Herbs gëlqere vogla-leaved


Përshkrim bli, zemra. Small-leaved Lime gëlqere apo zemra-formë, familja e rreme, është një pemë e madhe me të trasha, harlisur, përhapjen kurorë. Lartësia e pemës nganjëherë arrin 38 metra. Në fund të qershor në gjethet e pemëve të shfaqet verdhë-bardhë, lule erëmirë aromë të këndshme. Kjo pema rritet në të gjithë qumeshtit dhe pyjeve të përziera. Gjetur shpesh në parqe dhe sheshe, rrugët dhe rrugicat e qyteteve. Foto Small-leaved bli. Në bimeve vogla-gjethegjerë gëlqeres gdhendur përgjithmonë dhe me arsye të mirë. Lulet e saj dhe inflorescences janë konsideruar një nga mjetet më të mira për shërimin e trupit të njeriut.

Lulet e bli melkolystnoy përmbajnë vajra esenciale, taninet, carotene dhe acid Askorbik. Pronat medicinale e melkolystnoy gëlqere manifestuar në përgatitjet e bëra prej saj, dhe të veprojë si një qetësues, diuretik dobët, anti-inflamator dhe cholagogue. Infuzion i ngjyrës limonit përdoret në mjekësinë popullore për ftohjet, bronkit, grip, në kushte me temperaturë.
Më shumë Avicena nëpërmjet lule bli infuzion melkolystnoy, duke e trajtuar epilepsi, dhe përveç kësaj e përdorën atë në eksitim nervor, si një qetësues. Çel Lime është pjesë e tarifave mjekësore për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të brendshme.


Jashtme lule bli infuzion melkolystnoy përdorur për të trajtimin pectoris, stomatitit, fytit. Përdorur gjerësisht lule e kësaj bime në gjinekologji. Infusions dhe decoctions e luleve janë përdorur gjerësisht për gjakderdhje mitrës dhe shterpësinë. Gatim supë. Një lugë gjelle me lule, derdh një gotë me ujë të nxehtë dhe zaparyuvaty mbi një ngrohje të ulët për 10 minuta. Pastaj tendosje supë dhe cool. Merrni filxhan Një e treta tri herë në ditë. Infuzion. 1 tbsp. l. lule të thata melkolystnoy gëlqere barishte derdh një gotë me ujë të valë. Mbush për 10-15 minuta. Pastaj infuzion i tendosje dhe cool.

Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë. Bimëve limes me infertilitetit në formën e zierje dhe infusion larë poshtë me 200 ml të qumështit dhie. Infuzion i luleve është përdorur edhe nga jashtë si një pije, shtoni në banjo kur banje. Aplikimi i ngjyrës limonit në kozmetikë në shtëpi. Për ta bërë këtë, thjesht të shtoni një gotë të ngrohtë bli infuzion lugë çaji lule mjaltë dhe një pikë vaj ulliri. Dip një leckë të trashë dhe të zbatohet si një kompresë të pastruar fytyrën dhe qafën. Hiq pas 20 minutave. Lëkura do të jetë i freskët, i zhdërvjellët dhe më shumë rinore. Cheers! Svetlana


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!