Bimë medicinale rrënjë të kuqe


kopiyochnyk harruar çaj koprrac, rrënjë të kuqe, ariu rrënjë - një bimë të rrallë - endemik. Emri i tij ishte në atë rrënjët dhe ekstrakt të saj dhe të kuqe. Përveç kësaj, si arinjtë që hahet atë pas largimit letargji shpejt të rivendosur pushtetin. Për shkak të pronave të saj rrënjë të tilla të kuqe mund të përdoret për të zgjatur jetën e të moshuarve. Përshkrimi i rrënjë të kuqe. Kjo është një bimë shumëvjeçare e familjes fasule e 25-50 cm në lartësi. Bimët Root - i gjatë (12 m) i trashë (12 cm), drurë. Stem - nuk degëzuar, i drejtë. Lë 5-11 çifte të fletëpalosjeve në formën e një elipsi, të shkurtër, të vështirë.

Lulet janë purple - vjollcë, të vogla, të grupuara në dorë me shumë lule lulëzim që shkon nga qershori deri në gusht. Frutat - me gëzof, varur fasule. Foto bimët rrënjë Kuq. Rritja dhe korrje e rrënjë të kuqe. Rrënjë Red rritet në Altai, Mongoli, pranë malet Sayan, ku ai u takua me livadhe malore dhe pisha e gurit. Rrënjë Korrje i kuq i kryer në gusht dhe shtator. Dyqane rrënjët 10-80 vjeç, duke lënë një të tretën e rrënjët e paprekur. Copë përsëritet në të njëjtin vend të shpenzojnë të paktën 10 vjet. Përbërja kimike e rrënjë të kuqe.


Medicinale bimore rrënjë të kuqe përmban Xanthones hedizarid, taninet, coumarins, saponins triterpene, amino acidet e lira dhe flavonoids. Në rrënjë përmban catechins oligomeric. Pronat medicinale e rrënjë të kuqe dhe zbatimin e saj. Catechins bimët rinovo dhe për të forcuar muret e gjakut capillaries, hiqni metalet e rënda dhe të neutralizoj radikalet e lira. Barishte zierje uji ndihmon me anemi dhe sëmundjet gastrointestinale përdoren për dhimbje koke, gratë dhe sëmundjet nervore, diarre, anemise, si anti-inflamator, diuretik, tonik, analgjezik dhe ndalon agjent gjakut.

Infuzion i rrënjë të kuqe shkakton në traktin gastrointestinal normale, forcon dhe stimulon sistemin nervor dhe kardiovaskulare, dhe është përdorur si forcon sistemin imunitar, analgjezik dhe anti-tumor agjent. Altaians pini çaj me pije qumësht për vitalitetin dhe trajtimin e dobësisë seksuale. Bimët infuzion droge të përdorur për inflamacion të prostatës dhe për të rivendosur pushtetin mashkullor. Pluhur i kuq rrënjë në Kinë është përdorur si një qetësues dhe epilepsisë. Trajtimi i rrënjë të kuqe. Tretësirë ​​e rrënjë të kuqe. 50 g të barishte grimcuar root root kuqe derdh 500 ml, zhytem në një vend të errët dhe të ngrohtë për 2 javë.

Merrni 1 h. L. tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Fëmijët 7 vjeç - i njëjti model 10 pika. Infuzion i rrënjë të kuqe. 50 g rrënjë të grimcuar dhe 1 tbsp. l. Boil 5 minuta në 300 ml. ujë në një tigan me kapak, thith një orë. Merrni 100 ml tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Një rrënjë brewed në 4 herë në një rresht, por nuk e mbajnë ujin. Merrni infuzion të 45 ditëve. Supa rrënjë të kuqe.
5. l. rrënjë grimcuar derdh një litër ujë dhe vlim në banjë me ujë për gjysmë ore. Pini pasdite dhe në mbrëmje, 2-3 lugë supë përpara se të hahet në mëngjes - një filxhan çerek të supë agjërimit.

Pije çaj rrënjë të kuqe. 25 g të rrënjëve grimcuar vënë në një termos dhe të mbushur me ujë të valë, thith aty një orë, pastaj të filtruar dhe të pini një gotë së tretë tri herë në ditë para ushqimit. Nëse e dëshiruar, shtoni mjaltin. Kundërindikimet rrënjë të kuqe. Drogës rrit temperaturën e trupit. Mos përdorni ato në infarkt miokardi, rritur excitability nervor, hipertension të rëndë, anomalitë kardiak. Rrënjë Red kundërindikuar në gratë shtatzëna dhe nënave dhe fëmijëve të padëshiruar nën 12 vjet. Droga mund të shkaktojë të përzier, të vjella dhe acarim stomak.