Bimë medicinale Elb


Përshkrim. Kjo barishte vjetor me një rrjedhin të drejtë 60-80 cm i gjatë. I takon familjes së drithërave. Gjethet e bimëve të vijë në vaginë dhe të bashkangjitur në gjunjë burimore. Bimët medicinale elb lulëzim maj-qershor. Tufë lulesh është një bimë komplekse me heshtak spikes hollë janë mbledhur në hapat 2 - 3. aks të përbashkët. Çdo lule një vesh. Fruta zakonshëm elb - kokrra, e cila u bashkua me byku lartë. Fruta ripens në gusht-shtator. Rritja Places. Në të egra Elb nuk ndodh. Elb rritur në fusha të mbarë të dy kulturave.

Çorape. Për qëllime mjekësore grumbullojnë fara elbi. Përbërja kimike. Në elb malt është proteina, niseshte, celulozë, dekstrin, minerale, enzime dhe vitamina A, E dhe D. Pronat farmakologjike. Droga e bëra nga farat e elbit kanë myahchitelnym normale dhe pronat e mbrojtur, të moderuar anti-inflamator dhe diuretik, të rritur prodhimin e qumështit në gratë e dhëna kohët e fundit të lindjes. Aplikimi. Dietë elb efektive për ekzemë, psoriasis dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës për shkak të përmbajtjes në elbit vitaminave të tretshme E, D, dhe ta paraqesë atë në marrëdhëniet më të mira me komponimet e tjera.


TEAS mucous, të përgatitura nga mulliri miell elbi pranojë inflamacion të madhe akute e gastro - traktin e zorrëve. Mjekësisë tradicionale është aplikuar zierje e elbit kokrra ftohjet, dhe nga jashtë ajo është përdorur për banjot për sëmundjet e lëkurës. | Medikamente. Nëse shishe-ushqyer fëmijët. Brew 1 h. L. dridhë i zhveshur elb barishte filxhan zakonshme e ujë të valë. Insistojnë dhe shtoni ujë elb të qumështit të lopës. Për fëmijën 1 - 2 muaj 3 lidhja e ujit të elbit dhe 1 pjesë qumështi i lopës. Gradualisht numri përzierje supë elbi për të reduktuar.

Malt elb në sëmundje të ndryshme. Farërat duhet të rritet elb, të thata dhe grimcuar në miell dhe pastaj 2 - 3.. l. derdh një litër ujë të nxehtë dhe pije të qëndrojë 4:00 dhe 4 - 6 herë 0,5 gota. Malt nuk mund të mbajë gjatë për shkak se ajo humbet efekt terapeutik. Në infuzion mund të shtoni sheqer. Malt përmirëson metabolizmin, ndihmon me skuqjen e lëkurës dhe abrasions.
Poultices miell dhe malt elb përdorura në tumoret, proceset inflamatore dhe hrudnitse jashtëm. Infuzion i malt elbi pini me sëmundje të veshkave guri, skrofull, hemorroide, çrregullime të stomakut, kollë, sëmundje të traktit urinar dhe fshikëz.

Kur oreksit varfër, sëmundje kronike inflamatore te zorreve dhe stomak. Rekomanduara 250 gram malt elbi kombinuar me 140 gram maja mjekësor dhe 100 gram karbonat magneziumi me shtimin e sheqerit ndaj peshës totale prej 1000 gramë. Pini 3 g në ditë për 3 -. 4 gram. Një kollë e fortë, sëmundjet inflamatore të gastro - traktin e zorrëve, si një agjent forcim pas vuajnë nga sëmundje serioze. Për trajtimin mukozale të përgatitur supë, derdhje një gotë me ujë 20 gram fara elbi. Përballoj 4 - 05:00, pastaj gatuaj për rreth 10 minuta dhe filtruar. Merrni 5 - 6 vjet.

ditë 1 tbsp. l. Pearl elb supë dhe drithëra ka myahchitelnym dhe pronat mbrojtur të. Contraindications elb. Medicines elb nuk duhet të përdoret nga pacientët me glicina enteropatia. Alexander