Medicines nga buds thupër


Në mjekësinë popullore, buds thupër janë përdorur gjerësisht në trajtimin e shumë sëmundjeve. Me veshkë të përgatitur teas, infuzione. Buds thupër janë pjesë e shumë barnave. Më parë, për shembull, industria kozmetike prodhuar krem ​​"Berezil" infuzion bazë të buds thupër. Ai zbutur lëkurën, e mirë për trajtimin e çara të vogla të lëkurës dhe burrs, ndihmoi të përballuar me këmbët djersitje. Edhe pse kohët e fundit ajo nuk është gjetur në shitje krem "Berezil" Ju mund të përgatisë veten . Për ta bërë këtë, grij buds thupër, shtrydh lëng.

Disa ditë më mbrojë atë. Pastaj thahet shtresa e sipërme e lëng të pastër dhe shtoni në të një krem ​​pak kosi ose gjalpë, gatuaj mirë deri sa të qetë. Shitore në frigorifer. Por për të drogës trajtuar, rregullat dhe kushtet e korrje buds thupër duhet të respektohen në mënyrë rigoroze për të. Përvoja Popullit sugjeroi se nevoja për të korra buds thupër me degët para ënjtje burbuqe dhe veshka peshore. Pastaj, për të ndarë degët e veshkave, ata kanë nevojë për të thatë për rreth një muaj, dhe pastaj të bëjë një tufa qese dhe ngjitur me një fshesë. I ruajtur kështu veshkat mund të ruhen në një zonë të thatë ventiluar në qese që nuk i kalon 24 muaj.


Po, ajo është më tepër operacion i gjatë. Por në qoftë se ju nuk doni të bëni këtë, ju vetëm mund të blej një koleksion të gatshme në farmaci. Buds thupër përmbajnë flavonoids, flavones dhe acid abscisic, taninet, acid Askorbik. Pronat medicinale e buds thupër dhe e lë të rinj, të lejojë të gatuaj drogë që janë përdorur në sëmundjet e stomakut, artrit, reumatizmi, sëmundjet e organeve të brendshme, duke përfshirë mëlçisë të ndryshme dhe veshkat. Kur dhimbje dhëmbi ata të bëjnë locion në dhëmb dhemb. Infuzion dhe zierje e buds thupër të ketë një efekt diuretik, ata e marrin si anthelmintic.

Përdoret nga jashtë për bedsores. Krema zierje ose tretësirë ​​të shkëlqyer promovon shërimin plagë të thella. Trajtimi tretësirë ​​e buds thupër apo supë heq dyspnea, eliminon puffiness dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Konsideroni se si të gatuaj tretësirë ​​b të buds thupër. Për të përgatitur infusions 500 gram veshkave derdh një litër vodka. Insistojnë muaj në një vend të errët. Marrë 30 pika në një lugë ujë 3 herë në ditë.
Tretësirë ​​marrë në çrregullime të stomakut, me sëmundje të ndryshme të veshkave, në sëmundjet e fshikëzës dhe lëkurës sëmundjeve të, dhe kundër krimbave.

Përdoret nga jashtë për plagët larëse, bëjnë locion, fërkim atë në reumatizma lëkurës. Në vend të kësaj tretësirë ​​alkool mund të jenë të përgatitur zierje e buds thupër . Për ta bërë këtë, një lugë çaji buds duhet të derdh një gotë me ujë të valë, të sjellë një çiban. Pastaj hiqni nga të nxehtit, të mbuluar me një peshqir të ngrohtë dhe të krijoj 30 minuta. Pini një gotë në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje. Mjekimi buds thupër supë rritur imunitetin, hequr substancave të dëmshme, veçanërisht në sëmundjet infektive. Ju gjithashtu mund të përgatisë një supë nga veshkat. Për ta bërë këtë, 1 ch. L. Veshkë duhet zaparyty ujin për të ftohur zier.

Pastaj jepni gratë për të lehtësuar lirimin e gjakut gjatë menstruacioneve dhe ditën e dymbëdhjetë pas lindjes, për të përshpejtuar dhe lehtësuar pastrimit të trupit pas lindjes. Contraindications. Buds thupër dhe produktet medicinale të bazuara në buds thupër nuk mund të përdoret gjatë shtatzënisë dhe dështimi i veshkave. Rastet e tjera të keqpërdorimit, si dhe dëshira për t'u trajtuar veten buds thupër pajtuar me mjekun tuaj. Svetlana


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!