Herbs trumzë


Përshkrim trumzë. Medicinale trumzë barishte - Lartësia gjysmë shkurre e 20-50 cm Half-shkurre caktuar për familjen Labiatae.. Rrjedh bimë të degëzuar, i drejtë, ngjitje. Gjethet e hustoopushennye trumzë, të vogla, lakuar në edges. Lulet janë të bardhë ose rozë, të mbledhura në whorls në formë koke. Bimët frutore - arrë. Trumzë ka një erë karakteristike. Trumzë photo. Shpërndarja. gjysmë-kaçubë në rritje në Mesdhe veriperëndimore. Kultivuar në Krime si bimë aromatike. Kjo bimë është mjaft e kërkuar për t'u kujdesur.

Po bimët mbrojtje nga drita në rritje në trumzë kulturore mban rritjen e saj dhe zvogëlon përmbajtjen e naftës thelbësore në lëndë të parë, dhe për këtë arsye krejtësisht e papranueshme. Çorape. Në mënyrë që të përdorin medicinale trumzë shkurre barishte. Bari është korrur në lulëzim të hershme. Për tharje duhet të ventiluar mirë dhomë apo hije jashtë. Përbërja kimike.
Herbs trumzë përmban vajra esenciale, minerale, flavonoids, taninet, saponins, timusi, hinnuyu, ursolic, kafe, oleanolovuyu, acid hlorohenovuyu. Pronat farmakologjike. Trumzë bimore ka veti antiseptike, mund të relaksoheni muskujt.


Droga trumzë barishte stimulon aktivitetin motorike të epitelit ciliar të traktin e sipërm respirator, kanë shprehur pronat expectorant. Gjithashtu trumzë heq spazma të traktit gastrointestinal, pengon rritjen e organizmave patogjene, rrit sekretimin e stomakut lëng. Aplikimi. Kaçubë trumzë përdoret për trajtimin e regurgitation, çrregullime të tretjes, tretje ngadaltë, mosfunksionim fshikëz e tëmthit, bloating. Trumzë këshilluar në tracheitis, pezmatim i fytit, bronkit dhe pneumoni si enveloping, expectorant dhe antiseptik dhe mjetet. Supë dhe trumzë jashtmi ekstrakte përdoren për shpëlarje zgavrën orofaringut dhe me gojë në sëmundjet inflamatore.

Ata janë përdorur si një locion ne trajtimin e sëmundjeve të lëkurës të ndryshme, me ato duke banjot baltë. Medikamente. Bimeve medicinale trumzë infuzion për kollitet. 2 tbsp. tablespoons barishte derdh 0,25 litra ujë të nxehtë të zier. Mbi një e katërta e një orë për të ngrohur në një banjë me ujë të valë. Pastaj për 45-60 minuta për të ftohur në temperaturën e dhomës, filtruar përmes napë, shtrydh të lëndëve të para të përdorura. Sillni të vëllimit fillestar me ujë të zier. Pini 2-3 herë në ditë për 1 lugë gjelle. Zierje e trumzë. 20 g barishte krijoj 1/4 litër ujë të valë. Pastaj gjysmë ore ngrohur në një banjë me ujë.

Dhe pastaj, oholodyvshy një çerek orë në temperaturën e dhomës, filtruar dhe lëndëve të para shtrydh. Pini 3-5 herë në ditë për 1-2 tbsp. lugë. Contraindications. Trumzë kundërindikuar në fëmijërinë e hershme, me dekompensimi kardiak dhe shtatzënisë, dhe vaj esencial - hipertension. Trumzë përshkruar me kujdes për sëmundje të veshkave, sëmundje të mëlçisë, ulcera peptike Ulçera duodenale 12 apo stomak në fazën akute.