Bimët mjekësore Shiksha e zezë


Përshkrim. Shiksha e zezë (crowberry, voronika) - një silnovetvistyy i vogël shkurre me gjelbërim të përjetshëm për 0,25 m në lartësi. Takon vodyanikovyh familjes. Shoots kafe voronyky të errët në ngjyrë dhe branched shumë. Ata shtrirë në tokë, por ata përfundojnë rritjen. Në fidaneve të gjata në metër. Me fillimin e motit të ftohtë, shoots ngrys dhe të bëhet vjollcë - ngjyrë të zezë. Degët janë të mbuluara me të zeza Shiksha gjethe të vogla që i ngjajnë hala. Gjethet janë të gjelbër të errët, alternative, të ngurtë, linear-i zgjatur, lëkurë, pothuajse sessile, të ngushtë. Skajet e lë mbështjellë poshtë dhe nganjëherë pothuajse prekëse. Në brenda gjethet janë stomata, e cila redukton avullim.

Bimët mjekësore Shiksha Bloom e zezë e drejtë pas dëborë. Lulet janë bimë që s'bie në sy, i vogël, të errët të kuqe ose rozë, trehlepestnye vendosur 1 - 3 në axils fletë. Me fundin e luleve të verës në formë fruta - manaferrat lëng të zeza me një lulëzim kaltërosh që është plotësisht piqen në gusht. Nën lëkurë që mbulon kokrra të kuqe, lëng të kuq. Manaferrat Shijoni nuk kosi ose i ëmbël. Rritja Places. Shiksha e zezë në rritje në bogs torfe në pyjet e përziera dhe pisha, kanione shkëmbinjtë, tundër shkëmbor, alpine dhe livadhet subalpine në Lindjen e Largët, Siberi dhe Rusi Evropian.


Çorape. Për të përgatitur drogën përdorur shoots. Ata prerë bimët lulëzuar dhe e tharë në një dhomë të ventiluar ose hije, hedhjen në një shtresë e hollë. Përbërja kimike. Shiksha e zezë përmban flavonoids (kaempferol, quercetin, rutin, etj), saponins triterpene, minerale të ndryshme, taninet, coumarins, resins, aptotsiany, vaj esencial, acid phenolcarbonic, carotene, vitaminë C b pronat farmakologjike. Përgatitjet barishte Shiksha e zezë me antiseptik, anti-inflamator, astringent, shërimin plagë, antispasmodic dhe pronat anticonvulsant.

Mjekësi e aplikimit. Droga përdoret brenda me diarre funksionale, epilepsi, konvulsione, gastrit kronik, migraines, kolit, enterit; nga jashtë - me kataral dhimbje fyti, stomatiti, plagët, puçrra fytyre të përbashkët, ulcerat. Medikamente. Supë. 1 tbsp. l. melchennyh shoots barishte filxhan krijoj ujë të valë, gri atyre të qetë dritat apo në një banjë me ujë për rreth 15 minuta, pastaj të ftohtë dhe filtër. Pini 3 - 4 vjet Ditën 1 tbsp.. l. Kjo zierje është i përshtatshëm për shpëlarje të gojës me anginë ose stomatiti për kremra për plagëve dhe ulcerat apo fërkim e lëkurës me puçrra fytyre.