Pronat medicinale e boronicë


Në latitudes veriore të vendit tonë të madhe të rriten shumë bimë medicinale që mund të mbledhin dhe të ofrojnë për fillimin e motit të ftohtë. Një nga më të famshme dhe më të preferuar është boronicë kokrra të kuqe. Sipas legjendës, kjo boronicë gnomes pyjore kënetë braktisi popullin në mënyrë që ata mund të jetojnë pa sëmundje muajt e dimrit të gjatë. Cranberries janë shumë të dobishme dhe të pasura me vitamina. Një boronicë i madh dhe flavorful mund të punojnë mrekulli! Në popull Cranberries mjekësi përdoret për të trajtuar infeksionet e traktit urinar, ftohjet, grip dhe bronkit. Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibra pektin, ul kolesterolit kokrra të kuqe.

Në këtë drejtim, është e dobishme të hahet me sëmundje të zemrës dhe njerëzve që vuajnë nga atherosclerosis. Një metodë efektive boronicë hipertensionit si manaferrat kanë një efekt të butë diuretik, që redukton presionin e gjakut. Nëse pas sëmundjeve të zemrës apo probleme me të qenit mbipeshë, ju duhet të kufizojnë futje kripë, boronicë të zëvendësuar në mënyrë adekuate atë. Shtoni në të ngrënies manave të gatshme ose lëng boronicë vend të kripës, dhe ushqimi nuk duket për ju shumë i freskët. Pronat medicinale e lëng boronicë mund të shpjegohet me vitamina anëtare të saj. Vitamina "C" në atë sa më shumë që ajo është e përmbajtura në limon, portokall, luleshtrydhe dhe grejpfrut.


Boronicë dhe lëng saj - një burim i vlefshëm i vitaminave B, PP dhe K1. Në mikro dhe makro ajo përmban kalcium, fosfor, kalium, jod, hekur, magnez. Sepse Kastrati dhe është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Bluaj miokardit infarkt në një blender ose mish i grirë kg e manave. Shtoni 200 g hudhër grimcuar dhe një gjysmë gotë me mjaltë të lëngshme. Mbyllni enët me një përzierje të mbuluar dhe të lënë në një vend të ftohtë të errët për tre ditë.
Merrni ilaçin lugë ëmbëlsirë para se të hahet. Kur artrit lë të rinj dhe twigs pour vodka boronicë në një raport prej 1: 1. Insistojnë ditë.

Pastaj përzierje një lugë gjelle tretësirë ​​në një filxhan me ujë të valë. Merrni një gjysmë gotë dy herë në ditë. Kur pyelonephritis dhe gastrit me aciditet të ulët fshij në një rende vogël 200 g patate peeled. Lër të qëndrojë për disa orë. Pastaj tendosje përmes napë dhe shtrydh lëng të marra. Shto lëng frutash lëng patate me 50 g manaferrat dhe Kastrati shtuar tri lugë sheqer. Rezultuar Ndarja lëng në dy pjesë. Pini një shërbejnë, 2 herë në ditë. Mbani në mend se për të drogës efektiv me boronica të kuqe, rrush pjekur për t'u mbledhur. Që nga manaferrat e mbledhura gjelbër dhe e pjekur pas korrjes, duke humbur cilësitë e tyre shëruese.

Kastrati mund të ruhen për një kohë të gjatë. Keep it në frigorifer dhe ajo nuk humb vetitë e tij shëruese për tre muaj. Për të ruajtur pronat medicinale e Kastrati, rrushi mund të plotësoni atë me ujë të ftohtë, dhe kështu ai do të vazhdojë përmes dimrit. Vetëm mos harroni të ndryshoni ujin në një të freskët në çdo dy javë. Kullimin e ujit për të pirë dhe gatuar në bazë të TEAS, pije frutash dhe pije frutash. Manaferrat janë të zgjedhur në fund të vjeshtës janë mbajtur më të mirë të ngrirë. Nuk mund të jetë Kastrati thata. Nga rruga, pronat antioxidant e Kastrati thata, e bëri jo më i dobët se manave të freskëta. Cheers! Carolina,