Bimët mjekësore kalë dori


Lëpjetë: përshkrim. Kjo barishte barishtore shumëvjeçare e rreth 1 m në lartësi. Rrënjët shkurtuar, fijor, të degëzuar. Stem bimë grooved, i drejtë. Lë në 13 cm e gjatë, mori, dlishyuchereshkovye më i ulët i trashë, me lëng, gjethet e lartë - shumë më të vogla, janë të shkurtra. Chavelot blooms papjekur maj-qershor. Lulet në e tij të vogla, dioecious, unisexual - qoftë femrave apo meshkujve, por janë në bimë të ndryshme, të verdhë ose rozë, të kuqe, piramidale inflorescences formë paniculate.
Lëpjetë photo.

Çorape. Për trajtim përdorni fara, rrënjët dhe lë lëpjetë kosi.

Lëpjetë lë dhe ruajtur ato në lulëzim gjatë të. Ata janë të thata në një dhomë të ventiluar. Mbani lëndën e parë mund të jetë 12 muaj. Lëpjetë: shpërndarje. Lëpjetë rritet në plain në brigjet e pellgje dhe në livadhe me lagështirë, skajet e pyjeve dhe clearings, në shpatet me bar, rrugëve, në tokë neutrale ose pak acid. Përbërja kimike. Bimët mjekësore kalë dori përmban komponimet azotike, proteina, sheqerna, acid oxalic, vitamina B, C, K, E, PP, quercetin, carotene, bakër, hekur, arsenik, mangan, magnez, molibden, sodium, zink, kalium , stroncium, nikel, fluorit, fosfor. Në rrënjët e bimëve të gjetura acide organike, taninet, niseshte, fibër rrëshirë.


Pronat farmakologjike. Përgatitjet barishte lëpjetë kosi sigurojë shërim, Hemostatic, baktericid, antiscorbutic efekt analgjezik, plagë, përmirëson mëlçisë dhe zorrë. Rrënjët kosi lëpjetë janë përdorur si fara astringent dhe qetësues, - si një hemostatic dhe astringent. Përdorni fermë. Për të përgatitur enët e ndryshme të kuzhinës duke përdorur rinj rrjedh dhe gjethet e kalë dori. Ata janë të trajnuar enët anësore, snacks, condiments, supave, salads. Trajtimi i bimëve medicinale lëpjetë. Rrënjët supë. 25 gram rrënjë të freskëta të lëpjetë krijoj 300 ml ujë të vluar, të zier dhe të vënë në ngrohje të heshtur për 15 minuta, pastaj le të atë filtër krijoj dhe 02:00.

Pini 3 -. 4 vjet Dita 50 ml supë përpara se të hahet dhimbje në rajonin e mesit, reumatizmi, diarre. Zierje e lë. 5 gram gjethe të freskëta të krijoj 400 ml ujë të vluar, të zier dhe të vënë në një zjarr të qetë për 15 minuta, pastaj le të atë filtër krijoj dhe 02:00. Pini zierje gulps Big 4 g. Per ditë për 50 ml për 15 minuta para ngrënies e sëmundjeve të mëlçisë, gjakderdhje, kruarje dhe alergji. Kjo supë shpëlarje fyt dhe gojë zgavër në ekzemë, i lënduar fyt dhe mishrat loosening. Zierje e fara. 20 gram fara të bimëve lëpjetë kosi Brew 200 ml ujë të valë dhe pastaj të valoj e tyre në një ngrohje të qetë për 15 minuta, pastaj filtruar.

Merrni një zierje për diarre 3 vjet. Ditën 1 tbsp. l. Ju gjithashtu mund të përdorni atë për të vajos ulcerat presion, djegiet dhe kremra bëni. Lëng. Për lëng, larë gjethe të freskëta të lëpjetë ujë kosi të ftohtë, shtrembërojnë ato përmes një mulli mishit, shtrydh lëng. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. Sëmundjet e mëlçisë si cholagogue. Aplikimi i jashtëm. Shpëlaj me ujë të ftohtë të freskëta thartë lëpjetë gjethe, atëherë mund të aplikoni ato për shërim të zgjatur dhe problematike shëllirë dhe ulcerat. Contraindications. Lëpjetë përmban acid oxalic, kështu që e përdorin atë në sasi të mëdha nuk është e dëshirueshme.

Dhe absolutisht kundërindikuar përdorimin e saj në sëmundje të rënda të mëlçisë, sëmundje të veshkave, stomakut dhe Ulçera duodenale gjatë rënduese, kolit, çrregullime metabolike dhe gastrit akut.