Herbs në trajtimin e pancreatitis


Pancreatitis akute karakterizohet me një rënie të presionit të gjakut, të vjella, dhe shfaqjen e të mprehta, shpesh herpes dhimbje në krye të barkut. Pancreatitis kronike karakterizohet feces nuk janë tretur ushqimin, i shoqëruar nga vjellje, belching, dhimbje. Profesor, MD, Vladimir Korsunit rekomandon që pacientët të cilët kanë pancreatitis kronike (në fazën e venitje përkeqësimin ose shuarjen) e përdorur barëra në trajtimin e pancreatitis, e cila stimulon funksionin tonik e indeve - aloe, gjethe delli, Nard, përjetshëm; duke siguruar efekt antispasmodic - nenexhik, dragua, rigon, flamurin e ëmbël, qimnon, dhe duke vepruar anti-inflamator - Wort, kamomil, yarrow Shën Gjonit dhe i përjetshëm.

Megjithatë, thotë Vladimir, në trajtimin e bimëve pancreatitis duhet të luajnë vetëm një rol mbështetës, por jo të zëvendësojë trajtim kryesore. Por përdorimi i bimëve si kapiten dhe cholagogue si antispasmodics, shumë të pranueshme. Ju mund të blej tarifë farmaci për trajtimin e pancreatitis, por mund të gatuaj atë vetë. Mbledhja e bimëve mjekësore: pancreatitis. • për trajtimin e pancreatitis kronike dhe cholecystitis shoqëruese kronike lidhur në 2 lugë. l. pyatilopastnoho barishte motherwort, lule Shkumë dhe lule Calendula medicinale. Pastaj 3. l. litër bimor oblyyte e ujit të vluar, le të krijoj dhe filtër.


Pini pancreatitis bimor nga 6 g. Per ditë për 100 ml produkt. • Përgatitja boronicat, fasule konvencionale fruta fletë dhe lë Kastrati - 2 pjesë; bar normal, yarrow dhe rhizome Lartë mashtruese - 1 njësi. Përzierje dhe 1 tbsp. l. përzierje oblyyte e 200 ml ujë të vluar, vlim për 1 minutë mbi një zjarr të qetë, thith 02:00 dhe filtri. Përdorni bimor me pancreatitis me p. Një ditë për 1/4 filxhan para ngrënies. • ngërç në një mulli mishit 300 gram hudhër dhe majdanoz dhe 1 kg lëvore limoni, por duke hequr fara. Vendi përzierje në një enë smalt dhe mund të ruajë 14 ditë në frigorifer.

Merrni makinën tuaj për 15 minuta para ngrënies për 1 h. L. çdo herë që ju hani. Efekti i këtyre barnave mund të rritet, shtrydhur infuzion tij të dredhëzave 1/3 filxhan, boronicë, fletë boronicë. • pjesë të barabarta Mix rodhe rrënjë të madhe, rhizome lartë mashtruese, rrënjë çikore dhe rrënjë luleradhiqe dozen e zakonshme. Pastaj 1 Dess. l. përzierjet bimore oblyyte 200 ml ujë, vlim për 5 min., thith një orë, filtër. Merrni mbledhjen ilaçe me pancreatitis 3 viteve. Ditën 1 tbsp. l. përpara se të hahet. • Nëse pancreatitis me ulçerë duodenale dhe barishte mikse të stomakut Hypericum perforatum - 1 tbsp. . l, shoots Corylus avellana - 2 tbsp.


l, fushë mineral hekuri, gjethet e Salvia officinalis, lule Calendula drogës -. për 3 tbsp. l. Pastaj 2 tbsp. l. përzierje e bimëve derdh 800 ml ujë të vluar, le të qëndrojë, filtër. Merrni 6 g. Per ditë për 50 ml. • Në trajtimin e përzierje kronike pancreatitis të barabartë me bar Hypericum perforatum, rhizome elfwort, rrënjë e madhe rodhe, lule Calendula drogës, lule kamomil, pelin barishte, të horsetail barishte, bar kënetë lule të thata, barit dhe Salvia officinalis barishte suksesion Trifid. Pas mbledhjes 10 gram të bimëve derdh 250 ml ujë të vluar, të nxehtit në një zjarri apo uji dush të qetë për 15 minuta në një enë të mbyllur, pastaj ftoh për 45 minuta në temperaturën e dhomës, filtër dhe shtoni sasinë e fondeve ujë të zier në 250 ml.

Pini infuzion me ujë për 1 / 02:00 për të ngrënë në 1/3 filxhan 3 g. Per dite. • Lidheni kravatë stigma misri, gjelbërimin, celandine, fruta anise, barishte Hypericum perforatum, barishte Polygonum shpendëve, vjollcë bar trengjyrësh. Pastaj, 1 tbsp. l. përzierje e bimëve sallës 200 ml ujë të vluar, le të qëndrojë për gjysmë ore dhe filtruar. Pini gjysmë ngrohtë infuzion një orë para ngrënies 3 g. Per ditë për 200 ml. • Në pancreatitis kronike, përzierje 2 tbsp. l. barishte të hidhura pelin, 3 tbsp. l. Lulet e farmaci kamomil dhe 4. l. lule rërë Shkumë. Pastaj 3. l. përzierje melchennoy e bimëve oblyyte 1,5 litra ujë të vluar, të zhytem në filtrin e ftohjes.

Merrni 8 g. Per ditë për 150 ml. • Lidhja me 20 gram barishte Wort Shën Gjonit dhe kamomil, 10 gram pelin barishte, barishte Yarrow dhe gjethe nenexhik dhe 15 gram gjethe delli lë lule të thata dhe bimëve. Pastaj 10 gram mbledhur bimë medicinale oblyyte 200 ml ujë të valë. Qëndroni përzierje të freskët dhe pini tri herë në ditë para ushqimit 1/3 filxhan brenda 14-35 ditëve. Recipes e mjekësisë tradicionale për trajtimin e pancreatitis mund të plotësohet me dy rrokje: • Trajtimin e pancreatitis barberry. 200 ml ujë të valë pour 1 tbsp. l. melchennoy leh zakonshëm barberry, vlim 15 minuta, le të qëndrojë për të ftohur.

Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. pancreatitis kronike dhe të gurëve të tëmthit. • Trajtimi i pancreatitis çikore. 200 ml ujë të valë i hedh 2 h. L. melchennoho çikore normal rrënjë, vlim 5-7 minuta, le të qëndrojë për të ftohur dhe filtër. Pije të përgatitur supë sips një ditë në pancreatitis kronike dhe gurëve të tëmthit. Alexander


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!