Bimët mjekësore Spinaq


Përshkrim. Spinaq (ispanahi, spanakty) - një perime vjetore barishtore bimore medicinale. I takon familjes Chenopodiaceae. Stem - degëzuar, drejt 25-45 inç i gjatë. Gjethet e bimëve të rregulluar në një gropë. Lule - të vogla, unisexual, u mblodhën në axillary dhe tufë lulesh terminal kamë. Frytet ngjajnë në pamjen arra ovale. Spinaq bimët medicinale lulëzim në qershor-gusht. Rritet Spinaq? Në Azinë Qendrore, kjo barishte rritet si një farë e keqe. Spinaq Wild gjetur në Kaukaz. Spinaq në Ukrainë është kultivuar si një perime. Photo Spinaq.

Çorape. Për të përgatitur ilaçe nga maj-gusht gjethe korrjes dhe bar (lule dhe rrjedh). Përbërja kimike. Në spinaq tanishme yndyrna, proteina, kripëra minerale, extractives, karbohidratet (saharoze, glukozë, fruktozës), komponimet organike hekur, saponins, Carotenoids, acide organike, flavonoids, minerale (fosfor, hekur, kalium, magnez, kalcium, natrium ), një sasi të mjaftueshme të jodit dhe të tjera perime të rralla vitaminë E, P, H, K, N, E, C, B6 dhe B3. Një karakteristikë e bukur e spinaq është se vitamina A dhe C, ndërsa procesi është shkatërruar.


Efektet në trup dhe aplikimet. Për trajtim duke përdorur TEAS bimor, tinctures, spinaq lë të rinj në të ziera ose të freskëta. Për shkak të spinaq saj përbërjen e përdorur për anemi, tuberkulozi, sëmundjet e sistemit nervor, diabet, hipertension, enterocolitis, gastrit hipotsydni në stres të lartë mendor, me çrregullime të rritjes te fëmijët, për parandalimin e sëmundjes periodontale, kapsllëk dhe vanitet. Në dietat e fëmijëve që përdoren si një diete terapeutik do të thotë në sëmundjet vysheprechislnnyh. Kjo barishte ka vitrohinnu, pastrues të butë, antipiretik, antiscorbutic, diuretik, rrit lëvizshmërinë e zorrëve dhe stimulon aktivitetin e gjëndrave të tretjes.

Infuzion të lë dhe bimëve të përdorura për kapsllëk, anemi, me kushte të ndryshme neurotike, akumulimin e gazrave në zorrë apo stomak larynhofarynhitah, pezmatim i fytit, pneumonia, bronkit dhe në ekzemë si një agjent parandalues ​​dhe terapeutik. Vitaminat E dhe C, të cilat shumë njerëz në spinaq është shumë e dobishme për pacientët e kancerit. Lëng Spinaqi lëngje të dobishme të përziera me panxhar të kuq, karrota, majdanoz dhe selino. Medikamente. Supë. 250 ml ujë të valë pour 1 tbsp. l. Gjethet ose i freskët spinaq herbs barishte dhe pastaj vlim ata për rreth 10 minuta, pastaj thith 01:00 dhe filtri.

Merrni 4 g. Per dite për 1/4 filxhan. Supë me kapsllëk dhe fryrje në zorrë. Hidh një gotë me ujë 10 gram gjethe spinaq, pastaj gatuaj ato 6-7 minuta, le të ftohtë, dhe pas ftohjes filtër. Merrni 3 - 4 vjet Një ditë për 1/4 filxhan para ngrënies.. Kjo supë mund të përdoret në të gjitha rastet ku ushqimi spinaq show dietë. Përdorimi i ushqimit. Spinaqi është shumë i dobishëm për njerëzit shërohet nga sëmundje të rënda. Ajo është përdorur në përgatitjen e kurseve të parë dhe të dytë, por, natyrisht, është i freskët veçanërisht e dobishme në salads. Interesuar të jetë në gjendje për të gjeni receta me spinaq.

Contraindications. Përdorimi Spinaq kundërindikuar në nefrit, sëmundje të veshkave guri, sëmundje të mëlçisë, përdhes, duodenum dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, në shkelje të metabolizmit-ujë i kripur.