Herbs Rigon - contraindications, foto, pronat, trajtim


Përshkrim. Herbs rigon ose borzilok zakonshme - një bimë barishtore shumëvjeçare e medicinale 0,30-0,80 m në lartësi. I akuzuar për familjen Labiatae. Rigon Stem ngritur, tetrahedral, me push të kuqe dhe të degëzuar në krye.
Lë me krye vuri, petiolate, të kundërt, të tërë, pubescent. Lulëzuar bimët p'yatyzubchati, të bardhë ose rozë e çelët-vjollcë, i vogël, ovale mbledhur në spikes, të cilat formojnë një tufë lulesh të madhe - mburoja. Ata lulëzim gjatë muajit Korrik - gusht. Frytet e bimëve - të përbëra nga 4 arra zhveshura, ngjyrë kafe ose ngjyrë kafe.

Frutat piqen rigon në gusht-shtator. Shpërndarja. Bimët mjekësore Rigon rritet në pjesën evropiane të Rusisë, në Siberi jugore, Kaukaz, rajonet malore të Azisë Qendrore. Ajo rritet në pyjet e thata dhe përgjatë skajeve të tyre, në livadhet e pyjeve të thatë, scrublands. Çorape. Bimët Medikamente rigon të prodhuar pjesët e saj lulëzuar ajrore. Në majë të bimëve deri në 20 cm në gjatësi rezervat gjatë lulëzimit të saj. Bari mbledhura është tharë në një zonë të ajrosur ose nën një kulm jashtë, hedhjen në një shtresë e hollë dhe me raste nxitje.


Të thata me bar dërrmoi dhe pastaj analizova trashë ndarë rrjedh. Mbani workpiece mund të jetë deri në 36 muaj. Rigon photo.

Përbërja kimike. Në bimët barishtore rigon zakonshme dozë përmban carvacrol, fenolet, vajra esenciale, heranilatsetat, timol. Përveç kësaj, bimore përmban vitaminë C, vajra yndyrore, taninet. Rigon - pronat medicinale. Efekti i pranishëm në materyntsi normale carvacrol dhe tregojnë tinol antifungal, antispasmodic dhe protyvobakteryalnoe në trupin e njeriut. Medikamente bimë rritet dhe aktivitet bronkiale sekretore e gjëndrave të tretjes, të rritur vitalitetin dhe rrisin peristaltikės.

Infuzion i rigon është një diuretik, expectorant dhe pronat choleretic. Rigon Si të dobishme? Medikamente të përshkruara rigon dështim normale sekretore në traktin gastrointestinal për të përmirësuar tretje dhe për të rritur oreksin, si dhe dyskinesia biliar dhe cholecystitis. Gjithashtu, kjo barishte është përdorur për bronkit si një expectorant. Dhe rigon rekomanduar si banjot terapeutike, fasha dhe kremra për skuqjen, skrofull, diatez dhe sëmundje të lëkurës purulent. Për të forcuar zierje e flokëve të uzinës larë poshtë.

Mjekësisë tradicionale të këshilluar që të aplikojnë rigon për të trajtuar një numër të sëmundjeve gjinekologjike. Pas teas lindjes rigon rekomandoj duke përdorur një shtrëngues, për ndihmën e tyre të rritur prodhimin e qumeshtit dhe lehtësimin e gjendjes së grave në menopauzë. Rigon - trajtim. Fryrje infuzion, pagjumësi, alergji. Filxhan Brew vluar ujë 2 h. L. rigon melchennoy barishte dhe këmbëngulin se 20 min., pastaj shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para. Merrni tri herë në ditë para ushqimit për 1/2 filxhan. Kur pagjumësi pini një gjysmë gotë me infuzion para se të shtrat për disa ditë.

Infuzion. Një gotë me ujë të ngrohtë zier pour 1 tbsp. l. Barishte rigon dhe 15 minuta. ngrohjes në 100? Dush C ujit. Ftoh 45 min., Pastaj profiltruyte, e shtrydhur materiale. Volume infuzion të sjellë në origjinal. Merrni infuzion, ndërsa ai ishte ende filxhan të ngrohtë 2-0,5 g. Per ditë për 15 minuta. përpara se të hahet. Infuzion Bath. 3 litra ujë të valë derdh 200 gram bar. Insistojnë për të ftohur, pastaj shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para. Shto infuzion në ujë, ndërsa duke marrë dush. Veprimi kufi dush i 10-15 minuta. Preparatet farmaceutike. Drogës "Rigon bar." "Briketat borzilok barishte."

Rigon - contraindications. Medikamente rigon zakonshëm të përshtatshme për sekretimit lartë stomakut, sëmundjet rënda të sistemit kardiovaskular, ulcera peptike 12 ulcera duodenale dhe stomakut, si dhe shtatzënisë.