Barishte medicinale dekorative


Lule të na rrethojnë kudo. Tifozët florists hedhin ato në dritareje tuaj, futem në shtëpitë dhe kopshtet e vendit, dekoroj ballkone dhe tarraca e tyre. Sa lule zbukuron parqet tona dhe alleys. Pas një shëtitje të këndshme, një ditë pushimi, rrugët e të sheshit dhe të gëzojnë shtretër lule shumëngjyrëshe. Shumë lule nuk janë vetëm dekoratë, ata gjithashtu kanë pronat e të dobishme. Për shkak se natyra jonë është e pafund! Shumica prej nesh nuk e kuptojnë se çfarë është një thesar rritet në shtëpi. Në fakt, pothuajse çdo fabrikë dekorativ është në gjendje për të trajtuar. Purqark purqark preferuar, jo vetëm të mirë, ajo mund të quhet një mjek në dritareje.

Nëse shfaq papritmas zabolilo fyt apo mëllenjë, nuk nxitojnë menjëherë të marrë mjekim përdorin metodat tradicionale duke përdorur lule purqark. Merrni një lugë gjelle lule të thata paraprakisht dhe derdh një gotë me ujë të vluar, le të qëndrojë në një banjë me ujë për gjysmë ore, një ftohtë pak dhe pije fyt dhe goja zierje 3-4 herë në ditë. Me nasturtiums mund të shpëtoj nga edemë në sezonin e nxehtë. Hidh një lugë gjelle lule gotë me ujë të valë dhe të lënë për 1:00. Merrni infuzion 2-3 lugë 3-4 herë në ditë. Crocus Crocus - edhe një bimë medicinale, e cila është paraqitur për gratë më 8 mars.


Ata janë të blejnë lulëzuar në tenxhere, dhe disa janë duke u përpjekur për të rriten lule tuaj për pushime. Në fakt crocuses kanë aftësi unike për të trajtuar shumë sëmundje. Varg e tyre të gjerë të veprimeve. Sëmundjet e sistemit kardiovaskular, urolithiasis, zgjatur shërimin e plagëve në lëkurë. Crocus ka anti-inflamator, diuretik, veprimi qetësues. Kur inflamacion i veshkave (pielonefrit), ne ofrojmë një version të faqes bëjë një tretësirë. Merrni një lugë çaji me lule të thata, derdh një gotë me ujë të valë dhe të lënë për 20 minuta. Atëherë infuzion duhet të thahet. Merrni atë një lugë gjelle tri herë në ditë.

Marigolds marigolds mund të shihet lulëzuar në shtretër deri në acar. E pra ata të ndjehen veten në një tenxhere në dritareje. Në mjekësinë popullore, marigolds përdoren në trajtimin e kancerit pankreatik tek nivele të ulta të glukozës në diabetin, ftohjes si një ilaç djersitës, artritit. Në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës si psoriasis, dermatitis, ekzema tek fëmijët. Për trajtimin e nyjeve lugë gjelle lule të thata derdh një litër ujë të valë. Le të qëndrojë për të ftohur. Strain dhe të marrë një gotë 4-5 herë në ditë. Primula Primula lehtë t'i atribuohet bimët universale.

Ajo ishte komode dhe kopsht dhe në dritareje. Dhe çfarë pronat e kësaj lule të dobishme! Infusions dhe decoctions marrë për pagjumësi, situata pislyastresovyh, ftohjet, bronkit, tuberkulozi, përdhes, reumatizmi, kapsllëk, dhimbje koke, migraines. Bronkit tracheitis dhe derdh në një tigan lugë gjelle të thata lule grimcuar, derdh një gotë me ujë dhe të sjellë një çiban. Hold për ngrohje të ulët për 15 minuta, pastaj le të qëndrojë për një tjetër gjysmë ore. Tendosje supë dhe pini 30 ml 3-4 herë në ditë. Balzamin Balzamin i njohur si i prekshëm, Vanka lagësht, duket gjithashtu ka veti medicinale.

Infuzion i luleve të marra me gurë në veshka, cystitis, përdhes. Gjethet janë përdorur për sëmundjet e lëkurës, plagë të qelbëzuar, worms, hemorroide. Gjethet e freskëta fshij balsam dhe bashkëngjitni të hemorroide jashtme. Mbi fashë të sigurt butësisht shkatërrimtar. Compress të mbajë për dy orë. Trajtimit balsam do të varet nga shkalla e hemorroide akute. China Rose Hibiscus ose Rose e kënaq tij kinez lulëzim gjatë gjithë vitit.
Me lule Hibiscus brewed shijshme dhe të shëndetshme Hibiscus çaj. Në lulet përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C dhe për këtë arsye infuzion është e rekomanduar për të marrë në pranverë, kur trupi është i prirur mangësi vitaminë, ekzemë, edemë që lidhen me qarkullimin e gjakut, sëmundje të veshkave, si një diuretik.

Së jashtmi Hibiscus përdoret në puçrra fytyre, vlon, plagët dhe ulcerat. Infuzion i lule Hibiscus merren me dyskinesia tëmth, humbje e oreksit dhe lodhje kronike. Për një çaj shijshme dhe aromatik ne rekomandojmë redaktuar faqen 500 ml ujë të vluar në një lugë gjelle lule Hibiscus, pastaj t'i bërë ballë infuzion të 5-10 minuta. Merrni atë një gotë 3-4 herë në ditë. Infusion mund të merret në të ngrohtë dhe të ftohtë. Edukuar në impiantet e trajtimit dhomë! Dhe çdo barishte medicinale dekorativ do të gëzojë jo vetëm bukurinë e saj, por edhe të ju jap një mundësi unike për të përdorur atë për të trajtuar Sëmundjet e tyre!

Yilia,