Bimët mjekësore


Që nga kohët e lashta, njerëzit të ndjehen një lidhje me natyrën. Bimët zbukuruar shtëpinë, admiruar ata, ata mund të japin për sëmundje të ardhmen ztsilyaly. Fillimisht bimët mbrojtur njerëzit, tani njerëzit janë duke shkatërruar bimët, pa harruar se prodhuar ato ajër, nuk jetoj. Megjithatë, në jetën e sotme bimore nuk është e humbur popullaritetin e saj dhe rëndësinë. Shumë prej nesh janë të vetëdijshëm për bimëve mjekësore të përdorura në jetën e tyre të përditshme për trajtimin e shumë sëmundjeve. Por pak e dinë se vlera e bimëve zbukuruese në disa raste, më të gjerë, dhe ata gjithashtu mund të sjellë përfitime të mëdha për shëndetin, jo më pak se egra.


Përveç pronat e estetike, ata pastrojnë atmosferën e shtëpisë, ajër të pasuruar me oksigjen, pastrojë atë nga papastërtitë dhe komponimet toksike. Për më tepër, shumë prej tyre kanë shprehur efekt mjekësor. Unë mendoj se shumë prej nesh do të jenë të interesuar të dinë se bimët medicinale ata rriten në një dritareje. Geranium (pelargonium). Geranium - ajo rasprostarnennoe barishte dekorative dhe shtëpiake dhomë preferuar lule. Pothuajse çdo dritare kuzhinë ju mund të gjeni lule me ngjyra të ndritshme ose të buta barbarozë. Bimore është padyshim mjeku im.


Si pjesë të bimës është një përbërës aktiv - geraniol. Kjo substancë ka antibacterial dhe pronat antivirale. Përgatitjet barbarozë bazuar përdoren për sëmundjet e sistemit nervor, trajtoj neuroses. Geranium është përdorur për të trajtuar pagjumësi. Bimore është astringent, hemostatic, analgjezik, efekt antiseptik. Infuzion të lë është përdorur për të trajtimin e stomatitit, dhimbje të fytit. Ajo është përdorur në fasha, kremra për ekzemë, ulcerat e lëkurës, dermatit itchy. Përdoret për larjen e flokëve - humbjen e flokëve. Përveç cilësive të saj të njohur dekorative, barbarozë përmirëson disponimin emocional të zotit të tij.

Në vjeshtë dhe dimër, kur dritare përballet ditët me shi, lule barbarozë përmirësuar disponimin, të ndihmojë në lehtësimin e stresit dhe lodhjes. Ftohjet letër pure geraniums dhe të vënë një copë vrimë hunde. Lëng barbarozë shlyerjen hundës Mukoza dhe mbron trupin nga ftohjet dhe infeksioneve. Aloe (pemë Aloe) Kjo shekuj aloe ndihmon njerëzit nuk më keq ky ilaç. E gjelbër të saj, me gjemba, lë shijshëm kanë anti-inflamator, cholagogue, antibacterial, plagë shëruese, pronat Bërns. Aloe mund të përmirësuar tretjen, të përshtatur traktin gastrointestinal.

Plant rrit oreksin, rrit sistemin imunitar, përmirëson proceset e shërimit në indet e dëmtuara. Droga nga bimët që përdoren në mjekësi për të trajtuar ulçerë stomakut, astma, faringjiti, fytit. Bimore është aktive forcon sistemin imunitar, kështu që nuk është një mjet popullor për të forcuar trupin e njeriut. Zakonisht, trajtimi i këtyre sëmundjeve dhe përmirësimin e imunitetit lëng aloe të përzier me mjaltë dhe të aplikoni në 1/3 lugë gjysmë ore para ushqimit për një muaj. Aloe është përdorur edhe nga jashtë për të trajtuar plagët septike, ulcerat deje, djegiet, abscese dhe vlon Limon Home dekorativ limon nuk rritet vetëm për fruta.

Lemon Lë të ketë kompetenca të fuqishme shëruese. Ata prodhojnë më shumë se 85 substanca të ndryshme medicinale. Në dhomën ku ajri bimë është pothuajse 100% sterilitet. Mikrobet patogjene që banojnë hapësirën humbin aftësinë e tyre për të riprodhuar dhe të vdesin. Lemon - një burim i njohur i vitaminës C. Gjithashtu ajo përfshin vitamina gjenden P, PP, B1, vajra të ndryshme, minerale dhe ushqyesve të tjera. Ne e dimë se me përdorimin e rregullt edhe grimcat më shumë mund të forcojë enët e gjakut, presionin e ulët të gjakut. Aroma e prerë fruta eliminon sleepiness, rrit efikasitetin, rrit mprehtësi vizuale.

Sigurisht, shumë bimë zbukuruese dhe ata kanë ato ose prona të tjera medicinale. Por, pothuajse të gjithë prej tyre të bëjnë të qetë dhe më optimiste. Bimët janë të lumtur për t'iu përgjigjur të kujdesen për ta. Edhe pa e kuptuar, ata mund të shpëtoj nga ju kollë, dhimbje fyti, lodhje dhe ftohjet. Kjo është për shkak se kafshët tona të gjelbra të rritur nivelin e lagështisë, dezinfektoj atë, vrasin bakteret, të reduktuar përmbajtjen e pluhurit. Sigurisht, para se të sjellë në shtëpi dekorativ bimore tuaj, ju duhet të mësojnë më shumë për të.

Disa janë helmuese, tjetri mund të jetë alergjik. Prandaj, ata duhet të trajtohen me kujdes, veçanërisht në qoftë se një familje ka fëmijë të vegjël. Por në qoftë se keni zgjedhur barishte medicinale dekorativ është i sigurt, ju mësuar shumë për këtë, ju e dini rregullat e kujdesit, të praktikuar kushtet termike, manar gjelbër në shtëpinë tuaj do të sjellë mirëqenie dhe prosperitet. Ata të cilët janë duke i dhënë, i interesuar në bimë medicinale për të dhënë, por ata janë, ne do të flasim herën tjetër. Svetlana,