojës. Emrat e përbashkëta mushumuly - shishkovnik, kone. Përshkrim medlar normal. Medlar bimë të zakonshme medicinale (Mespilus germanica L.) - është një kaçubë të lartë apo lartësi dru i 3-5 buron 4 - 6 metra. Bimë përket familjes Rosaceae. Degët e saj të mëdha të mbuluara me leh gri, e vogël - kuq pak.

Degët e rinj ndjerë - pubescent, e gjelbër. Të gjitha temat në të shkurtër, gjemba rralla. Lë - pubescent më poshtë, eliptik, të tëra, top-mat-2,5-6 cm në gjerësi, dhe gjatësi prej 5-14 cm Lulet janë të vetmuar, të bardhë, aromatik, rreth 4 cm në diametër, i ulur në krye të fidaneve.. Fruta - me mish, të vogla, sferike ose dardhë, jo i pjekur - e gjelbër të pista në pjekjen - me të kuqe të verdhë ose ngjyrë kafe. rreth 2-3 cm diametër me pesë fara në shell të ngurta. Mish hije kafe. Lulëzuar bimët e vërejtura në prill dhe frutat piqen në tetor. Rritet Përbashkët medlar?


Loquat Wild rritet në Turkmenistan, Krime, Kaukaz, Iran, Ballkan dhe Azinë e Vogël. Ajo është kultivuar në kopshtet e Krime dhe Kaukaz. Fotot e zakonshëm medlar. Boshllëqet medlar normal. Për përgatitjen e barnave të grumbullojnë fruta medlar dhe gjethe. Mbledhja e frutave - në vjeshtë dhe gjethet - maj-gusht. Për boshllëqet në fund të frutave tetor të përshtatshëm me një ëmbël, shije të thekshëm. Fruta korrur mund të ruhen në bodrum deri në pranverë. Përbërja kimike e medlar normal. Frutat medlar përmbajnë sheqerna (saharoze, fruktoza, glukozë), limoni dhe acid malik, të paqëndrueshme, pektin, aromatizues, ngjyrosje dhe tannins, mukozë.

Letër taninet e identifikuara. Pronat medicinale e medlar konvencionale dhe zbatimi i saj. Hipokrati rekomanduar për të marrë dalje tëmthit dhe mëlçisë gurë medlar zakonshme, sëmundjet e zorrëve. Pluhur nga fara dhe gjethe të verës, romakët e lashtë vylikovuvaly ethe. Në mesjetë përdorur vjella medlar dhe diarre të rëndë. Mjekësisë tradicionale përdor fara, gjethe dhe fruta papjekur. Supë me impiantet e trajtimit farë përdoret medlar zakonisht në inflamacion i stomakut apo zorrëve, diarre me gjak. Infuzion ujë dhe zierje e lë me anginë pije në fyt.

Mbledhura medlar fruta normal brenda 2 muajve pas vjeljes mund të përdoret për të forcuar stomakun dhe zorrët. Për të përdorur pronat shërimin e frutave dhe më tej Konserva e tyre në shurup sheqeri. Trajtimi medlar normal. Supë lë medlar normal. 1 tbsp. l. Gjethet medlar derdh një gotë me ujë, pastaj të vënë në një banjë me ujë të zier për 5 minuta, thith një orë, filtër. Përdorni supë për të ndaluar diarre dhe si një mjet për të ndaluar gjakderdhje, si edhe për gargarë i lënduar fyt. Kundërindikimet përdorim medlar normal. Nuk dihet. Carolina , veçanërisht për