Herbs me Librin e Kuq


Më shumë njohje në mjekësinë zyrtare merr ilaç bimor (impiante të trajtimit) dhe bimor, kështu mjaft të rritur ndjeshëm kërkesën për materiale bimore. Por si çdo gjë në natyrë, mbledhja dhe korrje e bimëve mjekësore duhet të trajtohet jo vetëm si lëndë e parë, por edhe të mendojnë për shëndetin dhe riprodhimin e tyre. Ruajtja dhe përmirësimi i burimeve natyrore dhe përdorimi i tyre racional është e sanksionuar në Kushtetutën e vendit tonë dhe të rrezikuara dhe specie të rralla të përfshira në Librin e Kuq. Libri i Kuq i bimëve përmbajnë specie medicinale, dhe numri i tyre është vetëm në rritje çdo vit për arsye të ndryshme, por kryesisht për shkak të aktiviteteve të pakujdesshëm të njeriut.

Ajo jamball, e ëmbël Korzhynskoho, Arnica mal, Pantofla e vërtetë, dioskoreya Kaukazian, dioskoreya japonez, crocus vjeshtë, Colchicum i shkëlqyer, arre ujë, hisop shkumës horchevatka verdhë. Disa barëra që kanë nevojë për mbrojtje nga aktiviteti intensiv ekonomik në Librin e Kuq të rajoneve të caktuara të vendit tonë. Për shembull, në Vollga ajo përfshin pennata STIPA, pendë të bukur, thëllëza rus, Calendula officinalis, cinquefoil ngritur, Kozak dëllinjë, bearberry zakonshme, Valerian officinalis, elfwort dhe shumë të tjerë. b Çfarë bimët medicinale nga Libri i Kuq përdoret për të trajtuar?


Sweet Korzhynskoho - Rritja e Uralet, në jug të Siberisë Perëndimore. Të përfshira në rrënjët e saj dhe acideve hlitsirretinovaya hlitsirrizinovaya të përfshira në rregullimin e metabolizmit-ujë i kripur. Kjo bimë gjithashtu përmban vitaminë C, coumarins, flavonoids (glicerinë, rutin, uralozid). Jamball Bazuar bërë me glicerine medikamente që kanë expectorant diuretik, anti-inflamator, pastrues dhe veprimit antispasmodic. Në livadhet malore Krasnodar dhe Stavropol territoreve të, Kaukaz Qendrore dhe Transcaucasia rrit vjeshtë crocus . Kjo bimë medicinale listuara në Librin e Kuq, fara dhe klubnelukovytsah përmban kolkicine - alkaloid nuk formojnë kripëra me acide dhe i tretshëm në ujë.

Kolkicine zgjeron enët e kapilar, dhe është përdorur për të trajtimin e përdhes (nën mbikëqyrje mjekësore). Që kolkicine - një helm mitotike, e cila vonon ndarjen e kromozomet, pas eksperimente pomade bazuar përdorur në trajtimin e disa forma të kancerit të lëkurës. Mountain Arnica - Barishte që ka një erë të këndshme, më shumë se gjysmë metër në lartësi. Ajo zakonisht lulëzon në mes i verës për shkak se ajo është quajtur mali rroba banje. Vaj konsiderohet i mrekullueshëm për shërimin e plagëve, bruises, bruises. Arnica tretësirë ​​përdoret në gjinekologji në gjakderdhje pas lindjes dhe inflamacion.

Krema infuzion uji i luleve të përdorura në ngrirja dhe djegiet e lëkurës, skuqjen pustular, inflamacion. Infusion pije në fyt dhe goja në sëmundjet inflamatore të mukozën. Bimët e mbrojtura janë hisopi shkumës - Shkurre e ulët që është gjetur në disa zona Chernozemya: Kursk, Voronezh, Rostov, Saratov, Belgorod. Hisop rritet në shkumës shpatet që janë në mënyrë aktive duke u zhvilluar nga njeriu, kështu që ai zhduket. Por kjo është një bimë e shkëlqyer mjaltë, bimë aromatike dhe medicinale. Në qëllime medicinale të saj tinctures përdorura në astma, sëmundje gastrointestinale, angina, reumatizmi, konjuktivit, për gargling, forcimin e stomakut dhe oreksin.

Bimët relikte, të ruajtura me periudhën interglacial - arrë ujë (Rohulnyk ndyrë arrë chylim). Ajo rritet në ujërat e Siberi jugore, Rusisë Evropiane, Lindjen e Largët dhe Kaukaz. Në mënyrë që ajo të rritet dhe zhvillohet, kërkojnë ujë temperaturë të lartë. Fara gështenjë ujit janë të dobishme dhe të shijshme, ato përmbajnë sasi të mëdha të ushqyesve. Gjithashtu, fruta tij përdoren si një ilaç në trajtimin e aterosklerozës, disfunksionit erektil, me mostretje, sëmundjeve të veshkave. Lëng freskët i lulesh dhe gjethet janë përdorur në trajtimin e sëmundjeve të syrit, kafshimet kafshëve dhe gjarpërinjtë e tumoreve të ndryshme.

Përshkruani tërë bimët Libri i Kuq dhe pronat e tyre në një artikull është e pamundur. Mbani në mend: të mbivlerësohet përfitimet të cilat në