Bimët mjekësore Trifid tufë


Përshkrim bimë medicinale vazhdimësisë Trifid. Një seri Trifid ose brirët dhish apo bari i dobët apo qen - një bimë barishtore vjetore medicinale 0,15 -0,60 m lartësi akuzuar për Compositae familjes.. Sistemi rrënjë është numër shumë i trohrozdilnoyi të degëve, të vendosura në afërsi të sipërfaqes së tokës, rrënjët shumë të hollë dhe i dobët. Një seri Trifid ka branched jashtë, lakuriq, këndellur rrjedh. Plant lë me krahë të shkurtër petioles, jeshile të errët, të kundërt. Lule barishte të verdhë, në një tufë lulesh të sheshtë shportë, të vendosura në skajet e rrjedh. Fryti i saj - achene me dy tehe.

Një seri e blooms Trifid në korrik - Shtator, dhe frytet e saj piqen në gusht-shtator. Një seri e emrit Trifid Latine. Emri i këtij barishte në latinisht - Bidens tripartita L. Ku rritet numri? Një seri Trifid zakonshme në Kaukaz, Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë, Azinë Qendrore, Lindjen e Largët. Ajo rritet në brigjet e lagësht e pellgje, lumenj, kënetat papërpunuara, livadhe, si një farë e keqe në kopshte. Me rritjen e numrit të trohrozdilnoyi kulturor të saj duhet të ndajë tokën më të lagësht në pjesët më të ulta të terrenit. Një seri Trifid foto. Një seri Trifid lule.


Si për të mbledhur dhe të thatë seri? Në qëllime mjekësore është përdorur pjesën ajrore të impiantit. Rezervave bari saj bimët lulëzuar herët gjatë nis të lulëzojë. Marr disa gjethet e bimëve, gjatësi anësore dega e 0,15 m dhe një gjethe në krye bagëtinë trehrazdelnoy mjekësore. Bimë është e tharë, është përhapur në një shtresë të vetme jashtë në hije ose në një zonë të ventiluar. Afati i ruajtjes së lëndës së parë - 24 muaj. Një seri Trifid: Përbërja kimike. Bimët Gras tufë përmban taninet, coumarins, carotene, hidhërim, flavonoids, vitaminë C, dhe mukozë. Një seri Trifid: prona.

Prona bari vazhdimësisë Trifid tillë që ajo normalizes metabolizmin dëmtuar, përmirëson tretjen, ka veti bën të dalë djersë dhe diuretik, dhe ka shërim dhe anti-inflamator pronave. Një seri Trifid: aplikimi. Bimët mjekësore tufë Trifid përdoret për të trajtuar përdhes, skrofull, diatez, abrasions. Bimët barishte infuzion përdorura në sëmundjeve të traktit biliar dhe mëlçisë, ftohjes dhe reumatizma. Bimë medicinale ka aftësinë për të përmirësuar metabolizmin, kështu që është përdorur për lezione seborrheic kokës, dermatit atopic, skrofuleze, të diatez të nxituar urtikaria.

Alkooli nxjerrë një numër trohrozdilnoyi këshilluar për të trajtuar psoriasis. Tretësirë ​​tufë rrit fuqinë e normës së zemrës, ul presionin e gjakut, ka një efekt qetësues. Së jashtmi si larëse, kremra dhe bimë barishte dush të përdorura për trajtimin e diatez exudative, rakit.
Seri GRASS trohrozdilnoyi barishte promovon shërimin e plagëve gërvishtjet, dhe abrasions. Zierje e përdorur për kafshët microclysters dhe banjot në sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale femërore. Një seri Trifid: trajtim. Infuzion. Gota ujë të valë e nxehtë derdh tre lugë bimë barishte, ngrohjes për 15 minuta në 100 ° C banjë me ujë.

Best minuta 45-50 në temperaturën e dhomës, pastaj tendosje dhe lëndëve të para shtrydh. Vëllim ujë i zier i infuzionit të drogës të provojë të 0,25 litra. Pini pas ushqimit tek 0.5 kupe 2-3 herë në ditë. Supë. Hidh një gotë me ujë të vluar 15 g suksesion bar, ziej për ngrohje orës së tretë të ulët, pastaj ftohet 45-50 minuta në temperaturë dhome, filtruar, e përdorur materialet e papërpunuara të shtrydh. Merrni tre - kater herë në ditë në një lugë gjelle. Artrit infuzion. Hidh një gotë me ujë të vluar 10 g copëtuar herbs trehrazdelnoy bagëtinë dhe të insistojnë 40 minuta, pastaj tendosje dhe shtrydh të lëndëve të para të mbeturinave.

Merrni një lugë gjelle 4-5 herë në ditë dhe fshij në nyje dhimbshme. Supë për përdorim të jashtëm. Hidh 1/2 litër ujë të valë 3 tbsp. bimëve copëtuar barishte, të sjellë një çiban dhe vlim për 10 minuta në zjarr të ulët të zjarrit, të lënë për një orë - një e gjysmë, tendosje dhe shtrydh të lëndëve të para. Përdorni vaske, larë dhe kremra. Përgatitjet tufë barishte në farmaci. "Tufë bari" - përdoret kur dush diatez në praktikë pediatrik si një tretësirë. "Vazhdimësisë Briketa bar." Numri Trifid: contraindications. Kur predispozicion për trombozë dhe rritjen e viskozitetit të gjakut me një numër të drogës nuk trehrazdelnoy e dëshirueshme për të përdorur brenda.
Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!