Bimë medicinale Artemisia tsytvarnyy


Çfarë darmina, tsytvarnyy pelin? Pelin Tsytvarnyy, ndryshe referuar si darmina - barishte helmuese, e cila në 1884 tërhoqi vëmendjen e blerësit, dhe Savinkov N. Ivanova. Ata Valley Arys ndërtuar centralin Shimkentskiy, me prodhimin e darminy santonyna - të shtrenjta ndërsa anthelmintic fondet (antihelminthic). Ndërtimi i impiantit të ishte një moment historik i industrisë farmaceutike jo vetëm në Kazakistan, por edhe Rusia. Prandaj degëz dragua tsytvarnoho që nga atëherë dhe është e dekoruar me emblemën e Shymkent. Në ditët e sotme ajo mbrohet boshllëqet e bimëve të cilat janë kryer me lejen e autoriteteve lokale. Përshkrim tsytvarnoho pelin.

Bimë medicinale Artemisia tsytvarnyy - është ngritur lartësinë gjysmë-shkurre e 30 deri në 70 cm Ajo i takon familjes Compositae.. Ai ka Zeze, Woody, taproot, e cila depërton në tokë në një thellësi prej 3 metra. Bimë Zhvilluar pjekur hedh mbi buron tokë 50. Në kushte të nxehtë të verës Kazakistan refuzon gjethet më të ulëta të uzinës për të vazhduar për të formuar tufë lulesh - panicle. Shoots pa lule qethur shkurt. Lulëzuar tsytvarnoho urtë vërejtur nga mesi i shtatorit për 10 ditë. Farërat piqen në panicles pranë fund të tetor. Tsytvarnyy foto pelin. Rritet pelinin tsytvarnyy?


Tsytvarnyy pelin - bimë endemike, që do të thotë ajo rritet kryesisht në fushën e lumit Syr Darya. Ka ajo rritet lart 370 metra mbi nivelin e detit në tokat kripur lym. Darmina rritet si një kaçubë në luginat Chayan, lumit Bugün dhe Arys dhe derdhjet e tyre. Ajo gjithashtu nuk ka si afërsinë e ujërave nëntokësore, tokë kripur, ujë i ndenjur, tokën e thatë.
Mbjellja dhe edukate tsytvarnoho urtë. Për riprodhimin tsytvarnoho farat e mbjella sagebrush pa fillimi i tij në nëntor - janar dhe në shkurt-mars të shkallëve atje. Nga rënia e ardhshëm, ata kanë 5 shoots me fshisave.

Nën kushte të favorshme, ky numër rritet në vjeshtë të ardhshëm në 30. Korrje dhe magazinimin e lëndëve të para tsytvarnoho pelin. Korrjes bimët e shporta lule të mbledhura në fillim të lulëzuar ose nis të lulëzojë vonë, të quajtur "farë tsytvarne." Ky bar është e prerë në një lartësi prej 5-15 cm nga toka, e cila pengon dendur samoponovlennya që veprojnë për 8 vjet çdo vit të dytë. Më parë, santonyna prodhimit çorape bari dhe sagebrush tsytvarnoho - një përzierje shporta nerozpustylysya, akset buds dhe gjethe. Materiale pastrimi në tregtarët Savinkov N. dhe N. Gjoni kryhet me dorë. Material pud të para të kushtojë 10 cent.

Ajo u prezantua më vonë mekanizimin e procesit. Por tani në vende të papërshtatshme për pastrimin e mekanizuar darminu korrur me dorë. Lëndëve të para të mbledhura grumbulluar në grumbuj për tharje, dhe pastaj shirë. Shitore e tharë shporta lule në një ventiluar qese zonë pëlhurë. Farmacitë mbajtur ata në vend të errët në kuti kartoni, kavanoza, kanaçe. Përbërja kimike tsytvarnoho pelin. Rrjedh, lë dhe buds përmbajnë laktoni santonyna dhe vaj esencial. Pauline tsytvarnyy: indikacione për përdorim në mjekësi. shporta paholluar e pelin lule barishte tsytvarnoho tregojnë veprim antihelminthic dhe vaj esencial - analgjezik, veprim anti-inflamator dhe antimicrobial.

Santonin rrjedhin nga barishte dhe lule shporta e ka të fortë, por më shumë toksik. Shporta lulesh përdoret kundër roundworm si agjent anthelmintic. Lehtësi përdorimi është prodhuar në formën pluhur të thatë dhe përdoret së bashku me sheqer, jam, shurup ose mjaltë. Trajtimi Produkte sankafen dhe santonin përdoren në mjekësinë veterinare. Në praktikën e mjekësisë tradicionale të përzënë roundworm përdorur enemas dhe tsytvarnoho urtë supë . Për të përgatitur lëngun e mishit, 1 tbsp. l. grimcuar në herbs pluhur derdh një gotë me ujë të vluar në 6:00, atëherë filtruar. Të rriturit bëjnë një klizmë në një gotë me supë, fëmijëve - gjysmë filxhan.


Dëbimi i parazitëve përsëritet 4 deri në 6 ditë. Gjithashtu, një efekt i ngjashëm është marrë në qoftë se 1 h. L. farmaci fara tsytvarnoho ha mjaltin në mëngjes në një stomak bosh. Pastaj, duke pritur për 2:00 fondeve pritjes duhet të përsëritet me stomak bosh dhe pini një pastrues. Kundërindikimet tsytvarnoho pelin. Mos harrojmë për toksiciteti e uzinës, mos e prish doza. Përdorni bimët kanë nevojë droga në rekomandimin e mjekut është e kundërindikuar gjatë shtatzënisë. Alexander