Medicines indapamidi - përshkrim, udhëzim, çmimi, contraindications drogës


Shumë nga ne të klasës së parë dyzet jashtë vendit, dhe disa jo duke arritur atë, të mësoni se çfarë presionin e lartë të gjakut duke bërë. Industri moderne farmakologjik është i mbushur me droga të ndryshme të ndihmojë të luftuar këtë sëmundje. Askush nuk e mohon këtë fakt. Më e rëndësishme për të përcaktuar shkakun çoi në hipertension dhe ndoshta të eleminuar atë, por kjo nuk është gjithmonë e mundur për të bërë shpejt. Në këtë situatë, mjeku zgjedh ilaçe individualisht antihipertensivëve të tjerë. Një nga droga për të ndihmuar të përballen me sukses me presionin e lartë të gjakut është "indapamidi" (INDAP).

Le të marrin një vështrim më të afërt indapamidi mjekësi - përshkrim, udhëzim, çmimi, contraindications drogës. Indapamidi - Udhëzime për përdorim Indapamidi - ilaçe që përdoren për trajtimin e hipertensionit shkak te efektit saj diuretik. Ky efekt është arritur për shkak të luaj veshkën e tij dhe ton enëve të gjakut. "Indapamidi" ndryshon pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore të kalciumit dhe redukton tkurrshmërisë e mureve anijes. Si rezultat i zgjerimit të arterieve të vogla, reduktuar stresin predserdechnaya dhe ul presionin e gjakut. Në nivelin e veshkës indapamidi parandalon reuptake e sodiumit në trup dhe nuk ndikojnë nxjerrje urinare të kalium, magnez dhe klorid.


Kur administrohet doza medicinale shënoi efekt hypotensive pa shumë rritje në sasinë e urinës në ditë. Përshkrim mjekësi indapamidi thotë se ajo nuk ndryshon metabolizmin e lipideve, karbohidratet, përfshirë pacientët me diabet. Përdorimi afatgjatë i drogës zvogëlon hypertrophy majtë ventricular. Përdorimi indapamidi mund edhe pacientët të cilët janë në hemodializë kronike. Pas marrjes indapamidi brenda tij është zhytur shpejt nga trakti gastrointestinal. Nëse pini një ilaç me ushqim, shkalla e përthithjes së saj zvogëlohet, por nuk ndikon në sasinë e drogës në trup ra.

Themeluar formë indapamidi dozim me veprim të zgjatur që në mënyrë të barabartë mund substancë lëshuar brenda 24 orëve. Kjo bëri të mundur që të përshkruajë të drogës një herë në ditë - në mëngjes. Përqendrimi maksimal i niveleve indapamidi vërejtur 12 orë pas pranimit. Indikacionet dhe Administrimit Shtetet manual se mjekim është të përshkruara për të trajtuar hipertensionit. Merrni atë në mëngjes përpara se të hahet një tabletë ose kapsulë (1,25 dhe 2,5 mg) pa përtypet, duke pirë shumë ujë nuk është. Indapamidi mund të caktuar, qoftë vetëm ose në kombinim me medikamente të tjera antihipertensive.

Doza nuk është e rekomanduar për të rritur pasurinë e saj për të ulur presionin e gjakut duke mos rritur, dhe efekt diuretik është rritur. Indapamidi ka contraindications. Contraindication • dëmtim i rëndë i veshkave, nuk mjaftueshmërinë veshkave, nuk përshtaten hemodializë, mungesën e urinës (anuria); • mosfunksionim të mëlçisë, duke përfshirë me dëmtimit të trurit (hepatike encefalopati); • janë alergjik ndaj indapamidi dhe përbërësve të tij; • Fëmijët nën 18 vjet; • Shtatzënia dhe fëmija pleqsh ushqyerit; • Jo të gjatë aksident akut cerebrovascular; • në kombinim me medikamente që rrisin intervalin QT në elektrokardiogramë (cisapride); Nivelet e ulëta të kaliumit • në gjak; Side Effects Nuk janë të rralla, por ato janë të shënuara në udhëzimet: • Sistemi nervor: lodhje, dhimbje koke, marramendje (një ndjenjë se disa sende, ose pacienti janë në lëvizje të vazhdueshme), dhimbje të muskujve, dobësi; • zemrës dhe enët e gjakut, uljen e presionit të gjakut, rrahje zemre të parregullt; • gjak: anemi, rënie në trombocitet; • reduktim ne gjurme gjakut meposhtme normal dhe është një patologjike kusht, kalium, sodium, kalcium, klor; • rritja e urinës në trup; • Sistemi i tretjes: vjellje, goja e thatë, kapsllëk, funksioni jonormal të mëlçisë; • reaksione alergjike, skuqje të lëkurës alergjik, koshere; • acarimi i eritematoz sistemik lupus; • Sistemi i frymëmarrjes: kollë, faringjit, sinusit, sinusit; Bashkëveprimi indapamidi me droga të tjera • Produkti indapamidi medicinale dhe droga litium nuk është e rekomanduar me ndoshta forcimin

imin efektet toksike të litiumit në trup. • Ulja efektin antihipertensivëve të tjerë e indapamidi mund pranimi i saj i zakonshëm i barnave mëposhtme: agonist, kortikosteroidet (prednisone) dhe nonsteroidal anti-inflamator. • Duke marrë medikamente të caktuara së bashku me indapamidi mund të zvogëlojë efikasitetin e këtij të fundit, si dhe të shkaktojnë një rrahje zemre të parregullt. Kjo ertromitsin, pentamidinë, Vincamine, sultopirpd, tarfedin, astemizole, droga antiarrhythmic (quinidine, dyzopiramid, amidoran, sotalol, bretylium). • Reduktimi i rrezikut të kaliumit në gjak rritet kur të kombinuara me indapamidi marrjen diuretics, glycosides zemrës, laxatives, glukokortikoideve, jepet amfotericina B.

• Ilaqet kundër depresionit rritet indapamidi pronë të reduktuar presionin e gjakut. Indapamidi Çmimi varet nga prodhuesi dhe pilula dhe pesha shkon 13-90 rubla për 20 tableta prej 1.5 2,5 mg. Kujdes Informacioni i mëposhtëm është dhënë në artikullin në formë të lirë, para përdorimit "indapamidi" konsultoheni me mjekun. E dashura