Bimët mjekësore ferrë


1. Përshkrimi i bimëve medicinale. Bimore filloi të kultivojë 11-12 shekull. Por vetëm në fund të shekullit të 17 në Itali dhe Francë me rrush pa fara e zezë filloi të tregojë interes tashmë si një bimë medicinale. Bimët mjekësore ferrë - një shkurrëz në lartësi kryzhovnikovyh familja e 1-2 m, por në kontrast i tretë plotësisht të lirë të ferrave. Gjethet e tre pyatilopastnye, petiolate, alternativ, fund me gëzof të venave, me gjëndra të naftës. Lulet janë të bardhë, të verdhë-gjelbër, të vogla, varur në racemes lirshme ponykayut. Currants ka një erë të veçantë. Fruta - kokrra të kuqe e zezë. Era e manave shije të veçantë, por i dobët dhe i lagësht.


Currants lule në periudhën nga prilli deri në qershor, frutat piqen gjatë muajit Korrik - gusht. Jetës i 15-20 viteve. Periudha e përdorimit ekonomik të bimëve zgjat 8-10 vjet. 2. Kur një bimë medicinale e zakonshme. Besohet se vendlindja e rrush pa fara e zezë - Azi Qendrore dhe Evropë. Rrush pa fara e zezë në rritje në zonën pyjore të pjesës evropiane të CIS, Siberi, Urale dhe Azinë Qendrore. Ndjehet mirë në pyll përmbytura dhe livadhe me lagështi. Kultivuar si bimë kokrra të kuqe në kopshte dhe pemishte. 3. Si kultivimin e bimëve medicinale. Rrush pa fara e zezë futem vegetatively - me ndarjen e shkurre, rooting degë, layering dhe fara.


Currants më të mirë për të mbjellë në vjeshtë, diku në fund të shtatorit - fillim të tetor. Pas mbjelljen e fidanëve tallaze dhe mulch humus. Çdo degë duhet të shkurtojë kështu mbi tokë mbeti 2-3 buds. Në vitin e parë të bimëve në rritje Blackcurrant ai ka nevojë për kujdes të mirë - luftuar barërat e këqija, dëmtuesit dhe sëmundjet, ujitjes. Çdo shkurre frutore duhet të bëhet nga 5-10 kg humus dhe fosfor-kalium pleh. Në shkurre mbi 5 vjet për të prerë të sëmurë, të vjetra dhe të shtrirë në degën e parë. Në 10 vit jeta e shkurret për të ruajtur pronat medicinale të bimëve, blackcurrant bush për të rinovuar.

4. Prokurimi i lëndëve të para dhe bimët e magazinimit. Në mënyrë që të përdorni fruta medicinale, sythe dhe gjethet e rrush pa fara e zezë. Frytet janë korrur pjekur për t'i dhënë fund. Ato jane korrur pa kërcellit, tharë në hije ose në furrë, pare ne 35-40 ° C, dhe pastaj përfundimisht tharë në një temperaturë 55-60 ° C. tharjes mbaron kur fruta nuk ngjit bashku në një drejt dhe lehtësisht bien larg. Frutat janë konsideruar të përshtatshme për 2 vjet. Por shumica e lëng të zi rrush pa fara bërë që për afat-gjatë magazinimit dhe derdh në shishe sterilizuar. Me bimë manaferrat mund të bëjë gjithashtu pelte të mirë magazinimit. Dhe kjo nuk është e gjitha ushqimet që mund të gatuar me rrush pa fara i zi, atëherë me kënaqësi dhe të përfitojnë ata hanë!

Veshkat korrur në fillim të pranverës dhe dimrit. Për këtë prerë degë, lidheni në duaj dhe pastaj rrëzuan veshkave apo pushim nga duart. Veshkat e ruajtura në alkool apo ngrirje. Ato mund të jenë të thata në temperaturë mbi 15-20 ° C. veshkat konsiderohen të përshtatshme për 1 vit. Lë rrush pa fara të heq ripening në qershor-korrik. Ata janë mbledhur nga mesi i xhiruar, duke e lënë të lartë në mënyrë që të mos dëmtojnë fruiting të vitit të ardhshëm, ndërsa duke marrë përsipër pjesën e poshtme të ashpër. Harvest thjesht nuk e lë të infektuar me kërpudhat, i kushtoj vëmendje për atë, si blackcurrant habitur shpesh "ndryshk".

Ata ishin të ajrit të thata në hije. Lë pas tharjes duhet të mbajë aromë e saj origjinale dhe ngjyra. Ata janë konsideruar të përshtatshme për 1 vit. 5. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Berries Blackcurrant permban 16% sheqer, rreth 4% e acideve organike, glycosides, pektin, vaj esencial, komponimet anthocyanin, taninet dhe ngjyra, vitaminave E, B, elementët gjurmë (mangan, barium, molibden, zink, bakër, kobalt, jod hekur). Letra është gjetur bimë, vajra esenciale, taninet dhe vitaminë C. Folk dhe mjekësi tradicionale besojnë se përmes kësaj pjese të elementeve gjurmë, acidet, vitaminat në currants zi, dhe ajo mund të japë efekt terapeutik dhe medicinale në trupin e njeriut.

6. Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi. Manaferrat Zi rrush pa fara janë përdorur si një ilaç për vitaminë hypo- dhe avitaminosis; kanë pronat medicinale të ndihmojë për të lidhur substanca toksike formuara gjatë proceseve putrefactive në zorrë; tërhequr me sukses nga kripërat e rënda trupore metalike, kolesterolit. Currants përmirëson gjumin, rrit prodhimin e urinës, ul presionin e gjakut. E pra, një kurë e vërtetë! Frytet dhe gjethet e bimëve janë përdorur në sëmundjet e ndryshme të lëkurës dhe skuqjen, dhe Ulçera duodenale dhe stomak. Pije manaferrat janë të dobishme në sëmundjet infektive dhe ftohjet.

Rrush pa fara të thata lë një zierje është përdorur për të trajtimin e diarre. Lëng i zi rrush pa fara me mjaltë ndihmon me dhimbje të fytit dhe kollë e thatë. 7. veprim i bimëve mjekësore në trup. Manaferrat rrush pa fara me vasodilator, tonik, gjak-pastrimi, saharoponyzhayuschym, anticancer, diuretik, pronat e bën të dalë djersë dhe anti-rrezatimit. Gjethet e bimëve kanë bën të dalë djersë dhe diuretik, stimulon lëvore veshkave. 8. Metoda e përdorimit të bimëve medicinale. b Kush e do shijen e rrush pa fara e zezë, ai do të bëjë mirë, në qoftë se nuk harrojmë se është çdo ditë. Sepse manaferrat, sidomos lëng bëra prej tyre, të japin në ngjirurit e zërit dhe kollë si parandalimin e drogës e sëmundjeve ftohjet.

Ato janë përdorur edhe si një ilaç për diarre kronike dhe akute, sidomos të fermentimit mostretje, i shoqëruar nga erë jashtëzakonisht të pakëndshme. Barishte lëng marrë disa herë në ditë në doza të çajit në një lugë gjelle. Kur inflamacion në lëng gojë dhe ngjirurit e zërit mund të shpëlaj gojën tuaj. Në këtë rast, ajo u holluar me një shumë të barabartë me ujë të ngrohtë. Thata blackcurrant fruta përdorur ndonjëherë në sëmundjet e sistemit urinar. Infuzion Tonic i lë currants. Merrni 5 lugë para pour 1 litër ujë të vluar në një termos 01:00. Drink 4-5 gota në ditë.

Infuzion Tonic e gjethet e currants zi. 20 g të grirë para pour 300 ml ujë të zier, 4 orë, dhe pastaj të filtruar. Merrni një gjysmë gotë 4-6 herë në ditë. Infuzion i lë rrush pa fara me urolithiasis. 1 lugë gjelle sheqer grirë të para dhe 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore, thahet, shtrydh të lëndëve të para. Pini një gjysmë gotë 4-5 herë në ditë. Infuzion i frutave të zi rrush pa fara. 25 g të papërpunuara hedh 200ml ujë të zier për 2 orë, dhe pastaj tsidyat sheqer dosypayut për shije.
Pini një gjysmë gotë tri herë në ditë. Lëng Blackcurrant kur kolliteni. Lëng Currant përzier me sheqer në një raport prej 1:10.

Pini 2 lugë tre herë në ditë. Lëng i zi rrush pa fara. Shtrydh lëng nga fruta. Merrni një filxhan çerek me 1 tbsp. l. Mjaltë holluar ne nje xhamit të ujit tre herë në ditë. Currants Fresh manaferrat për përdorim të jashtëm. Berries rrush pa fara bluaj, përzierje me mjaltë në raportin 2: 1. Kur lëkura plakjes përzierje si një maskë për të vënë në pesëmbëdhjetë minuta në fytyrë. Pastaj pije me ujë të ngrohtë. Çaj me gjethe rrush pa fara. 1-2 h. L. top me gjethe të zeza rrush pa fara, pour 1 filxhan ujë të ftohtë, të nxehtë në një çiban rreth ngrohjes ulët dhe filtruar menjëherë. Kur mbajtje urinar, reumatizmi, ënjtje të marrë 2-3 gota të çajit në ditë.

Tea bërë nga gjethet e thara të currants zi. 1 ch. L. para pour 200 ml ujë të vluar, pastaj filtruar. Një disa gota e pinë çaj të marra gjatë ditës. Supë e frutave të freskëta rrush pa fara e zezë. 20 g të manave të ziera në 200 ml ujë për 10 minuta, ngjyhet për 1 orë, pastaj filtruar. Pini 1 tbsp. lugë tre herë në ditë. Zierje e frutave të thata rrush pa fara e zezë. 2 tbsp. l. Manaferrat derdh 200 ml ujë të nxehtë (60-70 ° C), të zier për 10 minuta në ngrohje të ulët, të lënë për 1 orë, pastaj të filtruar. Pirë një filxhan çerek 4 herë në ditë. Pi më nga fryti i currants zi. 600 g manaferrat rubbed nëpërmjet një sitë, shtoi 5.

l. mjaltë dhe llokoçis mirë. Drink pjesë të vogla, duke shtuar një grimë e akull ushqimor ose pak ujë sode.
9. Kundërindikimet për përdorimin e bimëve mjekësore Blackcurrant. Kundërindikimet Mbindjeshmëria mund të shërbejë për të bimëve. Gjithashtu, nuk e marrin atë për gastrit, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë me aciditet të lartë të lëng stomakut.