Bimë medicinale Rosa CANINA


Rosa CANINA përshkrim botanik. Rosa Rosa CANINA apo qen u rrit (Rosa canina L.) - Kjo shkurre e familjes Rosaceae, deri në 2 m, me degë hark, i mbuluar me leh gjelbër ose kuqalashe-kafe, me disa të fortë, spines drapër lakuar. Lë imparipinnate, me 5 -. 7 gjethe të mëdha eliptike deri në 5 cm Lulet janë të vetmuar ose të mbledhura disa, i ulur mbi gjeth deri në 3 cm të gjata, 2-8 cm në diametër, rozë ose të bardhë. Fruta False rrumbullakuar ose i zgjatur-ovate, të ndritshme të kuqe ose i zbehtë. Lule në qershor, frutat piqen në gusht-shtator.

Rosa CANINA photo. b Rritet egra u rrit qen? Bimë medicinale Rosa CANINA gjendet në pjesën evropiane të CIS, Kaukaz, Kazakistani dhe Azinë Qendrore dhe Evropën Perëndimore, Afrikën e Veriut, Azinë e Vogël dhe Irani.
Ajo rritet në shkretëtirë, clumps në livadhe, në gryka, në skajet e pyjeve, scrublands, përgjatë lumenjve dhe përrenjve. Kultivuar me qëllime dekorative, është një rootstock e mirë për kultivarë të trëndafila. Rosa CANINA: Përbërja kimike. Në mjekësi, përdorni fruta që përmbajnë vitamina, flavonoids dhe komponimet e tjera. Nga përmbajtja e acidit Askorbik dukshëm inferior në këtë qen u rrit hips kanellë vysokovitaminnym dhe specie të tjera.


Dallimi në mes të egra u rrit maj nga një qen. Si një qen u rrit hips përmbajnë pothuajse asnjë vitaminë C, ju duhet të jetë në gjendje për të dalluar atë nga llojet e tjera të hips. Rosa CANINA mund të dallojë nga bracts, presion ndaj bracts fetusi janë specie të tjera të egra u rrit - duke qëndruar në këmbë. Avantazhi i vetëm i kësaj metode është e mundur, në qoftë se tregtarët e tregut ato nuk janë të Hiqni kur tharje ... Këtu është kur ju duhet të dini se frytet e egra u rrit kanellë - eliptike ose sferike me sepals, të cilat pas largimit të kanellë mbi hips janë vrima të rrumbullakëta. Pronat medicinale e rrit hips.

Efekti terapeutik i qenit rrit hips si bimët mjekësore, është përdorur jo vetëm në mjekësinë tradicionale. Që nga fryti i saj është përdorur për të marrin ekstraktin, i quajtur "holosas." Holosas ka veti choleretic dhe është përdorur për cholecystitis, hepatiti dhe mëlçisë tjera dhe fshikëz e tëmthit. Mjekësisë tradicionale përdor me trëndafila çaj në inflamacion i qenit të veshkave, ethe, fruth i keq, në sëmundjet e stomakut, mëlçisë, zorrët, tuberkulozi dhe lindjes. Hips insistojnë kokrra me ujë dhe të ndjekin një dietë të caktuar, të marrë Ulçera duodenale dhe rrufë stomakut e stomakut me sekrecion të reduktuar të lëng, anemi.

Infusion përdoret në sëmundjet e fshikëzës, veshkave dhe mëlçisë, traktit biliar. Gjethet e egra u rrit qen shkoni në çaj që soothes dhimbje në stomak dhe përmirëson funksionin motorike, zvogëlon të kërkojnë për fron në diarre. Zierje medicinale nga rrënjët e qenit u rrit hips shkrin gurët në trup dhe vret parazitët e malaries. Korrje egra u rrit qen. Mbledhja e frutave pjekur në fund të gushtit - Shtator, me dorë. Thata në furrat dhe tharëse. Materiali i përfunduar duhet të plotësojnë të njëjtat kërkesa si trëndafila të tjera të papërpunuara të egra, me përjashtim të përmbajtjes së acidit Askorbik e cila nuk është rregulluar.

Hips trajtimit. Hips supë qen. 50 manaferrat Rosehip krijoj litër ujë të vluar, thith 02:00. Pini një gotë me lëng mishi 3 herë në ditë çdo ditë 7-14 ditë. Trajtimi i hips qenit supë. 2 tbsp. l. Rrënjët e bimëve grimcuar pour 200 gram ujë, vlim për një çerek ore thith derisa supë ka ftohur. Pini një gotë me lëng mishi 3 herë në ditë çdo ditë 7-14 ditë. Hips contraindications aplikimit. Doza të mëdha të qen u rrit hips mund të shkaktojnë alergji.