Bimët medicinale Wild


Jargavan Rastsvela, qershi kopsht - këto janë fjalët e këngës famshëm. Pra, tani në maj, qershi ulët pemë i mbuluar plotësisht me lule të bardha gëzof me dehëse erën e mjaltë dhe bajame. Në brigjet e lumenjve dhe liqeneve, clearings pyjore dhe pemë çel edges qershi, sikur të mbuluara me borë, është mendje-numbing parfum i ëmbël që evokon mendimet e lumtur dhe ëndrrat. Pranvera! Pra ende për të ardhur, kështu që çdo gjë është e bukur dhe cool. Po, e madhe ... Këtu le të dal nga tema nga pranvera e romancë dhe mos harroni se qershi - barishte, shumë të dobishme për shëndetin e njeriut dhe ka veti të ndryshme medicinale.

Bimët mjekësore të egra është e paçmueshme efekt shërimi në trupin e njeriut. Sidomos çmuar fruta qershi që ripens në shtator. Mishi i tyre përmban tanin, sheqer, limoni dhe acid malic. Gjethe, lule dhe bimë përmbajnë glukozë, taninet, vitamina të ndryshme dhe minerale. Dhe sqaroj se në drejtim të klasifikimit në botanikë, qershi të egra - familje bimore Rosaceae. Mblidhni fruta Cherry Brushes, të thata në diell ose në furrë. Mund të përdoret për tharjen dhe furrë konvencionale ngrohur në 50 gradë. Lule, gjethe dhe leh e bimëve korrur tani, në pranverë.


Në mjekësi, përdorni fruta Cherry posedojnë anti-inflamator, veprim phytoncide. Infuzion i manave të përshkruara për sëmundje të tilla si enterit, kolit dhe dizenteria. Në mjekësinë popullore, përveç fruta përdoret si gjethe, lule dhe leh e bimëve. Infuzion i leh është një veprim diuretik, bën të dalë djersë dhe ul temperaturën. Së jashtmi aplikuar infuzion të lë dhe lule e qershi. Me infuzion trajtojnë inflamacion të syve dhe kremra bëni. Në praktikë trajtimit gjinekologji leh zierje egër. Me douching trajtimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme dhe inflamacion të sistemit urinar.

Supë gatim: Lugë gjelle fruta qershi copëtuar derdh një gotë me ujë, vlim për 20 minuta. Tendosje supë dhe për të marrë një gjysmë gotë 3 herë në ditë. Infusion: Një lugë gjelle e fruta të thata dhe e vënë atë në një filxhan ujë të valë termos vendas. Insistojnë 02:00. Merrni 2 herë në ditë për një gjysmë gotë, gjysmë ore para ngrënies. Infuzion i leh: 5 g të leh grimcuar bimore krijoj 200 ml ujë të valë dhe të lënë për një orë. Pini lugë gjelle infuzion 3-4 herë në ditë. Për përdorim të jashtëm vetëm derdh një gotë me ujë me temperaturë dhome të përzier me një lugë çaji lule dhe gjethet e obyknoveennoy qershi.

Insistojnë 08:00. Përdorni kremra dhe lan. Në pronat medicinale e qershi të shpendëve e bimëve, mund të themi se frytet e tij kanë shije të madhe dhe janë përdorur gjerësisht në gatim. Me miell manaferrat thata përgatitur, e cila është shtuar me mbushje për pies, ëmbëlsira dhe pelte. Fryti i bimëve mund të jetë i gatuar aromatik dhe të mrekullueshme bllokim shërimit. Për këtë freskëta pije manaferrat pjekur qershi, ata vënë në një tigan smalt dhe pour shurup nxehtë për gatim që të marrë 1 kg e manave, shtoni 1,2 kg sheqer dhe 0,6 litra ujë. Të sjellë një çiban dhe kuzhinier bllokim në ngrohje të ulët deri thickened.


Vë në kavanoza sterile dhe roll mbulon. Në dimër, kur ju pini çaj me bllokim aromatik kujtohet gjithmonë pranverë, pemë qershi, si e mbuluar me dëborë dhe e ëmbël, mendje-numbing parfum që zgjon mendimet e lumtur dhe ëndrrat ... Cheers! Svetlana