Bimët mjekësore në shtëpi


A e dini se disa bimë që rriten në shtëpinë tuaj, kanë pronat medicinale? Dhe ka mjaft disa ndihmëtarë. Le të njiheni me herbs si kumak, vjollcës, aloe, Calendula, Ficus, Alokaziya, kineze u rrit, agave, Hibiscus dhe Kalanchoe. Aloe. Shumë herbs shtëpi aloe popullariteti zili sepse aloe mund të gjenden në shumë shtëpi. Ajo ka qenë prej kohësh i njohur për pronat medicinale e saj, gërvishtjet dhe plagët shërohen, të shëruar sëmundjet e lëkurës, të përmirësuar oreksin dhe tretjen. Dhe vetitë shëruese të bimëve mjekësore të përdorura në skuqje ose sytë djegie, kapsllëk, kollë lagësht, në çrregullime të ciklit menstrual dhe në raste të tjera.

Aloe rritet lehtë dhe është një nga bimët më të mira për trajtimin tuaj në shtëpi të gjithë anëtarët e familjes. Kalanchoe. Për shkak të lehtësisë së riprodhimit dhe medicinale pronat, Kalanchoe mund të gjenden në pothuajse çdo shtëpi. Lëng Kalanchoe ka efekte anti-inflamatore. Maskë Cosmetic i Kalanchoe mirë përmirëson lëkurës me vaj. Violets. Violets mund të rritet në ambiente të mbyllura sa kohë që ata janë në hije. Për më tepër, ata nuk më pëlqen të ngrohjes dhe mungesa e lotim të rregullt. Kjo bimë e bukur, por shumica e njerëzve nuk e dinë se pronat shëruese të violets mund të lehtësojë lënduar fyt shëruar ekzemë, reduktuar acarim dhe inflamacion të mushkërive.


Violet ndihmon për të përballuar me pagjumësi dhe dhimbje koke. Ficus. Ficus janë gjithashtu të njohur mirë për tifozët e bimëve shtëpie. A e dini se ajo merr dhimbje nevralgjike dhe radikulitnye, ndihmon me sëmundje të ndryshme të lëkurës (blisters, bruises) dhe ftohjet. Alkoolat ndihmë Ficus zbutur dhimbje dhëmbi. Dhe per trajtimin e çrregullimeve të zorrëve pini lëng nga gjethet e Ficus mjaltit. Edhe pse ne nuk e çojnë artikull dhe të gjitha recetave, unë shpresoj që ju keni mësuar më shumë për shtëpinë e bimëve mjekësore dhe se si ju mund t'i përdorë ato. China Rose. Mjekësi kineze, së bashku me të bimëve të tjera, trajton nefrit kronike.

Aplikuara nga jashtë kineze u rrit me xhevairi, trajtimin e tumoreve malinje dhe ulcerat. Të përfshira në çaj "sudanez u rrit", "Rosalie", "Hibiscus". Alokaziya. Droga që janë bërë nga rrjedh e bimëve që përdoren për dhimbje dhëmbi dhe dhimbje në stomak ose zorrët. Melchennyy zhardhok Alokaziya aplikuar për të tumoreve. Hibiscus. Lulet dhe gjethet e bimëve, njëpasnjëshëm deri qetë, vend tumoreve. Agave. Lëng i agave - laksativ dhe diuretik. Infusions laksativ përgatitur nga gjethet melchennyh. Lëng i lë është efektive për bruises dhe bruised.