Horsetail Medicinale barishte


Horsetail: përshkrim. Spore bimë shumëvjeçare barishte medicinale. Në ngarkim të hvoschovyh familjes. Spore-mban bimë buron shfaqen në pranverë, nevetvyaschyesya, kafe ose të kuqe, me spikes cilindrik në krye, i cili vdes pas ripening dhe spore skuqje. Vegjetativ Summer rrjedh shumë më të degëzuar, pa veshë, e gjelbër, i drejtë, i uritur, i hollë. Degët e zhveshur. Nyjet e trungu dhe degët janë vaginë dhëmbëzuar. Bimore është i përafërt dhe të vështirë në të prekur, sepse përmban silicë. Mosmarrëveshjet horsetail piqen në prill-maj. Horsetail photo. Shpërndarja.

Horsetail Medicinale barishte zakonshme në të gjithë Rusinë, me përjashtim të Veriut e Largët. Ajo rritet përgjatë lumenjve, livadhe, pranë kanaleve në argjilore dhe ranore guroret në shkurre. Fushë horsetail: picking. Droga e bëra nga vegjetativ shoots horsetail. Ata janë korrur në mot të thatë nga qershori deri në gusht. Shoots bimët janë të prerë në një lartësi prej 5 deri 10 cm mbi sipërfaqen e tokës dhe hedhjen e një shtresë e hollë, dikur të thata. Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 24 muaj. Përbërja kimike. Në fidaneve të taninet horsetail pranishëm, acid silicik, nikotina, acide organike, saponins, të hidhur, rrëshirë, kripëra minerale dhe vaj yndyror.


Horsetail, pronat medicinale. Horsetail ndihmon për të eleminuar çojë nga trupi, ka astringent, anti-inflamator, hemostatic, plagë shëruese dhe pronat tonik, ka një efekt diuretik. Horsetail: aplikimi. Horsetail është përdorur si një tretësirë ​​të trajtuar obeziteti, cystitis, pyelitis, semundje reumatizmale, uretritin. Supë është përdorur si një diuretik të fortë në sëmundjet e zemrës dhe veshkave, i shoqëruar nga edemë dhe ndenjur. Efekti terapeutik është dita e parë e ilaçeve dhe të vënë re gjatë gjithë rrjedhës së trajtimit.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të komponimeve silic bari horsetail barishte këshillojë arteriosklerozës dhe arterieve cerebrale, urolithiasis, sëmundjet inflamatore të traktit urinar dhe të sëmundjeve të veshkave, tuberkulozi, dhe lezioneve vaskulare kapilar. Si një horsetail shtrëngues është përdorur për gjakderdhje të brendshme. Rekomandohet fraktura ose osteoporozën, dhe për të trajtuar spazmofilii si një ilaç për të rivendosur kockave mineral përmbajtjen.
Zierje e horsetail aplikuar jashtë për kremra dhe larje me vlon, shërimin e plagëve dobët ose ulcerat dhe sëmundjet inflamatore të pije në fyt dhe gojën dhe sytë e larë me konjuktivit.

Me horsetail barishte të bëjë me banjot këmbët djersitje këmbë, ajo është përdorur për të hequr qafe e celulitit. Horsetail, trajtim. Supë. Gota e vluar oblyyte ujë të nxehtë 4. tablespoons barishte Bimët horsetail dhe ngrohjes për 30 minuta në një banjë me ujë të valë, pastaj ftoh për 10-15 minuta, kullimin me napë, shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi i supë të sjellë ujë të ftohtë ose të ngrohtë zier në vëllimin e qelqit. Pini 2-3 herë në ditë për 0,5 gota në orë pasi të hahet. Infuzion. Qelqi i vluar krijoj ujë 30 g barishte horsetail dhe të insistojnë 30 minuta dhe pastaj profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Pini 2-3 gota në ditë. Tretësirë ​​e gjakderdhje. 1 litër verë të bardhë 20g mbushur bottlebrush barit dhe të vënë të insistojnë në një vend të errët për 2-3 javë, herë pas here shkundur, atëherë profiltruyte. Pini 0,5 gota stomak bosh. Supë me cystitis. Hidh një litër ujë 2 tbsp. lugë horsetail barishte, atëherë vlim për 10 minuta, pastaj të mbështjella, të lënë për 20 minuta dhe mund të shtrydh tendosje të papërpunuara. Pini 2-3 herë në ditë për 1 filxhan. Gjithashtu përdorni një zierje për fasha në bark të ulët. Infuzion me këmbët djersitje. 5-6 litra birrë me ujë të nxehtë 100 gram herbs freskëta horsetail dhe vlim për 5-10 minuta, pastaj cool, profiltruyte.

Përdorni dush. Supë me ënjtje të qepallave dhe lodhje të syve. Hidh një gotë me ujë 2 tbsp. lugë horsetail barishte dhe ngrohjes për 30 minuta rreth ngrohjes ulët, pastaj të ftohtë, supë të qartë. Përdorni kremra. Horsetail në farmaci. "Drurit horsetail bari" dhe "horsetail barishte" - përdoret për përgatitjen e infuzione medicinale dhe decoctions. Horsetail, contraindications. Bimët Medikamente horsetail janë të kundërindikuar në nefrit dhe nephrosis.