Herbs zopnyk klubnenosnyy


Herbs: zopnyk klubnenosnyy, kandyk, Kozelets, Geum, çikore, rodhe dhe të tjerët kanë përmendur mua si një bimë të egër me rrënjët i ngrënshëm. Megjithatë, përveç ushqimit, ata gjithashtu kanë vlera medicinale. Merrni klubnenosnyy zopnyk. Si funksionon zopnyk klubnenosnyy? zopnyk klubnenosnyy - një barishtore aromatik, barishte gjithëvjetor. Ajo i takon familjes Labiatae. Ajo ka një të drejtë rrjedhin 50-150 cm i gjatë Rrënjët zopnyka -. Bishtalec të gjatë, me bulges në formën e bubbles. Stem violet-vjollcë, të degëzuar, katër të njëanshme. Rrjedhin Ulët dhe basal lë - trekëndësh, 12 cm e gjerë dhe 15 cm e gjatë në bazën e gjetheve - hlubokoserdtsevidnye.

Cauline sipërme dhe të mesme e lë - të kundërt, ovate - heshtak. Lule - vjollcë ose rozë, mblodhën 10-16 copë në axils e lë në whorls. Blooms bimore në qershor-korrik. Fruta gunga zopnyka - arrë. Zopnyk foto klubnenosnyy. Shpërndarja. Kjo zonë stepë bimë, dhe për këtë arsye e gjeti nga Ukraina në Yakutsk. Në jug-lindje të pjesës evropiane të CIS - në depresion travyanostepnym. Në jug të industrisë pyjore - në gur gëlqeror, shpatet e thatë me diell, rërë. A është Kaukaz dhe Krimesë. Çorape. Zyuznyka ruan bimë të lulëzuar bari; Rrënjët e tubers - para ose pas sezonit në rritje - pranverë ose në vjeshtë.


Përbërja kimike.
Në barin e barit zopnyka klubnenosnoho gjenden alkaloide, taninet, coumarins, iridoids, saponins, flavonoids (hyperoside, etj), vaj esencial, kripëra minerale. Të zhardhokët përmbajnë niseshte, karbohidratet, alkaloide hidhura. Pronat medicinale zopnyka. Ka choleretic, astringent, anticonvulsant, plagë shëruese, që ul temperaturën, anti-inflamator efekt, hemostatic. Aplikimi. Infuzion zopnyka klubnenosnoho dilates enët e gjakut dhe rrit koagulimit të gjakut. Infuzion i bimëve klubnenosnoho ofron stomakut, anti-inflamator, qetësues dhe cholagogue. Në formën e zopnyk çaj përdoret në plagët ekzemë dhe nga ftohjet.

Supë është bërë nga tubers zopnyka përdorura për diarre, diarre me gjak, pneumoni, hernia, astma, ethe, gjinekologjisë, kollë, verdhëz, tuberkulozi dhe tubers, njëpasnjëshëm në pluhur spërkatën plagë. Melchennye lë dhe rrënjët klubnenosnoho zopnyka pribinotovyvayut të plagëve për të përshpejtuar shërimin e tyre. Trajtimi zopnyk klebnevym. Infuzion. 200 ml ujë të valë pour 1 tbsp. l. klubnenosnoho bar zopnyka dhe thith 04:00 dhe pastaj filtruar. Merrni në 1 tbsp. l. 3 g në ditë për gjysmë ore para ngrënies në proceset inflamatore në të mushkërive, diarre, ethe, bronkit, sëmundjet nervor, hemorroide.; si një nxitës që rrit imunitetin, diuretik dhe tonik.

Tretësirë. 100 g prej 70% alkool derdh 10 gram bar klubnenostnoho zopnyka për të lënë të mbush për 20 ditë dhe pastaj thahet me napë. Merrni 20 pika të tretësirë ​​3 g. Per ditë për gjysmë ore para ushqimit për 60 ditë në sëmundjet e mësipërme. Supë. 500 ml ujë të valë 2 lugë oblyyte. l. bar zopnyka, vihet në një zjarr të qetë dhe vlim për 10 minuta, hiqni nga të nxehtit dhe le të qëndrojë 10 minuta, pastaj të filtruar dhe pini 3 g. në ditë për 50 ml. Rrënjët supë. Derdh 500 ml ujë të valë 3 tbsp. l. Rrënjët melchennyh zopnyka klubnenosnoho, pastaj vlim për ngrohje të ulët për gjysmë ore, rrjep për 10 minuta, tendosje dhe pini 4 - 5 vjet.

një ditë para ushqimit për 2 lugë. l. Contraindications. Shtatzënia, origjinalitet, rritjen e koagulimit të gjakut, kapsllëk ngathët, hipertension.