Barishte medicinale rrepkë e zezë


1. Përshkrimi i centralit. Black rrepkë (kulture rrepkë) - është një barishte dyvjeçar i familjes cruciferous. Në vitin e parë pas mbjelljes bimore formon një rozetë e perovidnyh basal ose pinnately - lë dissected dhe një të fortë peshë rrënjë core prej 2-3 kg. Në vitin e dytë të jetës drejton rrjedhin bimore deri në 60 cm me një lule dhe pasardhësit e sjell. Stem ngritur një fabrikë që ka bronkial në krye. Lulet janë të vogla, të bardhë ose i zbehtë violet, nga e cila bimë formon një tufë lulesh racemose. Fruta - pods mëdha me fara të zeza sferike. Të pods kanë hundëz brenda bira-bira, polyspermous janë raportuar.

Farërat janë të mëdha, kafe e hapur. Pesha e 1000 fara -. 9,5-13,8 rrethin blooms rrepkë zi në prill - Maj, dhe frytet e saj piqen maj-qershor. Në rrepkë rritur si një perime. Në ushqim janë vetëm rrënjët e saj me mish. 2. Kur bimë është e zakonshme. Atdheut rrepkë e zezë konsiderojnë Detit Mesdhe. Në CIS, në të egra nuk janë të njohura. 3. Si të shumohen. Farërat e varieteteve të dimrit mbjellë në mes të qershorit dhe vitit - në fillim të pranverës. Mbillni rrugën zakonshëm me rreshta 45 cm fara Mbjellëse -. 3,5-4 kg / ha ose 0,4 g per 1 m2. Mbjellëse thellësi - 2-2,5 cm.


Menjëherë pas hedhjen mbajë rënia në mes të rreshtave, pastaj zhdukja. Fillimisht, të lënë bimore në një distancë prej 4 cm nga njëri-tjetri, dhe pastaj 15-20 cm (varieteteve dimrit) dhe 10 cm (varieteteve të verës). Varieteteve të vjetra Mbledhja Root kryhet si ripening lashtat rrënjë, dhe dimrit - në vjeshtë, para fillimit të acar. Rrepkë e zezë Vintage nëse të gjitha teknikat bujqësore arrin 400 kg / ha. Mbajtja e cilësisë e të lashtave rrënjë është e mirë. Rrepkë kërkuar për ngrohje, mund të përballojë ngricat bien. 4. Korrje dhe magazinimin e bimëve medicinale. Në mënyrë që të përdorni rrënjët medicinale dhe fara e rrepkë zi.

Ata janë korrur në fund të verës, dhe varieteteve të verës - me rritjen dhe arritjet e veshjes tregtisë. Varieteteve dimrit dyqan, si të gjitha perimet rrënjë në depo. Përdorni perime rrënjë të freskëta. 5. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Djegia shije e rrepkë e zezë është për shkak të vajrave thelbësore, dhe mprehtësi për shkak të glycosides. Në rhizomes e rrepkë gjetur edhe sheqer, proteina, yndyrna, fibër, enzimat, carotene, vitaminë C dhe B1, kalcium, kalium, choline, magnez, bazat purine, komponimet organike të squfurit dhe lizozimë, e cila ka një efekt të fortë baktericid.
6. Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi.

Rrepkë zi është përdorur si një produkt ushqimor që rrit funksionin sekretore gjendrave tretjes, si nje droge qe rrit formimin dhe sekretimin e biliare nga tëmthit në zorrë. Ajo është përdorur në zorrë ngathtësi, cholecystitis, cholelithiasis për parandalimin, duodenostasis hipotsydni dhe gastrit. Rrepkë janë këshilluar për të trajtuar dhe për të parandaluar atherosclerosis, pasi ajo është në gjendje për të shpëtoj trupin e kolesterolit të tepërt. Lëng i zi rrepkë përshkruara në bronkit, kollitet, ftohjet dhe ngjirurit e zërit. Fresh lëng rrepkë është përdorur topically me radiculitis, nevralgji, mioziti.

Fara grimcuar e rrepkë këshilluar si një agjent efektiv antibacterial për të vështirë për të shëruar plagët ose ekzemë. 7. veprim i bimëve medicinale në trupin e njeriut. Lëng i zi rrepkë ka një efekt i dobishëm medicinale në trupin e njeriut në sëmundjet e fshikëz fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë, bronke dhe zemrës, reumatizma. Zakonisht, rrënja është tokë e në rende, shumë ngjeshje, atëherë përdorni lëng. Kur lëng rubbed në lëkurë vepron si një mustardë Llaçe me radiculitis, mioziti, nevralgji. Ajo është përdorur në kollë të thatë dhe të njomë. Rrepkë e zezë rrit sekretimin e stomakut lëngje, rrit oreksin, rrit tretje.

Efekt i dobishëm për të brendshmet gjithashtu bën rrepkë fibër që promovon sekretim e kolesterolit të tepërt, i cili është i rëndësishëm në parandalimin e arteriosklerozës. Që rrepkë stimulon ndarje biliare, aplikimi i saj është i dobishëm për cholecystitis. Medicinale barishte rrepkë e zezë është përdorur gjithashtu për lehtësimin inflamacion dhe trajtimin e cirozë të mëlçisë. Lëng i zi rrepkë ka një efekt choleretic, normalizes metabolizmin në pacientët me sëmundje inflamatore e tëmthit dhe të traktit biliar. Gjithashtu ofron rrepkë antispasmodic, expectorant, qetësues dhe efekt analgjezik, rrit rezistencën e trupit.

8. Metoda e përdorimit të bimëve medicinale. Rrepkë ka një veprim të fortë antimicrobial, kështu svezhenatertuyu lëng rrepkë mund të përdoret për të trajtuar plagët septike dhe ulcerat. Rrepkë pure përdoren si në nivel lokal ngacmues ndaj fërkimit të thotë inflamacion i muskujve, radiculitis, pezmatim nervi dhe podager dhe dhimbje reumatike në nyje. Ju mund të gatuaj dozen rastirki e 3-4 pjesë lëng rrepkë, 2 pjesë mjaltë dhe 1 st pjesë vodka. Rastyrkoy gatuar mund të përdoret për një kohë të gjatë në qoftë se ajo dyqan në frigorifer. Lëng i zi rrepkë në cholelithiasis. Pini 1 lugë çaji me lëng tri herë gjatë ditës për gjysmë ore para ngrënies.

Lëng rrepkë kur kolliteni. Fetë radishes në kube të vogla, të mbushur sheqer, mbush 08:00. Shfaq për të pirë lëng dhe 1 lugë gjelle çdo orë. Lëng i zi rrepkë me bronkit. Mix lëng e rrepkë zi dhe mjaltë në raportin 1: 2. Merrni 1 lugë gjelle tri herë në ditë gjysmë ore pasi të hahet. Black rrepkë nevralgji lëng. Përzierje lëng rrepkë, mjaltit dhe vodka në një raport prej 4: 2: 1. Fshij këtë përzierje njollat ​​e lënduar. Lëng i zi rrepkë me reumatizma. Përzierje lëng rrepkë me vajguri ne raport 2: 1. Fshij joints përzierje dhimbshme. Fara rrepkë me mikozë veç e veç. Crush fara, derdh një sasi të vogël të ujit të nxehtë (60 C), të përfundojë në napë dhe të bashkangjisë në pikat lënduar 1 -2 herë në ditë.

Të bësh këtë për 7-10 ditë. Lëng rrepkë me bronkit, kollë e mirë, rrufë e traktin e sipërm respirator. Lëng i zi rrepkë me mjaltë ose sheqer në një raport 1: 1. Apo fshij një bërthamë të madhe rrepkë dhe në vend të saj Vendos sheqer (ose derdh mjaltë). Pas një kohë të depërtoj lëng sheqer. Gati-mix marrë 1 tbsp. lugë 3-4 herë në ditë. Lëng rrepkë në pacientët me dhimbje të përbashkët. Merrni dhe përzierje lëng rrepkë, mjaltë dhe vodka në një raport prej 3: 2: 1, shtoni pak kripë (rreth 1 tbsp lugë përzierje 0,5 litra.). Merrni në 1,2 gota e kësaj përzierje dhe fshij nyje e saj të dhimbshme munden (mundësisht pas një dush para se të shkojnë në shtrat).

Lëng rrepkë për normalizimin e aciditetit. Holluar me ujë të freskët lëng rrepkë e zezë në një raport prej 2: 1. Merrni një gjysmë gotë tri herë gjatë ditës për gjysmë ore para ushqimit për të trajtuar sëmundjet e mëlçisë dhe stomakut. Nga kjo rrit aciditetin e pika lëng stomakut, dhe fillimisht ulur aciditetin - do të rritet, që është normale në çdo rast. Lëng rrepkë si antitussive dhe vidharku