Hudhër Medicinale bimore


Hudhër është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore në shumë vende.
Në Gjermani ajo është përdorur në luftën kundër kolera, dizenteria dhe TB zorrëve. Në SHBA - me sëmundjet e lëkurës. Francë - me tifoja, kolera, difterisë dhe tuberkulozit të mushkërive. Në Kinë, hudhër është përdorur për të trajtuar sëmundjet e tretjes, të frymëmarrjes, qarkullues, sëmundjet e lëkurës, reumatizmi, murtaja, kolera, beriberi, për të parandaluar malarien, çrregullime menstruale, në sëmundjet me temperaturë. Në mjekësinë popullore ruse, hudhër, një bimë medicinale përdorur në malaries, hidropizi, përdhes, poshtër, kollitet, astmës, me fryrje, kolit, diarre, dizenteri, kapsllëk kronik, përgjumje zorrë.

1. Përshkrimi i centralit. Hudhër -. Një bimë shumëvjeçare barishte 30-150 cm i gjatë akuzuar për familjen e qepë. Llambë ka një formë të parregullt vezë dhe përbëhet nga karafil të vogla 7-30 qepë, të mbuluara me një predhë të vetme gri-e bardhë. Rrjedhin, e cila është një lule, i drejtë, shpesh në krye të një unaze të përdredhur atëherë vijë i drejtë. Gjethet mund të jetë deri në 1 m, linear, e gjelbër të ndritshme, banesë, i mbuluar me një lulëzim kaltërosh, theksoi. Lule janë ngjyrë të sakta, të bardhë ose ngjyrë vjollcë në gjeth të gjatë, të formuar ombrellë malokvitkovyy. Në kërcejve në inflorescences umbellate zhvilluar llamba të shumta të vogla, fëmijët magnitudë 1,5-3 mm.


Fruta Hudhër - kuti. Hudhër kulturor nuk formojnë fara. Lule në qershor-korrik. Fabrika e tërë ka një erë të veçantë hudhër. 2. Kur bimë është e zakonshme. Homeland hudhër - Azia Jugore. Në CIS, një vit hudhër zakonshme kultivuar. Në uzinën e rritur si një kulture perimeve. 3. Si të shumohen. Futem dhëmbët vegetatively hudhër. Grow kjo relativisht e lehtë. Në muajin e korrjes gusht të hudhër të pjekur, dhe përzgjedhur një numër të mjaftueshëm të shefave të hudhër për mbjellje, dhe në shtator, këto dhëmbë përsëri zhytet në tokë. Sezoni rritje 2,5-6 muaj. Dhe në varësi të kushteve klimatike, shumëllojshmëri, kohën e mbjelljes.

Bulbs pjekur në mesin e verës. Mbjellë strips mbjelljen hudhër me distanca midis dhëmbëve në rreshtat - 10 cm midis rreshtave -. 20 cm dhe 50-60 cm në mes bandave Në pranverë vazhdim tëharrje, mbarësuese, dhe në vjeshtë - Mblidhni kulture të re. 4. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Në mënyrë që të përdorin llamba medicinale hudhër. Kuti pjekur është hequr nga toka pas gjethe zavyadaniya. Hiqni atë nga dosih hudhër terren vënë nën një tendë për 3-4 ditë. Mbajtur atë mirë si edhe qepeve - ne 0 ° C dhe lagështia e rreth 70%. 5. Përbërja kimike e bimëve medicinale.

Në llamba e hudhër vaj esencial përfunduar, allinin, vaj yndyror, phytosterols, karbohidratet, vitaminat B1, B2, C, B6, PP, acide organike, alliin substancë kristaltë, e cila është nën veprimin e enzimës allineazy konvertuar në acid pyrovynohradnuyu, amoniakut dhe allitsyn. 6. Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi. Hudhra përdoret efektive për pneumoni, një sëmundje të traktit respirator sipërme, bronkiti kronik, të shtypur procesin e shkaterrmit dhe fermentimi në zorrë. Hudhër medicinale bimore të ndikojë në mënyrë efektive bakteret paratifoide, tifo, kolera Vibrio, Entamoeba histolytica, pengon streptokoksike dhe infeksioneve streptokoksike.

Hudhra është bërë obligim për të siguruar efekte medicinale mbi parazitët e zorrëve. Hudhër dhe mjaltë, mjekësi tradicionale përdor në endarteritis, atherosclerosis, venat me variçe dhe sëmundjeve koronare të zemrës. Infuzion i përgatitur me vodka hudhër, me një pije të ftohtë dhe sëmundjeve të stomakut dhe sa e vjetër një trajtim i urolithiasis dhe freskuese si një ilaç i mirë për proceset purulent në mushkëri. Në moshën humbjen e dëgjimit në vesh përzierje varrosur të naftës dhe hudhër ulliri lëng. Pacientët me diabet këshillohen onions copëtuar hudhër dhe gjethe jeshile. Për trajtimin e seborrhea dhe Trichomonas vaginitis, e vështirë për të shëruar plagët, hundë i lëngshëm, fyt i lënduar, hudhër është përdorur nga jashtë.

Ziera në qumësht ose hudhër pjekur, të përziera me gjalpë i shkrirë, përshpejton ripening vlon, të ndaluar inflamacion dhe redukton blisters dhimbshme. Përveç kësaj, nga jashtë, hudhër, e përdorur për psoriasis, alopecia dhe insekteve kafshon. Hudhër presionin e ulët të gjakut, rritjen e amplitudë e normës së zemrës, normë të ngadaltë të zemrës, dilates periferike, të enëve koronare të zemrës, frenat