Herbs për të trajtuar bronkit


Bronkit - një sëmundje e frymëmarrjes që ndodh me lezione të tubave bronkial, brenda mushkërive. Ka dy forma të bronkit - akute dhe kronike. Forma akute e sëmundjes zakonisht ndodh përmes infektimit. Format kronike të bronkit janë të zgjatura, të shoqëruar nga komplikacione. Bronkit mund të shfaqet në disa forma supercooling dobësimin e organit, të tilla si duhani, përdorim i kimikateve ne trajtimin e nje sëmundjeje, ndërsa punon në një dhomë jo ajrosur ose si rezultat i faktorë trashëguar. Sëmundjeve bronkit paraprirë nga gudulisje në fyt, ngjirurit e zërit, rrufë, dobësi, gulçim, kollë e thatë, të armëve të lënduar, këmbët ose mbrapa, ethe.

Bronkit kronik dhe plagosje bronkiale mushkërive - më thellë dhe gjithmonë zhvillohet kundër sfondit të kollë me pështymë periodik me mukozë dhe qelb. Për trajtimin e bronkit mund të përdorni një numër të njohura të gjitha barishtet. Si një shembull, trajtimi i bimëve bronkit, më jep receta të famshme të mjekësisë tradicionale. Herbs për të trajtuar bronkit. Hidh filxhan ujë të vluar 1 tbsp. l. thata grirë Cowslip rrënjë. Vendi enë në një banjë me ujë të vluar për 30 minuta dhe llokoçis materiale të herë pas here të para. Pas heqjes enë nga të nxehtit, prisni derisa ajo fitilin poshtë një pak më shumë se gjysmë ore dhe filtruar.


Merrni 1 - 2 lugë. l. 3 g. Një ditë para ushqimit. Kjo recetë është shumë efektive në trajtimin e bronkit kronik. * Nëse ndonjë formë e bronkit, por veçanërisht në akute, 4 herë në ditë, pini 2 lugë. l. lëng të herbs freskëta yarrow. Në të njëjtën dëshmi 4 g përdorimi tretësirë ​​Daily prej 30 g barishte yarrow në një gotë vodka -. 45 pika. * Për trajtimin e bronkit, përzierje 10 gram rrënjë mashtruese dhe aguliçe e 10 g lë nënën dhe njerka. 2 h. L. përzierje e bimëve të krijoj 250 ml ujë të vluar dhe vlim për 5 minuta. Pastaj ftohur për 15 minuta dhe pini gllënjka të vogla, shpërndarjen e gatuar për 3 orë gjatë ditës.

Litër e vluar krijoj ujë 40g mbjellëse lule hikërror dhe pini si çaj për lehtësimin e kollë e thatë. * Kur përzierje thatë bronkit mënyrë të barabartë të lë nënën dhe njerka, vjollcë bari trengjyrësh dhe ashe tomentosum, gjethe delli, rrënjët dhe Cowslip bari, lule kamomil, rrënjët e frutave Glycyrrhiza glabra dhe anise. Shto atyre rrënjë alte në dy më shumë se ndonjë nga komponentët e përzierje. Krijoj një përzierje me ujë të zier, dhe pas ftohjes pije pasi të hahet një e treta filxhan 3 g. Per dite. * Lidhu 3 e rigon bar dhe gjethe nënë dhe njerkë e 4 pjesë alte rrënjë.

Pastaj, 1 tbsp. l. mbledhjen e bimëve mjekësore oblyyte filxhan ujë të vluar, thith 1 / 03:00 filtër. Pini një gjysmë filxhan 3 g. Per dite. * Bronkit kronik dhe akut, pneumonia, rrënjët emfizemë, ose kollë përzierje e Glycyrrhiza glabra (25 g) dhe alte (40 g) me 15 g të frutave dhe kopër 25 g lë nënën dhe njerka. Përzierje e bimëve të derdh një gotë me ujë të vluar, le të krijoj dhe pini infuzion të ngrohtë e 1/3 filxhan tri herë në ditë. Kollë e mirë, astma, sëmundjet ngjitëse bronkiale lidheni 30 g lë nënën dhe njerka th gjethe delli lë me 40 gram buds pishe.

Filxhan Brew e ujë të vluar dhe pini infuzion të ngrohtë e 1/3 filxhan 3 g. Per dite. 1 tbsp. l. koleksion, i përbërë nga 10 g fruta kopër, rrënjë jamball 15 g dhe 40 g të zhveshur Rrënjët alte qelqi oblyyte e ujit të ftohtë, thith 02:00, vlim për 5 minuta; tendosje dhe të marrë 3 herë në ditë për 1/3 filxhan. * Mix 1 pjesë kopër ëmbël fruta dhe gjethet e Salvia officinalis 2 pjesë alte rrënjë, lë nënën dhe njerka dhe bar rrëshqanorët trumzë. Pastaj 20 gram krijoj bimor 250 ml të ujit, ngrohjes ose zjarr mbi paqësor banjë me ujë të vluar për pesëmbëdhjetë minuta, të ftohtë për 40 minuta, filtër, shtoni ujë të ftohtë zier në 200 ml.

Pini 1/4 kupë 4 g. Per dite. * Për trajtimin e bronkit kronik, në një shishe verë me kapacitet 0,5 litra bëjë 4 gjethe të mëdha të aloe treelike le të qëndrojë për 4 ditë. Merrni 3 g. Per dite te 1 Dess. l. tinctures. Si një expectorant dhe bronkit bën të dalë djersë, ftohjet
Sëmundjet dhe rrufë e traktin e sipërm respirator, pije para se të krevat infuzion të ngrohtë e gjethet e thara dhe mjedër, çel bli, elderberry çel dhe gjethe urtë, të marra në sasi të barabarta. Pas marrjes së një përzierje të bimëve, i hedh ujë të valë në bazë të - 2 tbsp. l. një përzierje prej 500 ml të ujit dhe thith orë kapakut. * Bronkit kronik dhe si një diuretik, filxhan oblyyte ujë të valë 1 orë.

l. thata dhe gjeth grimcuar lulëzojë, le të krijoj dhe pini 3 g. në ditë. * Bronkit, ftohjet, dhimbje koke, kollitje dhe tuberkulozi pulmonar tri herë në ditë, pini një gotë me i kalitur i ngrohtë në një orë dhe infuzion filtruar e 1 tbsp. l. lule gëlqere melkolystnoy për çdo filxhan me ujë të valë.
Alexander , veçanërisht për