Bimë medicinale etiopian Salvia


Përshkrim. Key - bari (urtë etiopian) i takon familjes Labiatae. Kjo barishtore barishte gjithëvjetor dhe 0,50-1 m në lartësi. Root odrevesnevayuschyy, e vështirë, të trasha (3 cm). Bimët rrjedhin tetrahedral, të degëzuar, piramidale, 0,25 cm - 1 m i gjatë. Gjethet basal mbledhura në prizë, neravnozubchatye, ovate, petiolate, rrudhur, deri në 15 cm; pritsvetkovye gjethet e sipërme - gjerësisht, sessile, të tërë, me majë të mprehtë, lule të shkurtër; Rrjedhin - korotkochersshkovye ose sessile, madje shumë më të vogla. Bimëve e frutave janë të qetë dhe kafe, ovate - arra trekëndësh që piqen gjatë muajit Korrik - gusht.

Lulet janë bimë të bardha të mbledhura në 6-10 copë. Blooms etiopian Sage në qershor dhe korrik.
Foto Sage etiopian.


Rritja Places. Etiopian bimët mjekësore urtë rritet në shpatet shkëmbore dhe shkumës luginat e lumit dhe gryka, në zhavorr, në lawns dhe edges, përgjatë rrugëve, zonat pyjore-stepë e bimësisë me drurë. Kjo ndodh në Ukrainë, Azi Qendrore, Rusia, Krime dhe Kaukaz. Çorape. Materiale medicinale para të përshtatshme për përgatitjen e drogës janë konsideruar gjethet e sipërme, pjesën e sipërme të rrjedhin me fruta papjekur me lule, gjethe. Shije është pak i hidhur erë të para - i dobët.


Materialet e mbledhura para ruhen në një zonë të ventiluar. Përbërja kimike. Rrënjët e bimëve Quinones pranishëm, salvipizon diterpenoid. Në i hapur Pjesa - steroid diterpenoid fytol, vaj esencial. Në inflorescences, lë dhe rrjedh janë gjetur vaj esencial që përmban borneol, beta-pinene, alfa-pinene, linalool, limonene, caryophyllene dhe kamfor. Fara bimore përmbajnë vaj yndyror (palmitoleinovaya, palmitik, oleik, stearik, linoleic dhe acid linolenic). Veprim farmakologjik. Quinones në rrënjët kanë aktivitet antibacterial, ekstrakt papeshë - antyfunhalnoy. Lulëzim dhe gjethet kanë aktivitet antibakterial kunder bakterieve te acidit laktik.

Aplikimi. Mjekësisë tradicionale përdor infuzion i rrënjëve dhe lë me hemoptysis, por infuzion i rrënjëve - në dështim të zemrës. Infuzion i lë të përdorura në hyperhidrosis (në pacientët me tuberkuloz pulmonar. Pjesët aboveground bimore të përdorura në anatsidnyh gastrit dhe fshikëz papillomatosis. Gjethet e freskëta e barishte urtë ekspozitës etiopian efekt plagë-shëruese, dhe topically aplikuar në shkurtime dhe abrasions. Me sherebelës lë tretësirë ​​medicinale e përgatitur që përdoret për djersitje. Trajtimi i bimëve medicinale Salvia etiopian. Tretësirë. 1 tbsp.

l. i urtë barishte gotë oblyyte e vodka, thith 10 ditë në errësirë ​​dhe pastaj filtruar. Pini 3 g në ditë për ushqim, 15 -. 20 pika për pritjen. Në pacientët TB me lirimin e harlisur pas marrjes infusions rënë djersitje. Efekti maksimal zhvillon në ditën e tretë. Pas marrjes zavarsheniya, efekti i infuzione ruhen 2-15 ditë. Merrni tretësirë ​​3 g. Per dite në 15 pika. Të njëjtin efekt e infusions shihet në pacientët me fijor - tuberkulozi shpella me e harlisur djersitje i lodhshëm. Pacientët e tilla të përshkruara tretësirë ​​e 3 g. Per dite 20 pika në një kohë për tri ditë.

Reduktuar djersitje fillon të ndodhë të nesërmen. Në njerëz të shëndetshëm, në të cilin ka djersitje të tepruar nga të nxehtit e verës, ky infuzion nuk ka efekt.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!