Përfitim terapeutik i polenit


Polen lirua ngjyra, ushqim natyral nuk është vetëm bletët, por për shumë insekteve fluturues. Në procesin e studimit të rolit të polenit, gjeti një numër të pronave të saj ushqyese dhe medicinale. Komponentet kryesore të polenit janë proteina, vitamina, minerale dhe yndyrna. Gjatë bletët mbledhur polen, para-trajtimin e saj deri në një xhep të veçantë në këmbët e pasme. Një gunga specifike që bletarë quhet polen. Sjellja polen në fole, bletët bëjnë atë në Veting utrambovyvaya celular dhe mjaltë. Mjalti në këtë rast vepron si një ruajtës. Legjislativ kështu polen - ambrosia, të vazhdojë të shërbejë si një bletëve rezervë ushqim proteinave.

Substancat polen mbledhur nga bletët, kanë aktivitet të lartë antimicrobial rezistente ndaj temperaturës dhe rrezet e diellit, duke siguruar trajtim të mirë dhe efekt tonik, nuk shkaktojnë reaksione alergjike në njerëz. Nga ana tjetër, u mblodhën pa bletët, polen nuk është aq aktiv. Përveç kësaj, ajo mund të jetë e dëmshme për njerëzit të prirur për reaksione alergjike në lule të ndryshme. Pronat medicinale e polenit të lejojë përdorimin e saj në trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, veshkave dhe të mëlçisë.
Ajo stabilizon sistemin kardiovaskular, rrit sasinë e hemoglobinës dhe të qelizave të kuqe të gjakut në gjak.


Tashmë studiuar mirë dhe rikthen efektin e saj tonik në trup. Konsum i rregullt i polenit ndihmon për të përmirësuar oreksin dhe mirëqenien, mbështet performancën dhe forcon mbrojtjet e trupit. Për këtë qëllim, ai është marrë për 2/3 ore. L. (Për fëmijët më pak se gjysma) tri herë në ditë për një muaj. Rezultati - ju harrojmë për të ftohtë. Pini polen, pas një ore lëkundje në 100 ml ujë të ngrohtë. Përfitim terapeutik i polenit mund të rritet me mjaltë. Për këtë qëllime mjeksore janë të këshilluar që të marrë jo vetëm polen, por përzierje e saj me mjaltë. Dozimi përcaktohet nga karakteristikat individuale të organizmit dhe natyrën e sëmundjes, por zakonisht është në kufirin 0,25-25 gram në ditë.

Për të përmirësuar imunitetit, një përzierje e mjaltë dhe polen mund të përgatiten për të gjithë kursin e trajtimit. Për ta bërë këtë, të lidhë polen dhe mjaltë 1: 2. Kjo dozë të vetme, ndërsa duke marrë duhet të rritet 3 herë në krahasim me sasinë e polenit. Vetitë Excellent e polenit përdorur në trajtimin e hipertrofisë dhe adenoma e prostatës, prostatitis. Ajo shpejt përmirëson pacientët dhe heq dhimbjen. Në këto sëmundjeve dhe parandalimin e tyre për më shumë se 40 vjet, burrat e rekomanduar për të marrë 1 orë. L. polen tri herë në ditë. Në Suedi mbi 45 vjet më parë në bazë të polenit u krijua drogës "Tsernylton."

Ky është një medikament i shtrenjtë, por efektive. Ai kishte qenë gjithashtu përdoret me sukses për trajtimin e kancerit të prostatës. Pra trajtim polen (600 gramë) kushton si paketimin "Tsernylton" 200 tableta. Dhe natyrisht ju duhet të paketës katër. Pra, kjo është diçka për të menduar! Një gjë është e qartë, përfitimet polen për burrat - kjo është një fakt! Në ditët e sotme, aplikimi i polenit zgjeruar. Pra, në krem ​​kozmetike dhe ushqyesve ajo rrit sasinë e vitaminave dhe mineraleve se rrit efektin e produktit. Alexander,