Bimët mjekësore chokeberry


Në Evropë, chokeberry ishte importuar në fund të shekullit të 19 dhe shpejt fitoi pranimit interesante bimët dekorative që dekoruar rrugët, kopshtet, parqet dhe sheshet. Pavarësisht nga fakti se ekzistenca e chokeberry në Rusi e dinte në atë kohë, ajo është ende nuk kultivohet. Parë u bë i interesuar në bimëve medicinale Michurin. Në 1935 ai dha lakër bimë në stacionin hulumtues Altai e hortikulturës, ku ajo filloi të studiuar. Pas hulumtimeve të gjera laboratorike dhe provat klinike në vitin 1961. Ministria e Shëndetësisë ka lejuar përdorimin e lëngjeve të frutave dhe chokeberry me objektivin e drogës për trajtim anatsidnyh gastrit, arteriosklerozës dhe hipertensionit.


Përshkrim chokeberry.
Rowan aronia (aronia aronia) - Një shkurre e vogël qumeshtit me fleksibile, jo shumë të trasha, lartësi hustovetvystyy lehtë kërrusur tytës së 1,5-2,5 m, barishte e familjes Rosaceae. Honey. Ka gjethe serrate shkëlqim shyrokoovalni, eliptike ose obovate, formë si gjethet e qershi. Ata janë të qetë, me petioles, verë e gjelbër top të ndritshme të ndritshme ngjyrë të kuqe bien. Lulet janë mbledhur në një tufë lulesh 10-35 - roje. Lule janë të bardhë, rrallë rozë. Ajo lule maj-qershor, frutat piqen në gusht-shtator. Frytet janë të ngrënshëm, ngjyrë kafe të errët ose të zezë dhe vjollcë, me një shtresë të vogël prej dylli dhe pulpë errët rubin, fruta diametër sferike prej 8-10 mm.


Pesha e një fetusi në 1,3 m. Frytet janë mbledhur në grupe, mbi farat 8 të errët ngjyrë kafe. Flesh është e kuqe e errët, lëng të errët rubin. Shijoni thekshëm kokrra të kuqe, e ëmbël dhe i lagësht, i këndshëm, me vrazhdësi i ndryshëm në varësi të klimës së rritjes. Ripening në të njëjtën kohë të jetë e mundur për të mbledhur të gjithë kulture në një hap.
Aronia photo.


Ku bimë e zakonshme? Vadhë Homeland aronia - pjesa lindore e Amerikës së Veriut (Kanada), ku ajo zë një sipërfaqe të madhe me ambient të ndryshme natyrore të liqenit. Ontario në veri dhe në Gadishullin Florida në jug, duke mbuluar bregdetit Atlantik malet Appalicheskie qartë dhe të thjeshtë qendrore.

Ka ajo e kultivuar gjatë para ardhjes së njerëzve të bardhë. Fiset indiane e Delaware dhe lëng saj frutash Dakota kurues djegie të lëkurës, e bëri dënimin. Në malit hirit CIS aronia rritet vetëm në kulturë. Ajo është e përshtatur mirë për të habitateve të ndryshme. Ajo rritet në të thatë, shpatet shkëmbore, në pyje, në periferi të ligatinat, brigjet e lumit të pjerrët dhe dunat. Aronia pakërkues të tokës dhe të klimës, por ujë-të dashur. CIS chokeberry kulturë industriale të shpërndara kryesisht në zonën jo-chernozem të pjesës evropiane, Uralet dhe Siberia Perëndimore.
Ajo ndodh në Balltik. Aronia i thjeshtë, dimër-guximshëm, nuk i dëmtuar nga dëmtuesit dhe sëmundjet, toleron kushtet urbanistike, si edukuar gjerësisht si një fruta të vlefshme dhe manaferrat dhe shkurre të përdorura shpesh në peizazhit.

Shumë vjeshtë dekorative, kur e lë të bëhet ngjyrë të ndritshme purple, kundër të cilave dal manaferrat "Black Pearl" chokeberry.
Lulëzuar chokeberry foto.


Si të shumohen aronia? Aronia përhapur nga fara, layering vertikale dhe horizontale, e gjelbër dhe kërcell pemë. Kur duke përdorur substanca të rritjes dhe mjegull artificiale hirit e gjelbër është shumuar mirë nga kërcell. Ju mund të aplikoni për të nis të lulëzojë rootstock druri të zakonshëm hirit. Metoda kryesore e riprodhimit chokeberry aronia - farë. Metoda lejon për të ruajtur karakteristikat e tij të vlefshme. Fara për mbjellje stratifitsiruyut.

T'i shpërndaj në çerdhe. Fidane, të moshës 2 vjeç, të transferuara nga çerdhe në sediljen e përhershëm. Kur ash metodë riprodhim farë fillon të japë fryt për 3-4 vit pas mbjelljen e një kopsht, dhe në riprodhimin vertikale layering (pasardhës) - Treta në vitin e dytë. Mesatare japin e 3-8,5 kg për shkurret. Bimët mbjellë në vjeshtë apo pranverë, në vendet e ndriçuara në një distancë prej 4 m ndërmjet rreshtave dhe 1,5-3 m në rresht. Nuk duhet të jetë shoots sistematikisht hollë jashtë.
Përgatitja Rowan aronia dhe magazinimin e lëndëve të para.
Për qëllime medicinale korrin frytin. Manaferrat piqen së bashku.

Ata janë korrur plotësisht e pjekur (në dërrmues ndarë lëng të errët rubin). Për ruajtjen afatgjatë të frutave të prerë Rowan mburojë, i lidhur me tela dhe të varur në hambar. Kështu që ata mund të ruhen deri në acar dhe janë të përshtatshme për përdorim në të gjithë dimrit, por ngrirja vitaminë fruta të freskëta substancë P shkatërruan pjesërisht, dhe çdo shpërbërjen dhe ngrirjen e zvogëlon sasinë. Fresh manaferrat Rowan lëng nën presion. Tharja fruta është në tharëse në një temperaturë prej 50-60 ° C.
Përbërja kimike e chokeberry. Aronia ne kemi rritur si një bimë medicinale, ushqimor dhe dekorativ.

Manaferrat e saj janë shumë të vlefshme në përfundimin atje flavonoids - komponime që kanë P lartë - aktivitet vitaminë mund të zvogëlojë pėrshkueshmėrisė dhe brishtësinë kapilar. Ajo përmban vitamina A, C, B1, B2, E, P, PP, carotene, mangan, bakër, bor, jod, magnez, molibden, hekur, antotsianaty. Frutat e aronia përmban sheqerna, folik, nikotine, malik dhe acide të tjera organike, riboflavin, filohinon, tokoferole, cyanine, pirodoksin, thiamin, tanin dhe pektin. Fruta chokeberry (si në fruta feijoa) përmban shumë jod, kështu që ata janë të dobishme në goiter shpërndarë toksike.

Në tul e rrushit gjenden edhe amygdalin, kumarin dhe komponimet e tjera. Në gjethet dhe lulet e chokeberry gjetur derivate quercetin, neohlorohenova sasive të mëdha të acidit, rutin dhe hiprozid. Të vlefshme materiale medicinale para janë tharë edhe manaferrat e aronia. Zbulohet se 3 lugë (50 g e frutave thate) aronia konkludohet si vitaminës E, e cila siguron atë me një dozë ditore e vitaminës pamjaftueshmerise.
Pronat medicinale e chokeberry dhe zbatimi i saj në mjekësi. Frutat e bimëve mjekësore chokeberry me antihipertensive, anti-inflamator, antispasmodic, choleretic, kapillyaroukreplyayuschim, diuretik, sklerotike, astringent, pronat e anti laksativ.

Frutat barishte të përshkruara nën çrregullimeve të ndryshme në koagulimit të gjakut, veçanërisht kur kapilyarotoksykozah, diatez hemorragjike, hipertension, gjakderdhje e origjinave të ndryshme, atherosclerosis, artrit reumatoid, lëndimet rrezatimit, diabeti, glomerulonefriti, kushtet alergjike, çrregullime të shkaktuara nga përdorimi i anticoagulants. Frytet e aronia përmirëson rrjedhën e biliare dhe kusht të mëlçisë. Lëng chokeberry mund të përdoret për të trajtuar djegiet. Përgatitjet e frutave chokeberry përshkruara në shumë sëmundje të rënda, duke përfshirë ndryshimet infektive dhe kardiovaskulare në mënyrë drastike kur pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut.

Ekstraktet, tinktura, tableta dhe përdoret kur është e nevojshme për të reduktuar rritjen brishtësinë e capillaries shkaktuara nga substanca radioaktive apo të X-rrezeve. Bimët mjekësore chokeberry i dobishëm kur kapyllyarotoksykoze, gastrit me aciditet të ulët, toksemisë të shtatzënisë. Chokeberry paqëndrueshme të pengojë zhvillimin e coli bëjë me dizenteri dhe Staphylococcus aureus. Është vërejtur se konsumi aronia manaferrat e malit hirit hap dhimbje koke. Prania i jodit ne acide fruta dhe fenolkarbonovyh, përdorimin e tyre në trajtimin e hyperthyroidism. Frutat e chokeberry tregojnë efekt terapeutik në hyperfunction tiroide.

Përmbajtje të lartë të anthocyanins bën chokeberry dobishme për pacientët me kancer. Si fruta të freskëta dhe lëng emërohen për hipertension, përfshirë edhe me ndryshime aterosklerotike. Recommended në glomerulonefriti, diatez hemorragjike. Përdoret në sasi të vogla si një masë parandaluese me një mangësi të vitaminës R. The frutave është ngrënë të papërpunuara, me manaferrat të freskëta të bërë bllokim dhe të thata me - çaj frutash. Industria ushqimore përdor për të prodhuar reçel Rowan, reçel, lëng, pelte, pije e butë, ëmbëltore, shurupe.

Pronat medicinale e aronia hirit.
Bimët mjekësore janë fruta të papërpunuara, të cilat janë të dobishme për ata që vuajnë nga gastrit me aciditet të ulët. Vadhë aftësia aronia presion shumë i vlefshëm i gjakut më i ulët në hipertension dhe tirotoksikozë. Vitamina P manaferrat e aronia forcon muret e enëve të gjakut, ul kolesterolin në gjak. Në manaferrat përmbajnë sheqer diabetik sorbitol, të dobishme për pacientët me diabet dhe një sasi të madhe të jodit, i cili është i rëndësishëm për të gjithë njerëzit. Trajtimin e sëmundjeve aronia tilla si tifo, fruthit, fruth i keq, ethe reumatike, sëmundje koronare të zemrës, sëmundje të sistemit nervor dhe anginë.

Përgatitjet chokeberry, si një bimë medicinale shfrytëzohet për trajtim në fazat e hershme të hipertensionit. Ata janë përdorur në parandalimin e aterosklerozës. Për shkak të përmbajtje të ulët të acidit askorbik ne trajtimin e presionit të lartë të gjakut janë këshillohet të kombinohen fruta chokeberry e rrush pa fara zi dhe egër rose, më e pasur në vitaminë C.
Chokeberry trajtim. Zierje Tonic barishte nga fruti. 20 g të thata fruta chokeberry derdh 200 ml ujë të vluar, të vendosura në një zjarr të vogël dhe ngrohjes për 5-10 minuta. Prisni 20 minuta derisa supë ka ftohur, tendosje atë, shtrydh dhe pini 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë.

Në fazën hypertensive 1 dhe 2 për parandalimin e aterosklerozës. Mix 50 g lëng të freskët të aronia me një lugë gjelle mjaltë dhe pini tri herë në ditë për gjysmë ore para ushqimit për 10 -45 ditësh të trajtimit. Çdo ditë, hani 100 gram fruta brenda 2-6 javësh tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Dhe përveç zgjedhjes së hahet hips supë apo tretësirë ​​medicinale e rrush pa fara i zi apo vitaminë C.
Kundërindikimet chokeberry. Përdorimi i lëngjeve të frutave dhe chokeberry drogës është i kundërindikuar në gastrit me të lartë ulçerë aktivitet sekretore 12 Ulçera duodenale, ulçerë stomakut, nën presion të reduktuar, thrombophlebitis, kapsllëk të shpeshta dhe ato me rritjen e koagulimit të gjakut;