Bimë medicinale HOPS vyunkyy


Përshkrim HOPS ngjitje bimëve. HOPS hop të zakonshëm apo ngjitje - është një gjatësi bimë shumëvjeçare dioecious hardhi prej 3-6 metra Ajo i përket konoplevyh familjes.. Bimët rrjedhin uritur, gjashtëkëndor, ngjitje. Lë në formë zemre, të kundërt, tre-dhe pyatilopastnye ose të ngurta, krupnopilchatyy, afat-petiolate. Lulet janë në axils fletë ose apikal, 20-40. një palë vathë varur. Lule unisexual, dioecious, e gjelbër dritë. Lulet mashkullore janë venitje, fshisave vendosura varur në gjeth të hollë. Lule femra janë mbledhur në kokë, i formuar në kone janë brushat ose në formë individuale në gjeth të shkurtër.

HOPS lulëzim nga qershori deri në korrik. Frutat e bimëve medicinale - rrafshuar arra bëhem prej korrikut deri në shtator. HOPS ngjitje fotot. Rritet HOPS ngjitje? Hops shpërndarë në Azinë Qendrore, Kaukaz, Siberi Perëndimore dhe Rusisë Evropiane. Përgatitja hop kaçurrel. Në mënyrë që të prodhojë drogë duke përdorur kone vreshtat. Ata mblidhen në fillim të maturimit. Në këtë kohë të hop ka një kone gjelbër-verdhë ngjyra - lule. Kone bimët ndërprerë me këmbët dhe menjëherë të thata në ajër të hapur në hije ose në një zonë të ventiluar. Kone të thata siç duhet nuk do të ndryshojë qëndrueshmëri e tyre, shije dhe ngjyrë natyrore.


Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 12 muaj. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Në kone hop bërë pirg lupulyn, vitamina, vaj esencial, sanëz, hmeledubilnuyu acid humulin, dylli, choline, gomë, trimetilamin. Pronat medicinale e HOPS kaçurrel. Lule - kone hop efekt kaçurrel qetësues në sistemin nervor. Të burgosurit në bimëve që erërat vitamina hop, hormonet dhe flavonoids anti-ulçerë shkakun, anti-inflamator, kapillyaroukreplyayuschim, antibacterial, anti-alergjik dhe pronat analgjezik. Hops rregullon minerale, ujë dhe metabolizmin yndyrë në trupin e njeriut.

Përdorimi i HOPS kaçurrel. Infusion mjekësor dhe zierje të lulja e hop përdoret kaçurrel për trajtimin e pamjaftueshmërisë stomakut sekretore, si dhe oreksit hidhur zgjimit. Dhe zierje dhe infuzion trajtuar inflamacion i mëlçisë, kanalet biliare dhe fshikëz e tëmthit. Ato janë përdorur edhe për veshkave dhe traktit urinar, si një diuretik dhe agjent anti-inflamator dhe në cystitis. Bimëve mjekësore të përdorura droga dhe çrregullime të gjumit, rrit excitability nervor, çrregullime menopausal dhe Dystonia enëve të gjakut. Rrushi bimore vaj përshkruar vrull të arterieve koronare, me nervozizëm në rritje nervozizëm, pagjumësi, dhe takikardia gjatë fazave fillestare të hipertensionit dhe dhimbje barku zorrëve.

Së jashtmi bimë lule përdoret për të bërë kremra dhe kompresa dhe banja me bruises, ulcerat kronike dhe plagët e shërimit dobët. Supë HOPS kaçurrel lule rubbed me humbjen e flokëve në rrënjët e tyre. Si pjesë e kremra dhe krem ​​ngjitje hop e përdorur për të trajtuar puçrra fytyre, dermatit dhe eliminimin zbokth. Në një banjë kone jap rezultate të mira në atherosclerosis dhe presionit të lartë të gjakut. Si një bimë medicinale që përdoret për ngjitje hop kancerin e gjirit ose lëkurë. Trajtimi i HOPS kaçurrel. Infuzion.
Gotë e ujë të valë i hedh një lugë gjelle lule grimcuar hop normal dhe ngrohjes pesëmbëdhjetë minuta në 100C banjë me ujë, pastaj të ftohtë dhe të thahet nëpër napë.

Pini para ushqimit tri herë në ditë për 0,25 gota. Infuzion me cystitis, pielonefrit. Një pintë ujë të valë derdh 2 lugë kone, insistojnë 02:00, thahet me napë. Është e rekomanduar për të pirë 4 herë në ditë për një gjysmë gotë në një kohë. Infuzion me mbajtjen urinar. Gota Brew ujë të vluar 1 tbsp. lugë e kone hop kaçurrel, atëherë insistojnë, dhe pas ftohjes tsedite. Ngrënë tre herë në ditë për 1 qind. lugë. Spazma supë e fshikëzës. Një gotë e nxehtë oblyyte ujë kone lugë gjelle bimë dhe ngrohjes 5 minuta në ngrohje të ulët. Pastaj të lënë për rreth 50-60 minuta, profiltruyte, lëndëve të para shtrydh.

Pini tre herë në ditë për 1 qind. lugë për 0,5 orë përpara se të hahet. Vaji në inflamacion i nyjave. Fshij me një lugë gjelle lule dhe bimë sallo. Lyej njollat ​​e lënduar. HOPS ngjitje në farmaci. "Valokordin" - përmban vaj esencial të HOPS. Ajo është përdorur për pagjumësi, dhimbje të zorrëve, takikardi, nervozizmi me rritje excitability. "Valosedan" - ndihmon me kushte neurozë-si dhe nervozizmi. Të marrë e tij e 2 deri 3 për herë në ditë për një lugë çaji. Kundërindikimet për përdorimin e HOPS kaçurrel. HOPS ngjitje - një ilaç, por një bimë helmuese, kështu që e përdorin atë me kujdes drogë, shumë më pak të lejojë mbidozë.

Administrata kronike e drogës HOPS mund të shkaktojnë reaksione alergjike si për shembull dobësi të përgjithshme, vjellje ose dhimbje koke. Jashtëzakonisht përdorimi i zgjatur mund të shkaktojë simptoma të butë e verdhëz, marramendje, mpirje mentale.