Medicines tserukal - Abstract


Sëmundjet e traktit gastrointestinal janë të shoqëruara shpesh me simptoma të pakëndshme të tilla si të përzier, të vjella, urth, shurdhim në bark, etj Të gjithë prej tyre përfshijnë shkelje të tonin traktit digjestiv dhe ndryshimet në sistemin nervor. Drogës, të përkryer rregullon funksionin e këtyre dy sistemeve është "Reglan". Për të mësuar më shumë për atë që ky medikament të duken më temë "Reglan mjekësi - Përmbledhje". Përshkrim Reglan mjekim Reglan - mjekim që ka veti antiemetic, përbërës aktiv i saj është metoclopramide. Mekanizmi i Reglan është shumë komplekse. Por nëse ju lutemi përshkruani atë, i gjithë procesi është reduktuar në efektet e saj mbi sistemin nervor autonom dhe qendra të vjella.

Kjo ndihmon të normalizuar lëvizjen e traktin e sipërm të tretjes (stomak, duodenum), toning, përmirësimin zorrë muret qetë muskujve të vogël zorrëve, stomakut dhe duodenum. Përveç kësaj, drogës Reglan përmirëson ndarjen e biliare. Drogës ka veti antiemetic, por vjella natyrën Psikogjenike dhe lidhur me shkeljen e sistemit vestibular (shqisat e trupit perceptojnë lëvizjet e kokës dhe trupit në hapësirë), ajo nuk heq. Udhëzimet për zbatimin thotë se pas administrimit oral Reglan zhytur plotësisht nga trakti gastrointestinal.


Ajo hyn në fuqi pas 20-40 minutash, ruan pronat e tij 00:00. Përqendrimi maksimal i drogës në gjak vërejtur pas 30-60 minutash. Pas Reglan intravenoz fillon punën e saj përmes tashmë 1-3 minuta, dhe pas intramuskular 10-15 minuta. Indikacionet • kushtet që lidhen me ndarjen e traktit digjestiv: nauze, të vjella, urth, ezofag, sëmundje zbaticë; • ulë tonin e zorrë e vogël dhe stomak; • stenozë (vendi stenozë e tranzicionit të stomakut në duodenum); • sindromi i irritimit të zorrëve; • të përzier dhe të vjella lidhur me shkeljet e mëlçisë dhe veshka pasojat e lëndimeve traumatike të trurit; • të vjella shkaktohen nga të mjekimit (citostatikëve); • preparat per X-rreze diagnozën e traktit gastrointestinal; • të vjella ose të përzier ndodhin në sëmundje akute infektive; • vjellje ose mocion sëmundje; Contraindication • origjinalitet Reglan dhe komponentët e tij; • pakalim i ileumit; • pheochromocytoma (tumor i gjendrës veshkave); • astma; • shkelje të integritetit të murin e zorrëve (rrugëdalje ose përforimit); • tendencë për gjakderdhje nga trakti gastrointestinal; • Fëmijët deri në dy vjet; • tre muajt e parë të shtatzënisë; • laktacionit; Manuali rekomandon kujdes me Reglan për fëmijët nga 2 deri në 14 vjeç, me presionin e lartë të gjakut dhe pacientët të cilët kanë të dëmtuar funksionin e veshkave.

Reglan dhe shtatzënia në tremujorin e dytë dhe të tretë gjithashtu nuk lejojnë fondet pritëse të papërgjegjshme. Side Effects • sistem qendror nervor: dhimbje koke dhe marramendje, lodhje, tringëllimë në veshët, depresioni, frika, tetanos (tkurrje e pavullnetshme) e muskujt e fytyrës dhe qafës; • zemrës, enët e gjakut dhe gjak: ndryshim në presionin e gjakut, takikardi, reduktim në granulocitet e gjakut; • Çrregullime të tretjes: Goja e thatë, çrregullim shije, diarre ose kapsllëk; • Reaksionet alergjike: urtikarie, Angioedema, etj • uljen e niveleve të estrogjenit në gjak; Si për të marrë Reglan?

Drogës prodhon tableta dhe injeksione. Një tabletë përmban 10 mg substancë, të rriturit të marrë brenda vendit për gjysmë ore para ushqimit tri herë në ditë. Një ampulë 2 ml dhe 10 mg e substancës drogës administruar intravenoz ose intramuskulare, në varësi të efektit që ju doni të arritur dhe çfarë është gjendja e përgjithshme e pacientit. Fëmijët mbi Reglan normë e caktuar e 0,5 mg për kilogram të peshës trupore në ditë. Duhet të theksohet se doza e saktë dhe kohëzgjatjen e trajtimit mund të jetë një mjek. Mbidozë Ajo kthehet marramendje, konfuzion, konvulsione, hyperkinesis, nervozizëm, ul presionin e gjakut, ul normën e zemrës, çrregullime extrapyramidal (koordinimit të dobët të lëvizjeve, dridhje dore, twitching, imobilizimi, ndryshimet në tonin e muskujve).

Për lehtësimin e gjithë
këto manifestime administruar biperiden e drogës, dhe monitorimin e detyrueshëm të të gjitha funksionet vitale. Me rastin e saj përveç për të thënë se gjendja e pacientëve me një mbidozë është shumë e vështirë, ajo është zgjidhje e nevojshme administruara vena në sasi të mëdha, dhe nëse është e nevojshme të kryhen hemodializë. Kjo është veçanërisht e vërtetë e fëmijëve helmimit Reglan kur nëna "harroi për të hequr kit larg." Ndërveprimet me droga të tjera • Përdorimi i njëkohshëm i tsimitidinom Reglan, digoxin zvogëlon thithjen e tyre nga trakti gastrointestinal, dhe antibiotikët, etanol dhe paracetamol, anasjelltas rrit.

• Kur marrja e alkoolit metoclopramide, antipsikotikët, dhe opiateve janë të kundërindikuar. • Injections Reglan përshpejtuar ndarjen e vitaminës B1. • Metokopramid ndikon në veprimtarinë e ilaqet kundër depresionit, sympathomimetics (ilaçe që përmirësojnë kryerjen impuls në mbaresa nervore), frenuesit MAO. E rëndësishme! Përdorimi i Reglan është e mundur vetëm pasi emërimi i tij si mjek, ky udhëzim ka për qëllim vetëm për qëllime informative dhe është në formë të prezantimit. Dhe i kushtoj vëmendje për atë që është në homologët Reglan - hidroklorid Melomida, Apo-Metoklop, metoclopramide, Metamol, metoclopramide, metoclopramide, metoclopramide, PROMED, ​​metoclopramide-Acre, metoclopramide, metoclopramide hydrochloride, pardesy me mëngë reglan, Perinorm, metoclopramide, Tseruhlan, metoclopramide-shishkë , tableta metoclopramide.


E dashura