Çikore e bimëve medicinale zakonshëm


Çikore përshkrim i zakonshëm Botanik. Medicinale Lartësia barishtore bimë shumëvjeçare 0,15-1,20 m. I akuzuar për Compositae familjes. Rrjedhin është e mbuluar me qime të shkurtra rrallë, branched, i drejtë, ribbed. Lë alternative, sessile, ostrozubchatye. Lulëzuar bimët e mbledhura në shporta të vendosura në këshilla e rrjedh dhe axils fletë, kallam, të ndritshme blu, lulëzim gjatë muajit Korrik - në gusht. Fruta - achene me Bangs të shkurtër hulled, piqen nga gushti deri në shtator. Fotot e zakonshëm çikore. Ku bimë e zakonshme? Çikore Drejt ndodh në pjesën evropiane të Rusisë dhe në Siberi Perëndimore dhe Azisë Qendrore.

Ajo rritet si një farë e keqe në kopshte, dhe madje edhe në livadhe, shumë të lira, rrugëve dhe vetëm. Çorape. Në mënyrë që të prodhojë droga përdorin bar dhe rrënjët e çikore. Barishte çikore korrur gjatë bimëve lulëzuar. Saj tharë në një zonë të ajrosur ose në dielli. Rrënjët dyqan ato në vjeshtë. Ata gërmoj, të prerë pjesët ajrore të bimëve, brushat terren, dhe pastaj lahen në ujë të ftohtë apo të ftohtë. Rrënjët e trasha janë të prerë për së gjati dhe pastaj të thata në 40-45 ° C në tharëse ose në hije jashtë. Afati i ruajtjes së lëndëve të para - 2 vjet. Thjeshtë çikore: Përbërja kimike.


Rrënjët çikore zakonisht përmbajnë një hidhur glycoside, inulin, intibin, choline, sheqer dhe rrëshirë. Letër përfundoi glycosides barishte dhe inulin, dhe lule janë çikore. Çikore e zakonshme: prona. Çikore zakonshëm rrit ndarjen e biliare dhe përmirëson oreksin dhe pronat astringent, anti-inflamator dhe diuretik. Thjeshtë çikore: përdorimi. Çikore medicinale bimore zakonshëm redukton rritur excitability nervor, rrit oreksin, zvogëlon sheqerit në urinë. Mjekësisë tradicionale përdor rrënjët barishte në veshka dhe gurëve të tëmthit, çrregullimet e metabolizmit mineral, përdhes, artritin dhe reumatizma.

Çikore stimulon ndarje biliare, pastron veshkat dhe mëlçinë, është efektiv në tretje të ngadaltë, belching, bloating. Thjeshtë çikore: trajtoj. Infuzion me dyskinesia tëmth. Filxhan Brew i vluar bimë barishte lugë çaji ujë, këmbëngulin, dhe pas ftohjes ikjen me napë. Pini 30 minuta para një vakt dy herë në ditë për një gjysmë gotë. Infuzion për abrasions. Filxhan Brew ujë të valë 2 teaspoons e çikore barishte këmbëngulin ikjen me napë. Përdor si një locion për të përflakur faqet ekzemë dhe vlon. Supë. Gota ujë të valë e nxehtë oblyyte lugë çaji rrënjët e grimcuar e çikore, pastaj ziej për rreth 10 minuta rreth ngrohjes mesme, cool, profiltruyte.

Pini 2-3 herë në ditë për një gjysmë gotë. Supë me sëmundje të mëlçisë. 1/2 litër ujë të vluar derdh 2 lugë rrënjët e çikore dhe zierje për ngrohje të ulët për rreth 15 minuta, supë të qartë, Tendosje atë nëpërmjet napë. Pastaj shtoni një lugë çaji uthull molle dhe 2 lugë mjaltë. Përdorni supë të nxehtë. Reumatizma supë. Gota ujë të valë e nxehtë oblyyte 40 rrënjët e çikores g. Pastaj gjysmë ore ata duhet të jenë të ndezur të 100C banjë me ujë. Gjatë këtij procesi, zierje medicinale duhet llokoçis, pastaj thahet me napë. Merrni para ngrënies 3 herë në ditë në një lugë gjelle.

Supë për përdorim të jashtëm. Hidh një gotë me ujë të valë 3 tablespoons copëtuar herbs çikore dhe ziej për rreth 20 minuta mbi flakë të mesme e zjarrit. Insistojnë në një vend të ngrohtë 08:00, pastaj tendosje. Përdorni me humbjen e flokëve për fërkim rrënjët e tyre.
Thjeshtë çikore: contraindications. Rrënjët e çikore barishte të zakonshëm nuk ka efekte të dukshme anësore dhe nuk është toksike, por përdorimi të zgjatur mund të shkaktojë lëng intensive stomakut dhe prodhimit urinës. Prandaj, ajo është e kundërindikuar në përkeqësim akute të ulcerat duodenale dhe stomak.