Bimë medicinale boronica zakonshme


Përshkrimi i uzinës. Post lartësi shkurre e 0,50 m. I akuzuar për familjen e boronicë. Rrjedh e bimëve në krye të gjelbër në bazën e gri, cilindrike, i drejtë. Lë në buzë dhëmbëzuar, ovate, alternative, të butë, të gjelbër të lehta. Lule Blueberry janë në axils e lë sipërme, shtambë, rozë ose të bardhë, në gjeth të shkurtër. Bimët frutore - kokrra të kuqe e zi me një lulëzim kaltërosh. Bimë medicinale boronica blooms zakonshme maj-qershor, dhe frytet e saj piqen në qershor-gusht. Ku bimë është e zakonshme. Shkurre rritje në pjesën e saj evropiane, në Lindore dhe Perëndimore Siberi dhe Lindjen e Largët.

Ajo rritet në zonën pyjore të lagështisë moderuar.
Blueberries photos zakonshëm.


Boronica e kultivimit të zakonshëm.
Për boronicë kultivar tokë të përshtatshme të pasura me humus, por të trajnuar posaçërisht. Niveli i aciditetit të tokës duhet të jetë 3,8 pH. Ajo do të jetë mirë në qoftë tabelë uji është brenda 30-90 cm. Torfe ose përzierje plehrash të përshtatshme për furnizimet fëmijë boronica plehrave organike. Që nga ajo është atsipleks përshtatshme pleh.

Boronica korrje. Për të përgatitur Droga manaferrat përdoren dhe lë boronicë barishte. Manaferrat janë korrur në mot të thatë plotësisht të pjekur.


Thata në një tharëse në 50-60 ° C, pas podvyalit ata për 2-3 orë në 35-40 ° C. bimët frutore të thata Plotësisht nuk duhet të bojë dorën dhe rrinë së bashku në një top. Lë mblidhen në muajin maj - qershor, janë dhe të thata në hije jashtë. Raft lë - 12 muaj. Përdorni fruta boronicë zakonshme - deri në 24 muaj. Përbërja kimike e blueberries konvencionale. Blueberries përmbajnë sheqer të zakonshëm, tanin, komponimet pektin, vitaminë P dhe C, carotene, acide organike, mangan, vitaminë C, hekuri. Në një letër boronica gjetur komponimet fenolike, taninet, acidet organike, alkaloide, vaj esencial.

Pronat medicinale e boronica. Berries boronica zakonshëm jap antispasmodic, vitaminë, antiseptik anti-inflamator efekt,, astringent. Ata të përmirësuar përshtatjen e syrit, pigment retinal lehtësojë rigjenerimin në terr. Berries të ketë një efekt pozitiv në mukozën e stomakut. Gjethet e bimëve boronicë të ndihmojë për të zvogëluar nivelin e sheqerit në gjak dhe të sigurojë veprim choleretic, anti-inflamator, diuretik dhe astringent. Përdorimi i bimëve medicinale. Blueberries zakonisht paralajmërojnë trajtimin e brishtësisë kapilar, dhe limfatik dhe pamjaftueshmërisë deje. Fruta boronicë në mjekësinë konvencionale efektive në sëmundjet gastro-intestinale: dispepsi kronike apo akute, diarre, mostretje kur i lidhur me fermentim të zgjeruara dhe proceseve putrefactive në ulçerë peptike Ulçera duodenale 12 dhe stomakut dhe me enterocolitis.

Berries barishte boronicë zakonisht siguron rritjen e marzheve dhe të rritur mprehtësi vizuale, duke reduktuar lodhje të syve për shkak të punës së gjatë nën dritë artificiale. Zierje medicinale e lë është përdorur në blueberries konvencionale inflamacion të fshikëzës, dobësuar aftësinë shtrëngohet saj, krevat-Veting. Me diabet, një zierje e lë ul glukozës në gjak në urinë dhe gjak. Lëng të freskët frutash dhe zierje e bimëve është përdorur nga jashtë për sëmundje të ndryshme të lëkurës, spote, djegiet, ekzemë, aplikoni krem ​​ose locion bëjë. Nga boronica supë vënë klizmë me gjakderdhje hemorrhoidal.

Lëng boronicë është përdorur si një lëng për gargarë në sëmundjet inflamatore të gojës dhe fytit te fëmijët.
Preparatet boronica në farmaci.
"Forte boronicë", "arratisjes boronicat e zakonshëm."

Droga në bazë të blueberries konvencionale. Infuzion i hipertensionit. 1 filxhan të valë Brew ujit 4 orë. Boronica lugë, bëj pyetje të pakëndshme 08:00, pastaj tendosje. Merrni ilaçe infuzion gjatë ditës. Supë me diarre kronike. 1 filxhan ujë oblyyte 40 gramë boronica të thata e zakonshme, të sjellë një çiban dhe vlim për 20 minuta, pastaj të ftohtë. Merrni 3 g. Një ditë për 0,5 gota. Supë me anginë. 0,5 litër ujë derdh 100 ml boronica të thata zakonshme, valoj rreth ngrohjes mesme deri të lëngshme ka avulluar në 0,3 litra.

Përdorni për gargling. Supë me hemorroide. 1 filxhan me ujë të derdh blueberries 40g zakonshme, ziej për ngrohje të ulët për rreth 20 minuta, profiltruyte, e shtrydhur materiale. Përdorni një klizmë. Infusion në sëmundjet e pankreasit. 1/2 litër e vluar Brew ujit 2-3 tbsp. lugë boronicë lë të zakonshëm, të lënë për 2 - 03:00 profiltruyte. Pini 3-4 g. Per dite për 1/4 filxhan. Diabet supë. 0,5 litra ujë të valë derdh 25 g të lë grimcuar, të sjellë një çiban, vlim për 10 minuta rreth ngrohjes mesme, të lënë për 1-2 orë, profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Merrni 3-4 g. Per ditës për 0,5 gota e ushqimit. Berries për përmirësimin e mprehtësi vizuale. 1200 gram sheqer derdh 1 kg boronica të freskëta. Merrni 40-50 gram 2 g. Per dite. Kundërindikimet për përdorim. Ndiqni dozen ose përdorin vazhdimisht. Mos përdorni boronica të thata për kapsllëk.