Pronat medicinale e raincoats kërpudha


Pasi njerëzit nuk janë quajtur raincoats kërpudhave, dhe Yezhov dhe ribbed dhe margaritar, dhe dardhë, dhe kërpudha-Holovatch. Por të dashuruar e gjuetisë kërpudha ata nuk shkaktojnë ndonjë interes ... Ai ishte shumë e ngjashme me kërpudha të zakonshme janë këto flluska qesharake të marrë nga toka! Përveç kësaj, është e nevojshme për të zhvilluar një mushama dhe mishi i tij kthehet në pluhur. E pra, si mund të jetë kjo kërpudha ngrënshëm?! Megjithatë, mushama - kërpudha të shijshme dhe të shëndetshme. Një pronat medicinale e kërpudha mushama është i njohur shumë mirë dhe ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore. Le të përpiqemi të kuptojmë se çfarë ajo përfaqëson i kërpudhat, dhe ku ajo mund të gjendet se ajo ka pronat e shërimit.

Në mushama connoisseurs konsiderohet një nga më të shijshme kërpudha ngrënshëm kërpudha familjes. Fungus ka një formë sferike në formën e llamba. Sizes shkojnë nga cap saj shumë të vogël në 15 cm në diametër. Ndonjëherë ka gjigandët, peshon prej 3 deri 6 kg. Por ju duhet të marr kërpudha, ndërsa ata janë ende të rinj, të bardhë qumështi. Pastaj në drejtim të mishin e tyre ngjan djathë. Ata rriten në pyjet halore dhe gjetherënës, gryka përgjatë rrugës. Ju mund t'i gjeni ato në fushë, në lawns dhe kopshte. Ata shfaqen pas shiut të madh, dhe ata mund të mbledhin nga maji deri në fund të vjeshtës, koha e saktë varet nga klima e vendit ku jetoni.


Me kërpudhat mund të shpëtoj të sëmundjes të veshkave, hepatiti dhe dysbiosis. Vetitë medicinale e raincoats kërpudhave të përdorur në trajtimin e tuberkulozit dhe kancerit. Përbërja kimike e kërpudhave është ergosteroli ndodhet (D2 provitamin), dhe kalvatsin acid Kalvatsievaya që e shkatërron trupin kundër shumë baktereve patogjene. Mushama përdorur për anemi dhe pezëm venoz, ndihmon tretjen e ushqimit dhe ekzemë e lëkurës. Trajtim raincoats e aplikimit. * Në mjekësinë popullore, kërpudha janë përdorur për të ndaluar gjakderdhje në plagët. Dhe për këtë qëllim i përshtatshëm pjekur të rinj të bardhë dhe ngjyrë kafe.

Për të vënë thjesht plagë fetë të vogël kërpudha ose do ta spërkatë me pluhur - spore raincoats, fiksimin spore kërpudha apo fashë. Nga kjo plagë forcuar shpejt dhe nuk acarohet. Tretësirë. * Për përgatitjen e tij të marrë raincoats të pjekur, butësisht nuk shpëlarje ato të dilnin. Me kujdes të mbushur gjysmë bosh shishe gjysmë-litra dhe derdh atë "varëse rrobash në" vodka. Pastaj ukuporte dhe të lënë për 40 ditë. Pini infuzion natën, lugë çaji, larë poshtë me pak ujë. Përdorin atë për të trajtuar sëmundjet e veshkave, mëlçisë, stomakut dhe si një agjent antitumor. Pronat e shërimit të të mushama kërpudhat duket njëlloj si kur merrni ilaçe me vete, dhe kur hahet ... mushama e Aplikimit në dietë.

Mushrooms skuqur. * Hiq lëkurën e një ndërtesë të re të bardhë, prerë atë në feta, roll ne miell dhe skuq në vaj perimesh, kripë. Më vete të përgatisë salcë. Imët pres turshi, kaperi, qepë të gjelbër dhe piper i ëmbël. Mix perime me majonezë, kripë, shtoni disa pika të salcë soje dhe një lëng pak limoni. Shërbyer kërpudha lotim salcë. Fry qepët derisa të artë ngjyrë kafe, shtoni raincoats rinj dhe ziej deri tenderit, rreth 10 minuta. Më vete, lëvizje së bashku vezë dhe derdh në pan, nxitje herë pas here. Kripë Dish, dhe sasi e vogël me kopër dhe qepë të gjelbërta. Supë kërpudha.

* Aksioneve pulë Boil, shtoni karrota dhe qepë të skuqura. Shpëlaj raincoats rinj, prerë ata në feta, të shtoni në supë dhe zierje 10 minuta. Në supë përfunduar vënë një pak bizele te konservuara gjelbër. Sezonin me kripë për shije, shtoni kopër dhe majdanoz. Raincoats nuk janë helmuese, por mjekët janë të njohur edhe për pronat e tyre për të absorbuar dhe radionuclides çark, metalet e rënda dhe komponimet toksike.
Prandaj, në mënyrë që mos të helmuar këto substanca, ata duhet të mbledhin larg rrugëve, vende të pastra. Dhe pastaj përveç shërimin e trupit, dhe ju do të përmirësojë lëkurën tuaj. Kjo do të ndihmojë aftësinë e kërpudhat për të absorbuar të gjithë helmin e, dhe në këtë mënyrë të pastruar trupin e substancave të dëmshme.

Mosmarrëveshjet dhe kërpudha të thata të rinjtë janë të ruajtur mirë dhe nuk e humbasin pronat e tyre medicinale. Pra, të ndjehen të lirë për të kaluar ato në çantë e tyre në shtëpi. Dyqan kërpudha të thata në një kavanoz qelqi, pluhur - në një shishe me kapak të shtrënguar. Cheers! Svetlana,