Herbs verbeynyk normal


Verbeynyk bimore: përshkrim. Verbeynyk e zakonshme - një barishte gjithëvjetor barishtore rreth 60-100 cm në lartësi, e cila i takon familjes së primroses. Bimët rhizome - kamufluar me tetrahedral dhe këndellur rrjedh. Lë drejtkëndësh-heshtak, përballë, në gjeth të shkurtër, fund - zbehtë jeshile, pak me flokë më të lartë - të mprehtë, lakuriq. Lule barishte - verdhë, bell-formë, të vogla, të mbledhura në tufë lulesh mbi krye. Pedicels bimë - Corolla shkurtër - të verdhë. Verbeynyka Fruta - kapsulë me fara.
Lulëzuar verbeynyka zakonisht fillon në qershor-korrik.

VerbeNnik ose verbeynyk? Emri i saktë i uzinës - verbeynyk. Verbeynyk kjo bimë është quajtur nga ngjashmëri e gjethet e saj dhe e lë të shelg. Verbeynyk: Emri Latine. Vulgaris Lysimachis. Drejt foto verbeynyk. Lule verbeynyka foto. Rritet verbeynyk? Ajo rritet pothuajse kudo në CIS. Ajo rritet në brigjet kënetor e përrenj dhe lumenj, në mesin e shkurre në floodplains, livadhe me lagështi. Rritje verbeynyka. Përhapur nga fara dhe verbeynyk ndarjen e shkurret. Verbeynyk mund të jetojnë gjatë pa një transplant nuk kërkon strehim për dimër. Share bush rritur verbeynyka në pranverë ose në vjeshtë.


Kur mbjelljen gjetur atij tokat torfe në diell të plotë, mos harroni të mbani tokën vazhdimisht me lagështi. Terren i varfër maj-qershor lotim një herë në çdo 2 javë të plehrave komplekse (20 g në kovë). Përgatitja verbeynyk zakonisht. Për të përgatitur drogën e përdorur lëng, gjethet dhe bar (pjesët ajrore) verbeynyka. Ata janë korrur gjatë lulëzuar. Përbërja kimike verbeynyka zakonisht. Në bar përmban saponins, taninet, vitaminë C, enzimë primveraza, arginine. Verbeynyk bimore: prona. Herbs: verbeynyk normale dhe e tij të afërmit verbeynyk monetchatyy përdorur kryesisht si para gjaku ndaluar.

Verbeynyk normal përveç kësaj ndihmon me hemoptysis, verdhëz, menstruacioneve të rënda, dhimbje, dobësi të përgjithshme, diarre dhe të poshtër. Bimët Gras zbuluar anticonvulsant dhe efekt tonik. Ekstrakt ujë të bimëve të përdorura në maja, stomatiti, për të eliminuar fryma e keqe. Infuzion i bimëve të përdorura për gatim fasha e gripit, djegiet, vlon dhe carbuncles. Herbs nga pamja e jashtme të përdorura për poultices muskulare dhe reumatizma kyçeve, inflamacion të lëkurës dhe të nyjave. Gjethet Razmelchennyye e bimëve është aplikuar në gjakderdhje plagë për të ndaluar gjakderdhje të vogla. Më efektive në këto raste - lëng verbeynyka zakonisht.

Verbeynyk: trajtim. Infuzion verbeynyka zakonisht. 1 tbsp. l. verbeynyka normal zhytem në një gotë të zier me ujë 3:00 filtër. Merrni 3 g Per dite para ushqimit për 1 -. 2 tbsp. l. Tretësirë ​​verbeynyka zakonisht. 2 tbsp. l. herbs freskëta verbeynyka konvencional derdh një gotë vodka dhe 3 - 4 ditë në një filtër të mbyllur shishe. Merrni 20 pika me ujë 3 - 4 herë në ditë para ushqimit. Infusion verbeynyka normal për poultices. 3 - 4. l. bar verbeynyka parboiled konvencionale dhe të përfundojë në napë. Mbledhja e bimëve me tëmth dyskinesia lloji hypokinetic për dështimin sekretore në stomak.

Lidhu rrënjë luleradhiqe 10 g, 5 g të lë kalliziyi dhe 5 g toadflax bar, të marrë barëra dhe verbeynyka Antennaria dioica - 10 gram dhe repeynichka dhe Wort Shën Gjonit në '15, dhe lule kamomil thoroughwax - 30 g Të gjitha përzierje dhe 4. l. koleksion oblyyte litër brenda natës ujë të ftohtë të pastër në mëngjes të sjellë një çiban dhe vlim për 5 minuta. Pini një gotë agjërimit këtij produkti dhe të lëngshme pini 4 herë në orë pasi të hahet. Dhimbje koke çaj. Lidheni 1 rr. l. gjethe rozmarinë, lule dhe bimëve farmaci kamomil barishte verbeynyka zakonisht, derdh një litër ujë të valë.

Pini çaj. Verbeynyk thjeshtë: contraindications. Verbeynyk normal si verbeynyka tjetër kundërindikuar në venat me variçe, rritjen e koagulimit të gjakut, sklerozë të enëve të gjakut në gjymtyrë, trombozë, hipertension.