Bimët mjekësore pas goditje në tru


Stroke - një goditje cerebrale, e cila është e karakterizuar nga qarkullimi akute të gjakut të trurit që ndodh me funksionet e dëmtojnë dhe indet e trurit. Shkelja ndodh për shkak të arteriosklerozës cerebrale, hipertension, stresi emocional, aneurysms të enëve cerebrale. Organ shtetëror për goditje në tru është e karakterizuar nga një nxitojnë të gjakut në kokë, mpirje, marramendje dhe dhimbje koke. Nuk mund të vijë një humbje të vetëdijes, shkelur atë. Fytyra e njeriut mund të jetë ngjyrë vjollcë - puls kuqe - ngadalëson, frymëmarrja bëhet e shpeshtë dhe e thellë. Ajo mund të fillojnë të vjella, të rritur temperaturën e trupit, ka paralizë të gjymtyrëve, shtrembërim fytyrës.

Por nuk ndodh gjithmonë para një goditje disa ndryshime të dukshme, goditje mund të ndodhë papritmas, dhe për të sjellë trupin në vdekje në disa orë. Në një goditje të ju duhet të telefononi menjëherë një mjek dhe përshkon ndihma e parë venë në kërrabë e bërryl në të dy duart për lirimin e gjakut të zi. Kur drita shkon gjak venoz, të mbajë leshi punctures pambuku ngjyhet në peroksid hidrogjeni dhe di - rrezik i vdekshëm kishte kaluar. Vendin e pacientit në shtrat, në mënyrë që koka e tij ishte mbi bagazhin, të hapur një dritare shkurtimisht, rroba të zbërthej, vendosni një jastëk të ngrohjes në kokë me ujë të ftohtë ose akull, dhe bashkëngjitni këmbët mustardë ose këmbët më të ulëta në temperaturën e ujit të 40 C.


Pacienti mund të vënë klizmë me ujë me kripë dhe i rrëshqitshëm ujë, dhe kur ajo do të veprojë - le të pi 1 tbsp. l. Kripë ose ujë infuzion Glauber-së i bimëve Senna. Nëse pacienti nuk do të bëhet më e lehtë, pastaj çdo orë 3-4 herë vënë një klizmë, duke kombinuar 2 gota e ujit, një gotë 6% uthull dhe 1 lugë L.. kripë. Pas ndërprerjes së hemorragjike, gjymtyrë fshij eter viktimave. A procedurat kjo mbrëmje dhe në mëngjes të njëjtën gjë trupi furçë vazelinë dhe fshij mbi eter nate. Njeriu i cili kishte një goditje duhet të shmangin ushqime të yndyrshëm, të minimizuar konsumin e produkteve të mishit, ëmbëltore, sheqer, pirja e duhanit dhe të pijshëm, të hahet më shumë fruta, perime, drithëra të ujit.

Bimët mjekësore pas një goditje në tru mund të ndihmojë të rivendosur trupin gjymtuar. Për ta bërë këtë, përdorni këto këshilla dhe veçanërisht theksohet trumzë, Adonis pranverë, dëllinjë dhe Stakit officinalis Marino rrënjë. Trajtimet Tradicionale pas goditje në tru. * Në qoftë se njeriu i paralizuar pas një goditje në njërën anë, pastaj lidhni një shishe me ujë të nxehtë me akull në anën jo i paralizuar. Kërkesë të përsëritur për kalimin e dhimbje koke në hemorragji të përsëritur ka ndodhur. Kjo është e nevojshme për të dhënë një çaj të fortë të lë të freskëta portokalli ose sherebelës barishte bar - 5 herë në ditë për një gotë. * Pas goditja le infuzion e 1 tbsp.

l. razmelchennoy celandine thatë bari per filxhan me ujë të valë. Ruajtja përgatitjen e një çerek ore, pastaj filtruar. Le të pijë Infuzion të bimëve mjekësore tri herë në ditë për 2 lugë. l. trajtim vazhdueshme për 3 javë. * Për të sjellë në pune kusht i paralizuar pjesë të trupit fshij vaj të parfumuar tyre fluturues në qoftë se pacienti nuk ka një dhimbje koke. Vaj është përgatitur nga 2 pjesë të vajit vegjetal dhe 1 pjesë alkoolit. * Pas një pacient goditje mund të marrë comfrey bimësie në fushat si një tretësirë ​​ose pluhur. 20 gram barishte barishte filxhan krijoj ujë të valë dhe le të pini një gjysmë gotë para ushqimit. * Përgatitja e një zierje e hala pishe, e vënë atë limon peeled melchennyy dhe pini një orë pas apo një orë para se një vakt.

Përdorni limon 2 në ditë. Pas 2-3 javësh të trajtimit të bëjë një pushim për një muaj dhe të përsëritur. * Përgatitja për banjë pacientit të ngrohtë me shtimin e grimcuar rrënjët zierje e barishte si hips kanellë. Merrni ato 5 - 15 minuta. * 1 ch. L. Adonis bari derdh 500 ml ujë të valë, thith 02:00 dhe pije gjatë ditës. Merrni infuzion për një javë, atëherë intervale javore, pastaj pije atë përsëri një javë dhe një pushim për një javë dhe në mënyrë 6-12 muaj për të mbjellë të rivendosur trupin e pacientit. 1 tbsp. l. herbs oblyyte trumzë ujë 250ml valë dhe i gatuar pije infuzion gjatë gjithë ditës. * Per bluarje pjesëve të paralizuar trupin e 50 gram barishte trumzë e tharë derdh 500 ml vodka, thith 14 ditë në filtrin e errët. 1 tbsp.

l. Pres dëllinjë dhe derdh 500 ml ujë të nxehtë, pastaj të valoj në ujë dush orës së tretë, derdh në një termos dhe thith për të paktën 4:
00. infuzion Pi gjatë ditës dhe fshij ato trupi i paralizuar. * Për natyran 25 gram dëllinjë melchennoho papërpunuara derdh një gotë vodka, thith 2 javë në terr. * Pas goditje, përdorni Stakit officinalis. 1 tbsp. l. Stakit officinalis oblyyte 500 ml ujë të nxehtë, vlim për 10 minuta në një banjë me ujë ose ngrohje të ulët, rrjep për rreth 40 minuta, filtër. Pini sips infuzion në ditë. Përdorin atë për të lidhur me zinxhirë pjesë fërkim të trupit.


* Përgatitja e një tretësirë ​​alkool Stakit officinalis recetë se si të dëllinjë. * Përgatitja rrënjë Marino si pranverë Adonis. * Përfshirja në dietë e miellit pea dhe të marrë atë për 1 h. L. 3 g. Per ditë para ushqimit. A mos presin rezultate të menjëhershme, trupi restauruar gradualisht, kështu që pas herbs goditje të marrë një kohë të gjatë - nga 6 deri 12 muaj, pas konsultimit me mjekun tuaj. Alexander , veçanërisht për