Bimë medicinale kënetë baltë


Mud bog - shumë shkurre me gjelbërim të përjetshëm që i takon familjes së Heather. Bimë është shumë e diskutueshme në mesin e njerëzve dhe ajo është konsideruar helmuese dhe shërim. Në doza të vogla - një ilaç, dhe në sasi të mëdha - një rrezik vdekjeprurës të trupit. Mjekësi shkencor i referohet fundos Marsh bimë shumë helmuese, megjithatë, nuk janë të lirë të pronat medicinale. Emri i "kënetë" uzinën moçal të drogës ka marrë në vendin e rritjes. Baltë Shpërndarë në latitudes butë të hemisferën veriore, mbjelljen e bimëve të mëdha janë gjetur në Lindjen e Largët. Ajo rritet në pyje baltë lagësht bog pisha, livadhe e përmbytura, lumenj dhe liqene, është shumë e zakonshme në kënetat.

Toka pjellore kosi preferon me lagështi, vende pidmokayut me substrate të rënda argjilore dhe mjedisit acid. Në kulturën e uzinës nuk është i përpunuar për shkak të toksicitetit të saj të jashtëzakonshme; për shkak të pamundësisë për të krijuar kushtet e nevojshme në rritje afër natyror; në fabrikë të kulturuar nuk ka nevojë për popullsinë e saj në të egra - i madh dhe kjo nuk është asgjë për të parandaluar një rritje dhe jo e kërcënuar. Mud bog -. Gjelbërim të përjetshëm shkurre 1-1,5 m Stem i vetëm, lignified, drejt nga krijimi i degëzuar shumë. Degët e gjata hollë, përhapjen, të përkulura, gri-jeshile. Gjethet janë të vendosura në skajet e rrjedh dhe degët anësore, përballë, uzkolineynye, të rrumbullakosura në skajet, të errët-jeshile, të kuqërremtë-felted fund.


BAGNO thekson fortë aroma kamfor i droguar. Bimë lulëzuar në maj dhe qershor. Lulet janë të vogla (10-15 mm në gjatësi), formë zile, të bardhë ose rozë, u mblodhën në skajet e rrjedh dhe degët anësore në të dendura inflorescences tiroide ombrellë. Të gjitha pjesët e bimës janë helmuese. Në barin e barit Ashe tomentosum përmban substanca aktive - alkaloide, glycosides, dhe acide organike (limoni, tartaric, etj), taninet, vaj të paqëndrueshme, rrëshirë. Perberja e vajit esencial është llucë pangjyrë e substancës droge - kamfor, e cila eshte nje stimulant i sistemit nervor qendror. Përdorimi i pasaktë dhe i zgjatur i drogës rrjedhin nga moçal kënetë, ka një helmimi të fortë është e vështirë për të trajtuar.

Trajtim baltë Marsh kërkohet nën vëzhgimin e mjekut. Ledum kënetë përdorur në mjekësinë veterinare për trajtimin e bagëtive në sëmundjet e ndryshme ngjitëse, ndihmon me ënjtje dhe dhimbje barku. Në mjekësinë popullore, njerëzit janë drejtuar gjatë në kënetën e kujdesit mjekësor për të trajtuar ftohjet, dizenteri, astma, reumatizmi, e përdorur si një profilaktik kundër sëmundjeve epidemike. Gjithashtu shihet dehëse vetitë e uzinës, "vjedh" innkeepers, lëng birrë përzier në moçal, ai shpejt dehur 'vypyvak "dhe helmimi shpesh shkaktohet rënda. Lë terrenin moçali në pluhur dhe rubbed atë në kokën e tij për të vrarë morrat dhe thërrijat.

Nga bimët medicinale bimore të prodhuara ointments që smeared nyjeve të dhimbshme, e përdorur si një mjet anastezik në dhimbje reumatike dhe për të trajtuar zgjebe. Të gjitha pjesët e bimës përmbajnë substanca që kanë theksuara baktericid dhe veprim antibacterial. Droga rrjedhin nga bimëve dhe rrënjët e bimëve që përdoren si një mjet anastezik në reumatike, kyçeve, radikulitnye dhe dhimbje të origjinës tjetër. BAGNO njohur mjet insekticide që ndihmon në kontrollin e dëmtuesve të perimeve dhe frutave të lashtave. Shenjat e para të helmimit baltë Marsh, gojën e thatë, mpirje e gjuhës, fjalës, marramendje, vjellje, vjellje, dobësi, koordinimi i dobët i lëvizjeve, turbullt e ndërgjegjes, të rritur ose ulur normën e zemrës, konfiskimet.

Yad Ashe tomentosum shumë e paqëndrueshme, kështu që shpejt zhytur në gjak dhe shkakton helmim të rëndë, nganjëherë fatale. Prandaj, telefononi menjëherë mjekun tuaj apo Merrni viktimën në spital. First Aid helmuar, është e bollshme përsëritet zgjidhje stomakut Lavage e karbonit aktivizohet ose një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium; ndjekur nga administrimi i laksativ kripur; pack akull mbi kokën e tij, ngrohjes në stomak; monitorimin pulsin. Para përdorimit të bimëve, të konsultoheni me mjekun tuaj! Carolina