Produkti medicinal Creon - ilaç për tretje


Dhimbje barku, urth, ndjenja e shurdhim në zonën e stomakut, belching, vjellje - efekte të pakëndshme në organet e tretjes janë nganjëherë të shqetësuar për të gjithë, madje edhe të shëndetshme, njeriu. Ne përpiqemi për të injorojë parehati të shkaktuara. Megjithatë, për të shmangur të bëhet një sëmundje e transmetueshme peng i pankreasit, ju duhet të shihni një mjek, një gastroenterologist, i cili do të emërojë përgatitjet enzimë për administrim oral, për shembull, të drogës të mirë moderne Creon - ilaç për tretje. Çfarë është Creon dhe si funksionon? Drogës Mjekësi Creon është mjeti ndihmon tretjen e ushqimit enzimë. Detyra e tij është për të mbushur deficitin e enzimeve pankreatik.

Përgatitja Creon janë substanca të veçanta - enzimat që duhet të prodhojnë pankreasit. Por kusht patologjik ajo prodhon mjaftueshëm. Këto substanca janë quajtur kimotripsin, tripsin, alfa-amylase dhe lipase. Roli i këtyre agjentëve në tretje të ushqimit është shumë e rëndësishme. Enzimat përgjegjëse për ndarjen e proteinave, yndyrave dhe starches në aminoacidet, glicerinë, acidet yndyrore, sheqerna dhe dekstrinat që hyjnë në gjak dhe absorbohet nga sistemi i tretjes dhe qelizat e trupit të njeriut. Tripsin është e përfshirë në procesin si një enzimë parandalues ​​kur sekretimi stimuluar e kancerit pankreatik, ka efekt analgjezik lehta.


Pas marrjes së drogës Creon, 30-45 minuta e enzimeve të arrijnë në zorrë të vogla, të cilat ofrojnë absorbimin e plotë të ushqyesve nga ushqimi ngrënë. Kjo Creon mbyllur në një kapsulë të veçantë xhelatinë e cila është lëng i pazgjidhshëm stomakut, dhe është rruga për të zorrëve të vogla. Kjo është e rëndësishme sepse stomaku enzimat Creon do të kishte vdekur nga acidit në stomak dhe efekt medicinale nuk punon. Kush duhet të marrë Creon? Së pari, pacientët me diagnostikuar nga exocrine ekzaminim mjekësor pamjaftueshmëri pankreatik. Dështim Fermentative mund të shkaktohet nga pancreatitis kronike, heqjen pankreatik kancer, heqje e pjesshme e stomakut, fibrozë cistike.

Creon është përdorur në trajtimin e pacientëve me kancer me çrregullime të tretjes të shkaktuara nga marrja kimioterapia, rrezatimi ose transplanti. Pacientët e moshuar Creon rekomandohet në rast të pamjaftueshmërisë exocrine pankreatik dhe njerëz të çdo moshe, të detyruar për të udhëhequr një mënyrë jetese i ulur. Dozimi dhe mënyra e pranimit Mjekësi Creon destinuara për brenda vendit gjatë ose pas ngrënies. Kapsula gëlltitur tërë, larë poshtë me shumë lëng (ujë, lëngje frutash). Creon Dozimi varet nga mosha dhe pamjaftueshmëri pankreatik.

Creon 10.000 është caktuar për 1-2 kapsula në çdo vakt dhe një kapsulë çdo rostiçeri dritë.
Efekti terapeutik do të jetë i dukshëm nëse futje e përditshme e një të rrituri do të arrijë 4 deri në pesëmbëdhjetë Creon 10.000 kapsula në ditë. Trajtimi zgjat për tri ditë (në dispepsi butë apo dietë të papërsosur) për disa vjet. Në disa raste marrin përgatitjet enzimë të emëruar për jetë, të tilla si heqjen e pankreasit. Kundërindikimet për marrjen Creon Drogës nuk është e rekomanduar për gratë shtatzëna dhe lactating. Nëse futje mjekim alergji duhet të ndalet menjëherë.

Gjetur disa contraindications tjera. Kushte të veçanta Creon zvogëlon thithjen e hekurit nga trupi. Administrata kronike duhet gjithashtu të marrin Creon Fe, për shembull, në formën e shtojcave dietike. Farmakologji Modern është përmirësuar ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientit për shkak të Creon pankreatik. Megjithatë, ne ju inkurajojmë që të marrë këtë ilaç vetëm me recetë. OlgaW,