Bimë medicinale Salvia


Si të uzinës, Salvia officinalis, ishte i njohur në Romën e lashtë dhe Greqi. Mjekët e lashtë Hipokrati dhe Dioscorides konsiderohen Salvia officinalis mjet shumë i dobishëm. Përshkrim. Vitet e lartësisë medicinale shkurre 0,30-0,70 m. Ajo i takon familjes Labiatae. Rrjedh urtë hustooblistvennye bimore, të ngritur, katërkëndësh të shumta. Gjethet janë gri-jeshile, i zgjatur, përballë, pubescent, i rrudhosur. Lulet janë të organizuar në gjeth të shkurtra, të mbledhura në 6-10 në whorls të rreme, duke formuar buds apikal për të formuar veshët. Bimët frutore - arrë sferike. Lule Salvia officinalis është blooms blu dhe vjollcë në qershor-korrik.

Shpërndarja. Ajo është kultivuar në Krime, Rusi Evropian jugore dhe Kaukaz. Rritje Salvia officinalis në zonat me dimër të ftohtë dhe shumë e paqëndrueshme e padëshirueshme sepse ajo mund vymerznutt atje në disa vite. Çorape. Medikamente janë të përgatitur me gjethe urtë. Lë rënien e rezervave apo verë para se të lulëzuar bimët. Shoots e lë bimore janë të prerë në një lartësi prej 10 deri në 15 cm. I urtë thata lë në një tharëse në 50-60 ° C ose jashtë nën mbulesë. Raft lë - 18 muaj. Përbërja kimike. Në një letër të uzinës përmbajnë acide organike, alkaloide, flavonoids, taninet dhe rrëshinor, të hidhur, vitaminë E dhe F, vaj esencial, të paqëndrueshme.


Pronat farmakologjike. Flavonoids dhe taninet përfshira në fabrikë, duke shkaktuar pronave anti-microbial dhe anti-inflamator të Salvia officinalis. Sage rrit aktivitetin sekretore e traktit gastrointestinal, ka efekt antispasmodic dhe hemostatic, ka phytoncide dhe dezinfektues pronat. Aplikimi. I urtë medicinale barishte është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes e traktin e sipërm respirator dhe stomatiti. Ajo është përdorur gjerësisht në tuberkulozi, kushte me temperaturë, dhe menopauza, si një mjet për të reduktuar djersitje. Aplikoni urtë në trajtimin e ulcerat duodenale dhe stomakut me aciditet të ulët, gastrit, dhe tendenca e pacientëve në shtetet spastik si zorrë dhe stomak.

Sage përshkruara inflamacion të fshikëzës. Infuzion i luleve të një sherebelës mjekësore këshillojnë njerëzit e moshuar për të stimuluar sistemin nervor dhe zgjasin jetën. Medikamente urtë. Infuzion si anti-inflamator dhe zbutës. 2 tbsp. lugë e lë, derdh një gotë të zier të bimëve ujë të nxehtë, insistojnë 15 minuta në 100 ° C banjë me ujë, pastaj 50 minuta të ftohet. Drain ekstrakt me napë dhe shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi infuzion të ftohtë ujë të zier për të sjellë 0,25 litra. Aplikoni për mbytje, shpëlarje, turundas lagësht dhe kremra. Infuzion gjatë kulm. Filxhan Brew ujë të valë 1 tbsp.

e barishte Salvia officinalis. Insistojnë 20 minuta, pastaj tendosje dhe lëndëve të para shtrydh. Pini një orë pasi të hahet një filxhan së tretë tri herë në ditë. Supë me kollitjes. Hidh një gotë qumësht një lugë gjelle e bimëve barishte dhe vlim rreth ngrohjes mesme, të lejojë të freskët, tendosje. Pastaj vlim, duke mbyllur kapakun. Pini supë të nxehtë në kohën e gjumit. Infuzion me mëllenjë. Hidh një gotë me ujë të vluar 20 gram të bimëve barishte, insistojnë 20 minuta, tendosje. Mix musht uthull molle dhe të urtë ekstrakt në një raport prej 1: 3. Përdorni për kremra. Preparatet farmaceutike. "Ilaç" - përdoret lokalisht për sëmundjet kronike inflamatore e kavitetit oral, me periodontitis, stomatiti, nekrotike vyrazkovo- dhe njomë malcim nullesh.

"Gjethet e Salvia officinalis '- përdoret si një tretësirë ​​për gargarë dhe gojën si një agjent anti-inflamator lokal.
Contraindications. Salvia officinalis është i kundërindikuar në kollë të rëndë, pezmatimi i veshkave dhe të shtatzënisë. Salvia nuk është e nevojshme për të marrë më shumë se 3 muaj në doza të tepërta.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!