Bimët mjekësore dhe barëra livadhet


Livadhet Të shkencore Përkufizimi - zona zhveshur, shkallë të lagështisë, e cila mbulon bimësinë ndryshme. Grasslands janë të thatë-luginë, të ulët-gënjyer, përmbytjet, përmbytje. Bukurinë e livadhet tona këndohen në artit popullor. Në verë, livadhet janë si qilima të bukura, të qëndisura modelet kullosa, ose në prag të një të madhe ujërat e multi-colored. Admiruar bukurinë e tillë, nuk mund të ju ndihmojë të bëhet një poet. Ndoshta sepse shpirtin e popullit rus aq të prirur për ëndrrat, meditim, bukuri. Por përveç një bukuri livadh modeste ngjyra inhabiting grasslands bimët dhënë popullit shëndetin dhe jetëgjatësi. Ata janë të trajnuar droga të ndryshme për trajtimin e shumë sëmundjeve.

Bimët mjekësore dhe barëra livadhet lloje të ndryshme të ndryshme në pronat e tyre medicinale. Shumica e bimëve ne të gjithë jemi të njohur dhe të njohur. Këtu janë disa prej tyre: Luleradhiqe - Një lule njohur verdhë. Ajo ka një gamë të gjerë të veprimit terapeutik. Kontribuoni me normalizimin e, përmirësimin e mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit. Mjekësisë tradicionale përdor anemi luleradhiqe, pagjumësi, tension të lartë të gjakut, për të hequr lythat, drithërat. Gjethet e reja të bimës përdoret për të bërë sallatë pranverë, si një mjet për beriberi. Bloodroot Dubrovno - Lule Bright verdhë me pesë petals.


Përdorni rrënjët, rrjedhin të lartë si antimicrobial, dezinfektues, të përdorur për shpëlarje dhe kremra. Karamele mente - Një shumë të famshëm, shumë të dashur nga shumë bar. Ajo është shtuar në çaj, përdoret për të bërë painkillers pika karamele mente. Mint ul presionin e gjakut, ka veti antibacterial. Daisy mjekësor - Të gjitha lule të njohur. Me ekstrakte kamomil bëni që posedojnë anti-inflamator, qetësues prona. Ajo është përdorur për shpëlarje fyt, gojën, e bëjnë poultices, fasha locion. Hypericum - Duke përdorur lule, gjethe, rrjedh hollë për përgatitjen e infuzione.

Përdoret si një astringent, dezinfektues, do të thotë për shpëlarje dhe merret me gojë në sëmundjet e zorrëve. Celandine - Ka një spektër të gjerë, lythat freskëta kurë lëng, lezione të lëkurës, është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të lëkurës.
Shkumë - Yellow tharë lule Helichrysum është përdorur për të trajtuar sëmundje të mëlçisë. Viola trengjyrësh (Pansy) - përdorni gjethe, lule dhe rrjedh e lule. Supë violet trajtojnë kollë, është përdorur për të trajtuar bronkit, sëmundje të frymëmarrjes. Trumzë, trumzë, rigon - Bimët janë shumë të ngjashme.

Ata kanë shumë të trashë rrjedh dhe lule të vogla me një, aroma delikate të këndshme. Ata janë tharë dhe pjesët tokësore përdoren si droga për trajtimin e tubave bronkiale. Çantë Shepherd - Një fabrikë e fruta të cilit i ngjan kuletë. Pick, thatë të gjitha pjesët e bimës. Përdoret si një droge hemostatik. Kalë kalë dori - E pra, që nuk e kanë parë këtë bimë me kërcell të lartë. Rrënjët e saj gjatë shufra, si fruta, përdoret si laksativ, agjent anti-inflamator. Gjethe delli - Si një fëmijë na shpëtoi kur ne e thyen gjurin. Gjethe të freskëta e gjethe delli kishte për të bërë në mëngjes, vlim, të prerë dhe shpejt zaspokoyuvalasya dhimbje, ënjtje ulur.

Infuzion i gjethe delli është përdorur edhe për kollitet. Hithër - Ky bar djegur shumë mbani mend nga fëmijëria. Pas takimit me lëkurën e saj, këpucë me majë dhe në vende të tjera të mbuluara me skuqje të vogël të kujdesit. Por këto veprime hithër vetëm forcojnë shëndetin tonë. Megjithatë, kjo barishte është përdorur në reumatike, dhimbje të përbashkët. Nga shoots rinj të bimëve përgatitur supave vitaminë, supë e gjelbër, shtoni një sallatë pranverë. White Tërfil - Vmedonosnyh lule. Bletët që kanë mbledhur nektar nga tërfili bardhë të prodhuar të ndritshme, të qartë, aromatik, mjaltë shijshme. Kjo mjaltë është një nga varietetet më të mira të bardhë mjaltë dhe shumë të vlerësuar në mesin e tifozëve dhe dashamirët e mjaltë.

Meadow tërfili i kuq - I quajtur gjerësisht llapa. Përdorni tërfili lule si anti-inflamator, bën të dalë djersë, expectorant, antiseptik, Hemostatic, astringent, desensybylyzyruyuscheho fondeve. Livadh Core - Kukushkin sallatë livadh ngjyrë. Përdorni pjesët ajrore të bimës. Apliko si një ilaç vitaminë, shtoni bar të freskët në sallata e pranverës. Në mjekësi, përdoret si një mjet pastron gjakun, dhe si një mjet për stimulimin mëlçinë dhe veshkat. Sigurisht, kjo nuk është e gjitha herbs në livadhe. Ka shumë, ndihmësit tanë të mirë. Rreth të gjitha menjëherë nuk tregoj.

Lule misri bar blu dhe ai meriton një tregim për veten tuaj. Por kjo nuk është e rëndësishme, por gjëja kryesore është se kur ju shkoni në verën e qytetit, të ecin nëpër livadh harlisur, marr frymë në shërimin thellë aromën e luleve, bimeve dhe të ndjehen të natyrës si të bukur! Kjo shëtitje do të ju jap një shumë më shumë kujdes se ka të tilla, madje edhe tabletë më të shtrenjtë. Cheers! Svetlana,