Bimë medicinale Morus nigra


Fruta mund të hahet e zezë manit të papërpunuara ose të gatuaj atyre bllokim. Thata, ata mund të zëvendësojë sheqerit. Industria ushqimore përdor ato për të prodhuar sheqer dhe uthull dhe acid limoni. Berries Manit i lumtur për të ngrënë zogj. Mulberry: Përshkrimi i bimëve . Black man - barishte, ose pemë në vend monoecious. Lartësia në atë nga 3 në 15 metra. Ajo i takon familjes së manit. Gjethet janë të ashpër, të madhe dhe të gjerë. Lulet janë të vogla, që s'bie në sy, të grupuara në sessile, spikes nën sqetulla. Kokat Seed janë pikturuar në të zezë dhe vjollcë dhe ngjajnë frytin e ferrë. Humbje e ngjyrës manit të zi vërejtur maj-qershor.

Bimë medicinale Morus nigra në latinisht - Morus nigro L. manit, Tut - manit të zi - në kombëtare. Rritet manit të zi? Bimët Atdheu konsiderohet Persinë. Pemë manit Zi nuk është shumë i përhapur në botë, por fruta është përdorur në Kaukaz, Ukrainë, Rusi dhe Azinë Qendrore. Morus nigra foto. Çorape manit të zi. Për trajtimin e manit të zi të përdorni frutat, gjethet, rrënjët dhe leh e degët e pemës. Black pemë manit: Përbërja kimike. Dru, leh dhe gjethet e manit të zi përmbajnë ngjyrosur dhe taninet, lë - fara acid Askorbik - vaj yndyror.


Në rrjedh zbuluar sheqer, limoni dhe acid malic, pektin, ngjyrosur dhe proteina, hekur dhe vitamina. Pronat e dobishme e manit të zi. Frutat e manit të zi të sigurojë antiseptik, anti-inflamator, bën të dalë djersë, expectorant diuretik dhe efekt astringent. Manit Si të dobishme e zezë? Zi pema man përdorur në mjekësinë popullore kryesisht në formën e frutave. Kështu, fruta papjekur janë përdorur në diarre. Manaferrat pjekur janë mjaft të dobësohet. Ekstrakt Uji i manave të freskëta përdorur si një diuretik dhe ftohjet. Black manit përdorim shurup për shpëlarje me faringjit, pezmatim i fytit dhe stomatiti.

Por është shumë më shumë gjasa për të përdorur lëng holluar me ujë për pije në sëmundjet e gojës dhe të fytit. TEAS medicinale dhe infusions rrënjët dhe leh e manit të zi mund të përdoret për astma, bronkit dhe hipertensionit. Nxjerrjen e ujit nga gjethet përdoret si një ftohje dhe për ethe. Ka dëshmi se të hahet sasi të mëdha të frutave efekt zezë manit pozitiv në pacientët me sëmundje të zemrës dhe myocardiodystrophy. Për ta bërë këtë ata 4 herë në ditë për 4 javë për të dhënë 300 g manaferrat pjekur manit. Me degë dhe pluhur leh përzier me vaj perimesh përgatitur vaj për fërkim (01:30).

Ky vaj është përdorur për bruises vajosje, shkurtime, scratches, plagë dhe ulcerat. 10% tretësirë ​​medicinale e lë të zeza manit ka një hypoglycemic dobët dhe ul efektin e presionit të gjakut. I lyer me lëng frutash eliminuar Manit zi 10 herë në ditë së shpejti do të shpëtoj prej tij. Droga Trajtimi manit të zi.
Infuzion i manit të zi. 2 tbsp. l. Manaferrat grimcuar e manit të zi derdh një gotë me ujë të vluar, thith 04:00, filtër. Merrni 4 g. Per dite për 1/4 filxhan infuzion. Manit vaj i zi. 2 tbsp. l. pluhur nga rrënjët apo leh e trungu manit të zi pour 1,5 gota e vajit vegjetal.

Infuzion të rrënjëve apo leh manit të zi. 1 ch. L. papërpunuara filxhan oblyyte vlimit të ujit, thith 02:00 dhe për të marrë 1 tbsp. l. tre herë në ditë me bronkit dhe hipertensionit dhe astma bronkiale.