Bimore terapeutik disa varieteteve të STATICE GMELIN


Disa varietete të STATICE Reed ka rreth 300 specie. Emri i disa varieteteve të STATICE GMELIN është dhënë në nder të natyralist gjerman Johann Georg GMELIN që rezultatet e ekspeditave të tij në 1747-1759 vjet .. 1178 dha një përshkrim të bimëve në rritje në Siberi. Përshkrim Gmelin disa varieteteve të STATICE. Bimore terapeutik disa varieteteve të STATICE GMELIN dhe disa varieteteve të STATICE vjollcë - një barishte shumëvjeçare barishtore që i ka rrënjët të gjata. Bimët medicinale klasifikohen si svinchatkovyh familjes. Lë në prizë basal - formë shumë të ndryshme nga ovate të zgjatur-shirokoellipticheskie dhe obovate, kaltërosh-gjelbër, ngushtuar në fund të gjeth, mbi budalla.

Pedunculus top paniculata bimë - branched, rrumbullakosura. Disa lloje të luleve STATICE hmelena një piramidale apo tufë lulesh corymbose me veshë të shkurtra dhe të dendura. Petals - blu dhe vjollcë. Spikelets 2 - 3. lule. Lulëzuar bimët ndodh në fund të verës dhe zgjat 1.5 muaj. Bimë e mirë mjaltë. Disa varietete të STATICE: emri latin. Limonium Gmelini b Gmelin disa varieteteve të STATICE foto. Disa lloje të luleve STATICE foto. Ku rritet disa varieteteve të STATICE GMELIN? Kjo ndodh në keneta kripë, luginat e lumenjve, në livadhe kripur, përgjatë liqeneve kripës dhe dete. Ajo mund të gjendet në jug-lindje dhe në jug të pjesës evropiane të CIS, Azia Qendrore, Kazakistan, Siberi jugore.


GMELIN disa varieteteve të STATICE shpesh edukuar në shtretër lule sepse e ornament të saj. Çorape disa varieteteve të STATICE GMELIN. Për trajtimin e vjeshtës vonë rrënjët e bimëve rezervave. Rritje e disa varieteteve të STATICE GMELIN. Kultivimi i bimëve disa varieteteve të STATICE GMELIN si produkt mjekësor të filluar nga 1791 vit. Gmelin në rritje e disa varieteteve të STATICE kërkon një mbulesë të lehta për dimër dhe mbrojtje nga drita. Pëlqime drenazhuar tokës pa uje ndenjur, ushqyerit në formën e plehrash dhe humus. Përhapur nga fara dhe vegetatively. Farërat mbjellë fidane në mars dhe maj, dhe tokës - janë transplantuar në fund të gushtit - fillim të shtator. Bimët rizomat janë të ndarë në vjeshtë dhe pranverë.

Përbërja kimike e disa varieteteve të STATICE GMELIN. Në rrënjët e bimëve të gjetur acid ellagic dhe gal, taninet, alkaloide, glycosides miritsitrin.
Disa varietete të STATICE GMELIN: prona. Fabrika ka një efekt terapeutik anti-inflamator, astringent dhe hemostatic. Pronat medicinale e disa varieteteve të mjaltit STATICE. Në vitet e korrjes një familje bee mund të japin deri në 30 kg e disa varieteteve të STATICE - mjaltë. Megjithatë, ky mjaltë nuk është shumë i çmuar, sepse ajo i takon varieteteve të errëta, por është mjaft i përshtatshëm për dimërimin vetë bletët. Ai gjithashtu ndihmon me sëmundje të mëlçisë, çrregullime metabolike dhe si një mjet për plaçkitjen biliare. Disa varietete të STATICE GMELIN: aplikime.

Pluhur dhe zierje ujor i rrënjëve të arsyeshme me enterocolitis me diarre, dizenteri, me të hundës, gjakderdhje mitrës dhe të tjera. Përdorimi i pluhur dhe zierje e rrënjëve disa varieteteve të STATICE GMELIN sëmundjeve akute gastrointestinale konfirmuar studime pozitive klinike. Në pacientët me simptoma pesimist zhdukur, ndaluar diarre, ishin dhimbje barkut, përmirëson oreksin, shëndetësore dhe shëndetin e përgjithshëm. Trajtimi Gmelin disa varieteteve të STATICE. Rrënjët supë GMELIN disa varieteteve të STATICE. 1 ch. L. disa varieteteve të rrënjët STATICE GMELIN pour 1,5 gota me ujë dhe çiban për 8 minuta, pastaj thith 02:00, filtër dhe pini 2 lugë.

l. para ngrënies tre herë në ditë. Disa varieteteve të STATICE GMELIN, contraindications. Është e paqartë.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!