Bimë medicinale rrush pa fara e kuqe


Për shijen e tij dhe cilësitë medicinale, kjo bimë është cirk shumë të vlefshme. Përmendja e parë e currants kuqe u shfaq në 1484 filloi të kultivojë currants, së pari në Francë dhe më pas në Gjermani. Kështu ajo edukuar vetëm për qëllime mjekësore, por gradualisht filloi të hajë. Prova e parë e shkruar e kjo i atribuohet 1671. Ne gjithashtu e dimë se në shekullin e 15 currants kuqe janë rritur në. Rrush pa fara i kuq: përshkrim. Bimë medicinale të kuqe rrush pa fara - një shkurre e vogël me leh gri. Ajo i përket saxifrage familjes. Lë bush - palmate-lobed, zemra-formë.

Lule - zbehtë jeshile, gjobë. Frytet e rrush pa fara e kuqe - manaferrat e kuqe me shumë fara dhe aromatik. Rrush pa fara i kuq ka shumë varieteteve. Red currants Latine - Ribes rubrum L. Foto e currants kuqe. Rritet rrush pa fara e kuqe? Kjo ndodh në të gjithë Evropën në të egra, dhe përveç kësaj, është e kultivuar. Currants kuqe të egra që rriten në brigjet e liqeneve, lumenjve, ligatinat pranë, në pyjet me lagështirë, në mesin e shkurre. Në Evropën jugore currants mund të gjenden në male. Përgatitja e currants kuqe. Manaferrat Harvest dhe lë rrush pa fara. Mbledhja e rrush pa fara e kuqe lë zakonisht kryhet para ose pas korrjeve.


Gjethet e bimëve - fruta të thata - bluaj me sheqer, të ngrira, të thata, të përgatitur nga këto pije frutash, lëng, jam, jam, pelte, verë. Për të ruajtur mbi manaferrat gjysmë të freskëta rrush pa fara e kuqe të mbuluara me sheqer dhe dyqan në të ftohtë. Përbërja kimike e currants kuqe. Berries kuqe rrush pa fara vendoset Askorbik acid, sheqer, për t'u ngjyrosur, pektin dhe taninet, vitaminë E, acide organike, kripëra minerale. Manaferrat rrush pa fara e kuqe dukshëm superior në vitaminë A përmbajtjen e manave të zeza rrush pa fara. Pronat medicinale e currants kuqe. Lëng dhe fruta ka Hemostatic, efekt inflamator dhe choleretic dhe qetësues.

Rrush pa fara i kuq në trajtim. Nga kohët e lashta, rrush pa fara e kuqe, mjekësi tradicionale është përdorur në shumë vende evropiane. Fruta barishte lëng manaferrat rrush pa fara e kuqe vetë janë përdorur si një mjet për reduktimin e ngrohjes me një të ftohtë, dhe për të përmirësuar oreksin. Ai aktivizon zorrët dhe mund të përdoret për të trajtuar kapsllëk. Lëng i manave të freskëta rrush pa fara e kuqe promovon sekretim të urinës kripërat e acidit njeriu. Ai do të ndihmojë me sklerozë, hipertension dhe ulcerat peptike me aciditet të ulët të lëng stomakut. Red rrush pa fara lë janë përdorur edhe për gurë në veshka, mëlçisë dhe sëmundje të veshkave, reumatizma.


Fryti është ngrënë të freskëta currants kuqe dhe dietat për fëmijë. Trajtimi i currants kuqe. Infuzion i frutave e rrush pa fara e kuqe. 3. l. manaferrat e kuqe rrush pa fara derdh një gotë me ujë të valë dhe thith 04:00, atëherë filtruar. Merrni 4 g. Per dite për një filxhan çerek për 30 minuta përpara se të hahet. Rrush pa fara i kuq: contraindications. Përkundër të gjitha me vlerë të tyre, ende ka disa contraindications për përdorimin e rrush pa fara e kuqe. Që nga lëng i saj është i kundërindikuar në koagulimit të reduktuar të gjakut, hepatitit akut dhe gastrit dhe ulçerë duodenale dhe stomak.