Dietë terapeutik në sëmundje pankreatik - Trajtimi i acarimin


Pankreasit është i dytë më i madh në mesin e gjëndrave të sistemit të tretjes (pas të mëlçisë). Është e nevojshme për të kryer metabolike dhe proceset e ndihmon tretjen e ushqimit. Funksionet e tij mund të ndahet në zovnishnyesekretorni dhe vnutrisekretornye. Së pari do të thotë lëng pankreatik Shpërndarja në duodenum. Kjo ndihmon neutralizoj acid në përmbajtjen e stomakut, për shkak të pranisë në të të enzimeve të ndryshme - Maltase, trypsin, lactase, lipase, amylase, etj pankreasit është e përfshirë në procesin e tretjes. Funksioni sekrecion të brendshëm është prodhimi i glukagonit dhe insulinës. Këto elemente janë të rëndësishme për rregullimin e një të qëndrueshme niveleve të sheqerit në gjak, si dhe normalizimin e metabolizmit të karbohidrateve.


Gjithashtu, pankreasi prodhon lypokayn - element i nevojshëm për të kontrolluar oksidimi i acideve yndyrore. Në sasi të mjaftueshme, ai mbron mëlçinë e saj dhe trashje. Pankreasit rregullon punën e tij, në varësi të ushqimit të konsumuar nga një person. Nëse dietë ka sasi të lartë të karbohidrateve - ajo ofron enzimat për copëtim të tyre. Me një tepërt e yndyrës - rrit prodhimin e proteinave lipase - tripsin. Por abuzimi i vazhdueshëm i karakteristika të tilla gjëndër të çon në inflamacion të shkaktuara nga mbingarkesat atë. Një sinjal i kësaj mbingarkesë të trupit shpesh merr kur sëmundja është tashmë edhe e kaluara fazën fillestare.


Për të pankreasit kanë qenë ndryshime të mëdha mund të jetë vetëm disa orë. Një sulm një herë vetëm, mund të çojë në formimin e një sëmundje kronike. Deri në zhvillimin e pancreatitis mund të shkaktojë një sërë faktorësh. Këto përfshijnë dietë të varfër - overeating, akute tepërt, skuqur dhe yndyra, dhe alkool. Përveç shkaqet e kësaj sëmundjeje përfshijnë hepatit, cerozë, cholelithiasis, sëmundje ulcerative të stomakut ose duodenum. Nga çrregullimeve në funksionimin e trupit mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të traumave të barkut, shtatzanisë, marrja e drogave të ndryshme.

Ndonjëherë paralel me formë kronike e pancreatitis është zhvillimi dhe sëmundjeve të tjera - të tilla si diabeti. Me zhvillimin e çrregullimeve të ndryshme të pankreasit janë të prekur dhe të tjerë pranë saj organeve - mëlçisë, stomakut, veshkave dhe shpretkës. Përveç kësaj, ajo ka një efekt negativ në endokrine dhe sistemin kardiovaskular. Në mënyrë për të shëruar pankreasit së pari duhet të shpëtoj nga shkaqet e sëmundjes. Një rol i veçantë është luajtur nga dietë të përshtatshme. Për dietë terapeutik per semundjet e pankreasit - trajtimi i nje acarimit.

Dietë per trajtimin e semundjeve te pankreasit Ky program është i rekomanduar vakt në faljen pas rikthim. Kjo do të ndihmojë për të kuruar trupin e sëmurë apo të parandaluar përsëritjen. Para së gjithash ju duhet për të eliminuar "të dëmshme" goditje, domethënë ato të cilat rrisin inflamacion dhe tretje të ngadaltë. Ky vaj, me erëza, ushqime të ëmbla dhe të kripura dhe alkool. Hani pak dhe shpesh. Është e nevojshme për rritjen e marrjes fluide - deri në tre litra në ditë. Është e rekomanduar për të përdorur sulfate magnezi ujë mineral të gazuara. Ju mund të pini komposto prej frutave të thata, por pa sheqer.

Patjetër me vlerë braktisin kakao, kafe, sode dhe lëngje agresive (vinhohradnoho). Supozoni konsumin e brishtë të çaj me limon, barishte dhe u rrit hips, i holluar me lëngje të ujit, frutave dhe kokrra të kuqe (përveç nectars). Vakt e fundit duhet të zhvillohet në 2:00 për të fjetur pasi të hahet ju nuk mund vetëm të marrë një pozicion horizontal. Ju mund të përdorni produktet e qumështit - kos, Biokefir, i lagësht. Më e dobishme është konsideruar pure dhe ushqime të copëtuar. Enët duhet steamed, të ziera ose të pjekura. Ju nuk mund të hani as shumë e nxehtë as shumë i ftohtë. Lista e produkteve të aprovuara për përdorim: Dje tharë paksa crumbs bukë, biskota nuk e ëmbël dhe pasta dje.

Supave perime pureed. Ndoshta shtimin e një sasi të vogël të gjalpë ose salcë kosi. Perime të ndryshme - të ziera, pure, e pjekur. Poluvyazkie ose pureed bollgur - hikërror, kënaqur, bollgur. Cook vetëm në ujë, ose ujë me pak qumësht. Ju mund të gatuaj souffles ndryshme, casseroles dhe puddings e këtyre drithërave. Zier protein pasta si omelettes, jo më shumë se 2 në ditë. Verdhë veze të kufizohet në gjysmë. Vetëm mish ligët - lepuri, mish viçi, mish lope. Vetëm skinless pulave - pule dhe gjeldeti. Peshku - vetëm varieteteve të ulët-yndyrë. Berries dhe fruta ju mund të hani vetëm butë dhe i lagësht.

Pets mirëpritur në të papërpunuar ose të pjekur një i lënë pas dore. Ju mund të përgatisë mus frutash duke përdorur xylitol. Lista e ushqimeve të ndaluara: pasta të freskëta, bukë, produkte pastë, akullore, dehja, ëmbëlsirat dhe çokollatë. Produktet yndyrore të qumështit. Supave Ftohtë, enët gatuar në mish, kërpudha dhe supë peshku, supave qumështit. Vezë të fërguara dhe e tërë. Produktet e tymosur suxhuk, nga-produkteve, mish, vezë peshku, peshku yndyror dhe proshutë ligët. Drithëra Crisp, bathë