Medicinale bimë të egra u rrit


Pronat medicinale e rrit hips si bimë medicinale ishin të njohur në Rusi në fillim të shekullit të 17-të. Edhe atëherë manaferrat Rosehip vlerësuar dhe të lëshuar për trajtim të veçantë për të lejuar njerëzit vetëm të dukshëm. Rosehip - një bimë multivitamin dhe fryti i saj në përmbajtjen dhe shumëllojshmëri e vitaminave janë superiore ndaj bimëve të tjera. Ne fillojmë të shikojmë përreth egra u rrit në rritje dhe së shpejti do të shihni se hips janë të ndryshme, me të errëta lule të kuqe dhe rozë - një qen kafe u rrit, dhe me lule rozë dhe të bardhë - të egra u rrit qen. Në Rosa Majalis shumica e frutave janë të rrumbullakët, dhe madje edhe pak rrafshuar, dhe qeni u rrit fruta kryesisht - i zgjatur.

Rosa CANINA më pak të pasura me vitaminë C. 1. përshkrim Botanik hips maj. Medicinale bimë të egra u rrit në në maj (Brown) - shkurre 1-3 metra nga Rosaceae familjes. Leh kafe-kuqe. Në degët - spikes.
Në fidaneve të rinj dhe thumba të ulëta degë më shumë. Lë imparipinnate, alternative, me 5-7 palë fletëpalosjeve anësore. Fletëpalosje bimë - zubchatokraynie, eliptike, top, kaltërosh-gjelbër, me fort i dalë në rrjetin venat. Lule vetmuar, të errët - ose dritë vjollcë - rozë. Bimët Fruta - sferike, të butë, lakuriq. Në gusht dhe shtator janë portokalli dhe të kuqe.


Në shumë bimëve shell me mish leshtor dhe hard sim'yanok. Wild u rrit blooms maj-korrik dhe frutat piqen në gusht dhe shtator. Rosa foto Majalis. 2. Majalis Rosa: Rritet Një i egër i zakonshëm u rrit në Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë, në Siberi. Ajo rritet në skajet në pyje rrallë, clearings, livadhe, së bashku përrenj, ndër shkurre, në luginat. 3. Si të shumohen Rosa Majalis? Përhapur nga layering, prerje. Kur farë edukate prona të vlefshme medicinale e bimëve është transferuar plotësisht. Nëse ju keni një vend në kopsht, vënë atje rosehips. Shiko për një hips bush vogël kanellë, kuzhinier për të për vrimë mbjelljes, të vënë në një tokë të mirë vrimë me bar, të vënë bush e tij, i hedh siç duhet - dhe unë ju jap fjalën time, të egra u rrit ju pëlqen.

Një egra u rrit pranë shtëpisë - kjo është gëzimi i takimit me bukuri, dhe më favor me pastërti të madhe të garantojë tuaj bimore medicinale. 4. Korrje dhe ruajtjen e hips të para kanellë. Për qëllime mjekësore përdorim u rrit hips. Ata janë korrur në fund të gusht dhe shtator, kur ata janë ngjyrë portokalli-i kuq, por ende të ngurta. Fruta është korrur me dorë në lëkure apo kanavacë doreza. Fruta korrur duhet të jetë tharë menjëherë. Thatë ato në diellit ose në tharëse në një temperaturë prej 80 C, përhapje një shtresë e hollë dhe shpesh nxitje. Jeta shelfin e manave - 2 vjet. 5. Përbërja kimike e bimëve medicinale Rosa Majalis.

Rosehip - një mjet multivitamin "bankë derrkuc" vitamina. Rosehip përmban pektin, sheqerna, taninet, acidet organike, vaj yndyror, flavonoids, vitamina A, B1, B2, E, K dhe E, acid Askorbik, carotene, glycosides, kaempferol dhe quercetin, kripë, mangan, hekur, magnez, kalcium dhe fosfor. 6. Rosa May: aplikime në mjekësi barishte. Rosehip përdoret si një astringent, përcakton mjetet e parapara për sëmundjet e mëlçisë, malaria, gurët në veshka, të ftohtë. Në hithrave mjekësisë tibetian përdoret për tuberkulozin e mushkërive, avari nervor, tumoret.

Rosehip është përdorur gjerësisht si një qëllime profilaktike dhe terapeutike në poshtër, me gjakderdhje, anemi, kequshqyerja. Hips përdorur si një agjent forcim në periudhën e rikuperimit dhe në sëmundjeve infektive. Fruta është përdorur për të trajtuar dhe për të parandaluar ftohjet, hypo- dhe avitaminosis, me një lodhje dhe gripit përgjithshme infeksioneve. Rosehip përshkruara në nefrit, atherosclerosis, ulcerat, sëmundje akute dhe kronike të mëlçisë, ulcerat, gjakderdhje diatez, gjakderdhje, hemofili, pamjaftueshmëri veshkave dhe hyperthyroidism. Rezultatet mirë japë manaferrat hips në trajtimin e semundjeve respiratore.

Mjekësisë tradicionale këshilluar që të përdorin rosehips për të trajtuar dhimbje koke, me dhimbje osteoartikulare, fraktura, plagë shëruese ngadaltë, sëmundjet e lëkurës. Farërat e egra u rrit, brenda frutave, kanë efekt choleretic, diuretik dhe anti-inflamator. Zierje e fara është përdorur për gurë në veshka, depozitat kripë. Rrënjët supë kanë pronat astringent, choleretic dhe antiseptik. Zierje e rrënjët malaries pije dhe sa e mirë grimcuar shkëmb dhe shkrin ilaç për gurë në veshka. I jashtëm përdoret vaj nga fara e rrit hips me abrasions dhe nipples plasaritur në gji, Tom Jery ulcerat trofike, dermatit, bedsores.

Ky vaj është përdorur në stomatologji, me stomatiti dhe malcim nullesh. Vaj i jashtëm sim'yanok aplikojnë për djegiet, pezmatim i lëkurës pas ekspozimit X-rrezeve. Infuzion i hips u rrit janë përdorur për të veshkave, fshikëzës dhe mëlçisë, dhe veçanërisht në ato të sëmundjeve të gurit, si dhe të gjithë mëlçisë së dhe traktit biliar. Infuzion i frutave rrit rrjedhjen e biliare, ndalon ose zvogëlon gjakderdhje stimulon funksionin e gjëndrave seksuale, zvogëlon brishtësinë dhe pėrshkueshmėrisė e capillaries mbante gjak. Na