Pemë Medicinale Cherry


Bimët Përshkrim qershi. Bimët medicinale Wild - shkurre ose pemë lartësi prej 8 në 12 m Ajo i takon familjes Rosaceae.. Sistemi rrënjë është Wild - sipërfaqe e fuqishme. Leh e pemës është e qetë, e zezë dhe gri. Lë eliptik, alternative, diferencë serrate, e gjelbër të zbehtë. Lule qershi venitje mbledhur në furçë të dendur, të vogla, të bardhë, pesë-elemente. Pemëve frutore - drupe zezë, maturohet gjatë muajit Korrik - shtatori. Cherry lulëzon në maj. Foto Wild. Shpërndarja. Pemë Medicinale Cherry përhapur në Uralet, Siberia Perëndimore dhe Rusisë Evropiane.

Ajo rritet në pyjet me lagështirë rrallë përgjatë lumenjve, skajet e pyjeve. Cherry: rritje.
Kjo kulturë i thjeshtë, por preferon pllenuar, toka me lagështi, me të ujërave nëntokësore të ngushtë. Ulje Wild. Kur mbjelljen në pranverë dhe në vjeshtë qershi mbijeton njëlloj mirë. Korrje qershi. Në mënyrë që të korrjes lule medicinale, fruta, leh dhe gjethet e qershi. Leh e pemë dyqan ato në pranverë dhe të thata në tharëse. Lule e rezervave pemë lulëzuar qershi, të thata në hije jashtë. Në mot të thatë të qartë sobiayut fruta plotësisht pjekur. Furçë druri Cut, ndarë nga peduncles frutave dhe të paraqitura në një shtresë të vetme.


Drupe tharë në një temperaturë 40-50 ° C në tharëse. Raft leh - 5 vjet, lule - 1 vit, fruta - 2 vjet. Përbërja kimike e bimëve medicinale qershi. Pemët frutore të përfshijnë acidet organike, flavonoids, taninet, glycosides, vajra yndyrore, të paqëndrueshme, sheqer, vitaminë C. Pronat medicinale e qershi. Prania në fruta Qershi acide organike dhe taninet ata shfaqin një efekt të theksuar anti-inflamator dhe astringent dhe normalizojë funksionin e stomakut dhe zorrët. Cherry pemë leh është diuretik, dhe pronat e bën të dalë djersë që ul temperaturën. Cherry: aplikimi.

Drupe egër si mjete binder janë përdorur si një ndihmës ne trajtimin e dizenteria, në të crregullimeve të funksionit të zorrëve dhe të stomakut, dispepsi, diarre natyre infektive. Mjekësisë tradicionale përveç frutave qershi është aplikuar edhe leh, gjethe dhe lule të pemës. Zierje lëvore medicinal është përdorur si një diuretik në çrregullimeve të metabolizmit mineral, semundjeve te sistemit kardiovaskular. Leh ekstrakt medicinal përdoret për fërkime me dhimbje të nervit shiatik dhe reumatizma, gargarë për dhimbje dhëmbi. Lule supë këshilluar me trazirat metabolike, ethe, tuberkulozi pulmonar.

Infuzion të lë dhe lule barishte përdoret si ujë dhe locion në sëmundjet inflamatore të syrit, blepharitis, keratitit, konjuktivit. Gjethet e drurit si një tretësirë ​​të përdorura në bronkit, sëmundje të mushkërive, diarre te fëmijët, dhe nga jashtë - në sëmundjet e mukozës orale. Infuzion i lë të pemëve qershi medicinale në formën e fasha dhe kremra ndihmon me abrasions. Gjithashtu, infuzion i lë qershi zakonshëm që përdoret për dhimbje dhe Trichomonas coleitis si douching. Trajtimi Wild. Infuzion i frutave Qershi si një astringent.

Gota ujë të valë e nxehtë pour 1 tbsp. lugë fruta qershi. Nxehtësia 1 / 04:00 në banjë me ujë 100C, pastaj të ftohtë dhe filtër pas 45 minutave, dhe lëndët e para shtrydh. Shuma e infuzionit të drogës sjell në ujë fillestar të valë. Pini 0,5 orë përpara se të hahet një gjysmë gotë në ditë. Supë. Hidh një gotë me ujë të valë një lugë gjelle Kostyanok egër dhe vlim 1 / 03:00 rreth ngrohjes mesme dhe pastaj ftohur dhe pas 15 minutave Numri, tsedite. Pini një gjysmë ore para ngrënies 3 herë në ditë për një filxhan të tretë. Infuzion i leh. Gota ujë të valë e nxehtë derdh një lugë gjelle e grimcuar leh qershi, të lënë për orën 1/4 në një banjë me ujë të valë, pastaj qetësohuni për 45 minuta dhe thahet me napë dhe shtrydh të lëndëve të para.

Merrni 1 / 03:00 deri hahet 1 tbsp. lugë 3-4 herë në ditë. Supë si një diuretik. Një gotë ujë të nxehtë derdh një lugë gjelle e leh qershi dhe 30 minuta për të ngrohur banjë me ujë 100C për 15 minuta pastaj të ftohtë, të pastër, thahet me napë, shtrydh të lëndëve të para. Merrni 1 / 02:00 për të ngrënë 1 tbsp. lugë 3 herë në ditë. Kolit supë dhe gastrit. Hidh një gotë me ujë të valë 20 g gjethe egër dhe vlim gjatë ndezjes mesme ngrohjes rreth 5 minuta, pastaj të ftohtë dhe ikjes përmes napë. Pini në 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë. Supë për përdorim të jashtëm.

Një e katërta e një litër ujë të ftohtë zier oblyyte lugë çaji gjethe dhe lule e qershi, të lënë për rreth 3 orë, pastaj tendosje dhe lëndëve të para shtrydh. Përdorni lan dhe kremra. Tretësirë ​​e artritit. Hidh një gotë vodka 50 g lëvore të zakonshëm qershi, të lënë për 2 javë në një vend të errët, herë pas here dridhen, pastaj derdh nëpër një napë. Përdorni tretësirë ​​2 herë në ditë për bluarje. Preparatet farmaceutike e qershi bimëve medicinale në farmaci. "Frytet e qershi" - e përdorur për gatim udhëhequr
ing dhe infusions dhe është përdorur si një astringent në diarre. Kundërindikimet për përdorimin e drogës qershi.

Droga Wild kundërindikuar në shtatzëni. Ndiqni dozimin dhe të grumbullimit rregullat e si lule, fara, leh dhe lë të përmbajë një amygdalin glycoside, e cila përbën rozscheplyuyuchys acid helmues prusik.